اخبار استارتاپی

برگزاری مصاحبه شغلی دانش بنیان‌ها با حضور ۱۰ هزار شرکت کننده

بزرگترین مصاحبه شغلی ایران، روز چهارشنبه، ۱۶ اسفندماه در مصلای دانشگاه تهران برگزار شد.

اکودی‌ام

دانشگاه تهران دیروز میزبان خیل جوانان مشتاق به استخدام در شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان بود. فرآیند اولین آزمون استخدامی شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انتشار فراخوانی از آبان ماه امسال کار خود را آغاز کرد.

با اتمام مهلت ثبت‌نام در این آزمون مجموعاً ۶۰ هزار نفر در ۲۶۶ عنوان شغلی شرکت کردند تا به مرحله مصاحبه شفاهی راه پیدا کنند.

فرآیند برگزاری آزمون شفاهی در استان‌های مشهد، تبریز، اصفهان، کرمان و مرکزی برگزار شده بود و دیروز چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۰ تا ۱۱ هزار نفر متقاضی راه‌یافته به مرحله دوم این آزمون در دانشگاه تهران گرد هم آمدند تا در یک رقابت سخت و فشرده شانس خود را برای استخدام در شرکت‌های دانش‌بنیان امتحان کنند.

از ۶۰ هزار نفر ثبت‌نام کننده در این آزمون بعد از مرحله کتبی ۲۰ هزار نفر موفق شدند به مرحله دوم یعنی مصاحبه شفاهی راه پیدا کنند که ۱۰ تا ۱۱ هزار نفر از آنها متقاضیان مربوط به استان تهران بودند.

رقابت دیروز شرکت‌کنندگان در ۲۶۶ عنوان شغلی صورت گرفت و ۳۱۵ نفر از اساتید دانشگاه و ارزیابان متخصص در حوزه‌های تخصصی متقاضیان را مورد سوال و ارزیابی قرار دادند.

مصاحبه شفاهی شرکت‌کنندگان که برای سنجش تخصص و بار علمی آنها انجام می‌شود تکلیف پذیرفته شدگان نهایی برای استخدام در شرکت‌ها تعیین خواهد کرد.

داوران این آزمون در محل مصلای دانشگاه تهران پذیرای این رقابت سخت بودند تا در نهایت از ۱۰ هزار نفر متقاضی ۵ هزار نفر را برای استخدام انتخاب و به شرکت‌ها معرفی کنند.

با توجه به نوع رشته‌ای که متقاضی انتخاب کرده است در این مرحله سوابق شغلی، نبوغ و استعداد، میزان توانایی وی در نوآوری و فروش سنجیده خواهد شد.

گلایه داوران از نبود کمیته‌های تخصصی در هر رده شغلی

تعدادی از داوران مرحله شفاهی اولین آزمون استخدامی شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان ضمن انتقاد از نبود کمیته‌های تخصصی در هر رده شغلی تاکید کردند: متاسفانه افراد قوی کم هستند و اکثر افرادی که شرکت کرده‌اند صرفا برای اینکه شغلی پیدا کنند آمده‌اند.

آنها ضمن تاکید بر تخصصی عمل کردن برگزارکنندگان این آزمون و نیز متقاضیان اظهار داشتند: متاسفانه بسیاری از افرادی که به مرحله شفاهی این آزمون راه پیدا کرده‌اند مهارت ندارند در حالی که باید متقاضی هم در علم و هم در عمل مهارت و توانمندی لازم را داشته باشد.

میزان مهارت در شغل، انگیزه و اشتیاق، آراستگی ظاهری و روابط عمومی و ارتباطات از جمله شاخص‌های عمومی برای سنجش متقاضیان در مرحله مشاهده حضوری این آزمون است. همچنین آنچه که داوران در این مرحله به آن تاکید می‌کنند و به عنوان سطح تخصصی متقاضیان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند میزان ایده‌پردازی، پیشنهادات نوآورانه متقاضی و مهم‌ترین مسائل پیچیده‌ای است که آن فرد می‌تواند در حوزه شغلی خود مطرح کند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا