آزمون‌های کارآفرینیچندرسانه‌ای

آزمون هوش احساسی

شما فرد واقع بینی هستید یا معمولا احساسی رفتار می‌کنید؟

میزان موفقیت در محل کار و روابط عمومی قوی فقط به IQ وابسته نیست. هوش احساسی یا همان EQ نیز به اندازه IQ مهم است. هوش احساسی به درک، پیش بینی و مدیریت احساسات خود و دیگران مرتبط است.

هوش احساسی عبارت است از مدل رفتاری که اخيرا و با کتابی به همين نام اثر دنيل گولمن در سال 1995 مورد توجه قرار گرفت. مدل ابتدايی هوش احساسی، طی دهه های 70 و 80 ميلادی از طريق تحقيقات و نوشته های روانشناسانی از قبيل هاوارد گاردنر، پيتر سالوی و جان ماير مورد بسط و بررسی قرار گرفت. هوش احساسی، به طور فزاينده‌ای به توسعه‌ی فردی و سازمانی وابسته است. اصول هوش احساسی روش جديدی از درک و ارزيابی رفتارهای انسان، سبک‌های مديريتی، خصايص اخلاقی، مهارت‌های فردی و توانائی‌های بالقوه در اختيار بشر قرار میدهد.

هوش احساسی، نقش مهمی را در برنامه‌ريزی برای منابع انسانی، مصاحبه و گزينش استخدام، مديريت توسعه، ارتباط و خدمات مشترکين ايفا می‌نمايد. هوش احساسی ارتباط محکمی با مفاهيمی هم‌چون عشق و عرفان دارد.

مفهوم هوش احساسی، اعتقاد دارد که هوش ذهنی بسيار نابالغ می‌باشد و زمينه‌های توسعه يافته‌ای از این نوع هوش وجود دارد که ميزان موفقيت ما را در کار و زندگی شخصی معين می‌نمايد. موفقيت، چیزی بيش‌تر از هوش ذهنی که به صورت سنتی معيار اندازه‌گيری هوش می‌باشد و عناصر حياتی رفتاری و شخصيتی را ناديده میگيرد، طلب می‌کند. همه‌ی ما با انسان‌هايی که در سطوح بالای دانشگاهی قرار دارند ولي از نظر اجتماعی رشد کافی نکرده اند، برخورد داشته ايم و می‌دانيم که هميشه برخواردی از ضريب هوشی بالا منجر به موفقيت نمی‌شود.

جنبه‌های مهم هوش احساسی

موفقيت نياز به آگاهی موثر کنترل و مديريت احساسات خود و ديگران دارد. هوش احساسی، به دو جنبه هوش می‌پردازد:

  1.  شناخت خود، اهداف، مقاصد، عکس العمل‌ها و رفتار خود
  2.  درک ديگران و احساسات آن‌ها

دامنه های هوش احساسی

گولمن دامنه های هوش احساسی را به ترتيب زير تعريف نمود:

  1. درک احساسات خود
  2.  مديريت احساسات خود
  3.  ايجاد انگيزه
  4.  تشخيص و درک احساسات ديگران
  5.  مديريت ارتباطات خود با ديگران

با انجام آزمون زیر می‌توانید هوش احساسیتان را بسنجید و با شناخت خود بتوانید آن را مدیریت کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *