اخبار استارتاپی

رشد چشمگیر شاخص‌های کارآفرینی ایران با رونق شرکت‌های دانش بنیان

رئیس کمیسیون کسب وکارهای نوین اتاق بازرگانی از رشد چشمگیر ایران در شاخص‌های کارآفرینی طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت: این جهش به دلیل رونق حضور شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است.

خدمات حقوقی کسب و کار

به گزارش اکوموتیو به نقل از مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان، نخستین نشست مشترک کمیسیون کارآفرینی کسب و کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران با اعضای فراکسیون کارآفرینی مجلس برگزار شد.

در این نشست افشین کلاهی رئیس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران با تاکید براینکه سیستم آموزش سنتی، شاخص های کارآفرینی را به افول می رساند، توضیح داد: شاخص های کارآفرینی ایران طی سالهای اخیر با رشد چشمگیری همراه بوده است اما سیستم آموزش سنتی موجب افول این رشد می شود.

وی با بیان اینکه اشتغال فرمول پیچیده‌ای ندارد و باید زیست بوم مناسبی برای آن تعریف کنیم، افزود: در بخش آموزش بسیار سنتی عمل کرده‌ایم و داده‌‌ها به روز و مطابق نیازهای نوین در کشور نیستند.

کلاهی اظهار کرد: در تعریف زیست‌بوم برای اشتغال، باید محیط کاملا با نیازها متقارن باشد و به دور از هر گونه شعارزدگی و در راستای منافع ملی تعریف شود.

رئیس کمیسیون کارآفرینی و کسب و کارهای نوین اتاق بازرگانی با اشاره به چالش‌های پیش روی سرمایه‌گذاران در حوزه کسب و کارهای نوین و دانش‌بنیان، افزود: ناتوانی کشور در جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی، نبود فناوری‌های لازم و نیز نبود رقبای خارجی و بازارهای رقابتی مناسب از جمله چالش‌های مهم کارآفرینان دانش‌بنیان است.

وی گفت: در همین حال بی‌توجهی به حقوق مالکیت معنوی، نقص قوانین، بی توجهی به ارزش‌های تولید ثروت، آماده نبودن بسترهای مناسب برای کسب و کارهای نوین، وجود برخی قوانین مخل و دولتی بودن اقتصاد (بیش از ۷۰ درصد) از دیگر چالش‌های کارآفرینان در این حوزه محسوب می شوند.

کلاهی با تاکید بر لزوم به کارگیری راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت کنونی، افزود: آزادسازی دستمزدها یکی از راهکارهای اصلی است که دولت باید به آن توجه کند.

به گفته وی، شفافیت و مبارزه با فساد سیستمی، حضور مستمر رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی و تحول در نظام آموزشی، تغییر سرفصل ها، مقررات زدایی و فعالیت سیستم‌های کارآمد نظارتی راهکارهای دیگری هستند که باید اجرایی شوند تا کارآفرینی و اشتغال در کشور به ویژه در حوزه دانش‌بنیان توسعه یابد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مهر
نمایش بیشتر

سید وحید مرتضوی

مدیر محتوای اکوموتیو، کارشناسی ارشد بهینه سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا