اخبار استارتاپی

برگزاری نخستین کارگاه بین‌المللی امنیت فضای مجازی در ایران

وحید یزدانیان، رئیس دانشکده‌ی پست و مخابرات، از همکاری ITU  و مرکز آموزش پیشرفته‌ی مخابراتی هند ( ALTTC ) در کارگاه آموزشی امنیت فضای مجازی در ایران خبر داد.

خدمات حقوقی کسب و کار

به‌گزارش اکوموتیو، رئیس دانشکده‌ی پست و مخابرات از برگزاری کارگاه بین‌المللی امنیت فضای مجازی از ۲۲ تا ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در تهران خبر داد.

وحید یزدانیان، رئیس دانشکده‌ی پست و مخابرات، با اعلام برگزاری نخستین کارگاه آموزشی امنیت فضای مجازی در ایران، گفت : این کارگاه از ۲۲ تا ۲۶ اردیبهشت با همکاری ITU  و مرکز آموزش پیشرفته‌ی مخابراتی هند ( ALTTC ) در هتل فردوسی تهران برگزار می‌شود.

او افزود: این کارگاه بر اساس تفاهم‌نامه‌ی امضاشده بین وزیر ارتباطات ایران و هند و در چهارچوب همکاری‌های ایران و هند در این حوزه برگزار می‌شود.

یزدانیان، با اشاره به این‌که مشابه کارگاه‌های دیگر، فراخوان برگزاری این کارگاه از طریق اتحادیه‌ی جهانی مخابرات اعلام‌ شده است، تصریح کرد: البته مهلت ثبت‌نام تا ۲ روز دیگر ادامه دارد اما تاکنون ۱۵ نفر از مدیران و کارشناسان این حوزه از کشورهای آسیا و اقیانوسیه شامل: هند، مالزی، اندونزی، سریلانکا، گینه‌‌نو، افغانستان در این کارگاه ثبت‌نام کرده‌ اند.

او ارتقای دانش در زمینه‌ی چالش‌ها و تهدیدهای بالقوه‌ی مربوط به سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های آنلاین، اشتراک‌گذاری طرح امنیت سایبری جهانی توسط ITU  و شاخص‌های جهانی امنیت سایبری و حفاظت از کودکان در فضای سایبری را از اهداف برگزاری این کارگاه عنوان کرد.

رئیس دانشکده‌ی پست و مخابرات ، تبادل تجربیات مربوط به اقدامات موفق در خصوص توسعه و  تقویت چهارچوب‌های امنیت سایبری ملی و ارتقای قابلیت‌های به‌کارگیری اثربخش CIRT  در کشورها و ظرفیت‌سازی انسانی و صنعتی جهت استفاده‌ی کارآمد و اثربخش قابلیت‌ها و امکانات CIRT  را از دیگر اهداف برگزاری کارگاه امنیت فضای مجازی بیان کرد.

او مهم‌ترین محورهای این کارگاه را، جهت‌گیری ICT  و نیاز به استفاده‌ی امن و مطمئن از آن، رایانش ابری، اینترنت اشیا، بلاک‌چین، استانداردهای امنیت اطلاعات، CIP، اندازه‌گیری تاثیر زیرساخت اطلاعاتی بحرانی و چشم‌انداز تهدیدهای جاری اعلام کرد.

یزدانیان با بیان این‌که ثبت‌نام‌ها فقط از طریق اتحادیه‌ی جهانی مخابرات انجام می‌شود، افزود: یکی از مزیت‌های میزبانی این کارگاه‌ها امتیاز حضور یک تا یک‌ونیم برابری شرکت‌کنندگان ایرانی به نسبت شرکت‌کنندگان خارجی در این کارگاه‌ها است.

او تصریح کرد: به دلیل حضور مدرسین مورد تایید ITU  و شرکت مدیران منطقه‌ای ITU  در این کارگاه‌ها، از نظر تعاملات و تبادلات فنی بین‌المللی نیز این کارگاه‌ها دارای اهمیت است.

رئیس دانشکده‌ی پست و مخابرات، مدرسین این کارگاه را از کشورهای هند، مالزی و ایران عنوان کرد و افزود: اتحادیه‌ی جهانی مخابرات، ۷ نفر از اساتید ایرانی در این حوزه را تایید کرده‌ اند و این اساتید به‌عنوان مدرسین رسمی این اتحادیه در کارگاه‌های بین‌المللی حضور دارند که ۴ نفر از این اساتید در کارگاه امنیت فضای مجازی در ایران حضور دارند.

او درباره‌ی تاثیرگذاری برگزاری این کارگاه در حوزه‌ی امنیت فضای مجازی در ایران نیز گفت: به دلیل اتفاقاتی که در این حوزه در کشورهای توسعه‌یافته افتاده و تجربیاتی که در این کشورها به‌دست‌آمده است؛ این تجربیات می‌تواند در این کارگاه‌ها به اشتراک گذاشته شود و حتی اگر به راه‌حلی نیز نرسیده باشند در حد طرح موضوع  می‌تواند برای دیگر کشورها مفید باشد.

یزدانیان تصریح کرد: این کارگاه‌ها با استقبال بخش خصوصی مواجه شده است و همین نشان می‌دهد که برگزاری این کارگاه‌ها لازم و تاثیرگذار است.

وی درباره‌ی نحوه‌ی برگزاری کارگاه‌های مشترک بین‌المللی با همکاری ITU  نیز گفت: طبق مقررات اتحادیه‌ی جهانی مخابرات، کشورهایی مانند ایران تا چند سال باید با همکاری کشورهای مرجع آموزشی در حوزه‌ی ICT  در آسیا مانند کره، چین و هند دوره‌هایی را برگزار کنند.

یزدانیان تصریح کرد: ما در حال پیگیری برگزاری مستقل این دوره‌ها در ایران، بعد از بررسی کیفیت برگزاری کارگاه‌های مشترک هستیم و امیدواریم که تا ۲ تا ۳ سال آینده بتوانیم به‌صورت مستقل این کارگاه‌ها را در ایران برگزار کنیم و به‌عنوان مرجع آموزشی در این حوزه، کشورهای دیگر موظف به برگزاری کارگاه مشترک با ما باشند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

سید وحید مرتضوی

مدیر محتوای اکوموتیو، کارشناسی ارشد بهینه سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا