اکوسیستم

آخر هفته با اینترنت اشیا ، گزارشی از یک اتفاق خوب!

جنب و جوش استارتاپی در دانشگاه علم و صنعت به همت شتابدهنده اکسیژن و شرکت فناپ

“آخر هفته با اینترنت اشیا” یا “IoT weekend” عنوان نسبتا جذابی برای رویدادی بود که در آخر هفته‌ی گذشته و طی دوره‌ای سه روزه، به همت شتابدهنده ”اکسیژن” و همکاری شرکت ”فناپ”، در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

این رویداد که با محوریت کلی ایجاد آشنایی با علم روز و فناوری نسبتا نوپای اینترنت اشیا پایه گذاری شده بود، با استقبال خوبی از دانشجویانِ الکترونیک، مخابرات، کامپیوتر و فعالان در حوزه‌ی استارتاپی اینترنت اشیا مواجه شد.

در روز ابتدایی رویداد, نخست آقای نورانیان، مدیر کسب و کار اینترنت اشیا ”فناپ”، به معرفی مفهوم اینترنت اشیا و فلسفه‌ی آن پرداخت. همچنین در این میان، صحبت‌هایی از تفاوت IoT با M2M، معماری چهار بخشی IoT و توضیحاتی پیرامون هر کدام به میان آمد.

در ادامه نیز مثال‌هایی اجرایی از کاربردهای اینترنت اشیا در حوزه‌های مختلف نظیر کشاورزی، حوزه‌ی سلامت و بهداشت، حمل و نقل، صنعت و مصارف خانگی زده شد. همچنین، آقای علی رحمان پور، بنیان‌گذار و مدیرعامل ”لینکپ”، پس از بحث درباره‌ی کسب و کارهای انجام شده در این حوزه و محصولاتی نظیر nest ,xiaomi ,veniam ,kontakt و… به معرفی طرح‌های کلان ملی و کسب و کارهای داخلی و سرویس‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات IoT در ایران پرداخت. وی همچنین به معرفی لینکپ و حوزه فعالیت لینکپ و بیان تجربیاتی درباره‌ی کسب و کار در این حوزه نیز اشاره کرد.

گزارش رویداد آخر هفته با اینترنت اشیا 4

از دیگر مباحث مطرح شده در روز اول می توان به بوم مدل کسب و کار اشاره کرد. این ابزار، امکان نمایش بصری اجزای کسب و کار را به نحوی ایجاد می‌کند که رابطه‌ی بین اجزاء و نحوه‌ی ایجاد ارزش و سپس ارائه‌ی آن به مشتری و همچنین نحوه‌ی تولید درآمد را نشان می دهد.

به طور کلی بحث‌های روز اول، دو رویکرد موازی یکدیگر داشت:

  1. بحث‌های علمی مانند معرفی مفهوم ابر و فضای ابری، مه و لبه، پلتفرم‌های اینترنت اشیا، معرفی پلتفرم‌های متداول متن بسته و کارکردهای پتلفرم در اینترنت اشیا
  2. موضوعات عملی‌تر و اجرایی این بحث نظیر زنجیره‌ی ارزش IoT, معرفی بازار و بخش‌بندی آن, ساز و کار ارزش آفرینی در اینترنت اشیا، نمونه‌های کسب و کارهای موفق در بازار و بررسی اکوسیستم استارتاپی در زمینه‌ی IoT بود.

در روز دوم این رویداد، پلتفرم‌های متداول متن باز، فرآیند طراحی اشیا و ارتباطات اشیا با یکدیگر از مباحث مورد بحث بود؛ اما در بعد از ظهر روز دوم فضای رویداد کمی متفاوت شد و به سمت کسب و کارهای عینی و بررسی چالش‌های پیش رو برای توسعه‌ی اینترنت اشیا و بررسی نقش‌ها در اکوسیستم استارتاپی اینترنت اشیا رفت. در همین راستا نیز، دو استارتاپ فعال در حوزه‌ی IoT و خانه‌های هوشمند، به ارائه‌ی تجربیات و معرفی خود پرداختند.

در ابتدا استارتاپ ”لوکسین” که گروهی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر آن را جلو می‌برند به ارائه‌ی طرح خود و بیان مزیت‌های رقابتی آن پرداختند. سپس، استارتاپ ”رایان” که متشکل از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت بود، تجربیات و طرح خود را در اختیار حاضرین قرار دادند. استارتاپ ”اکسیژن” نیز که عملا میزبان این رویداد بود، خود و فعالیت های خود را معرفی کرد و درباره‌ی چالش‌های کار در این حوزه و تجربیات خود، بحث نمود.

گزارش رویداد آخر هفته با اینترنت اشیا 3

اما روز سوم این رویداد، به صورت کاملا کارگاهی و با هدف ایده‌پردازی و پردازش و پالایش ایده‌ها شروع شد. در این بین، هر نفر ایده‌ی خود در بحث اینترنت اشیا در حوزه‌های مختلف را بیان کرده و پس از بررسی اصول اصلی ایده‌پردازی و پالایش ایده‌ها، سرانجام ایده‌هایی نظیر هوشمند‌سازی شبکه‌ی آب، کنترل وضعیت مصرف دارو، کنترل و خروج و ورود دانشجویان به دانشگاه و… به عنوان ایده‌های نهایی مطرح و بوم مدل کسب و کاری برای آن‌ها نوشته و بررسی شد. سرانجام در آخرین بخش از کارگاه، با استفاده از آردوینو و اصول اولیه‌ی آن، بحث توسعه‌ی شی‌ء و نحوه‌ی بکارگیری و استفاده از آن، تمرین و تکمیل شد.

گزارش رویداد آخر هفته با اینترنت اشیا 2

گزارش رویداد آخر هفته با اینترنت اشیا 1

گزارش رویداد آخر هفته با اینترنت اشیا 6

گزارش رویداد آخر هفته با اینترنت اشیا 5

برچسب ها
نمایش بیشتر

میثم صفری

مسئول بانک اطلاعاتی اکوموتیو، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن