اخبار استارتاپی

کیت تست سلامت آب توسط استارت‌آپ ایرانی طراحی شد

محققان در قالب یک استارت‌آپ ایرانی موفق به طراحی کیت تست سلامت آب جیبی شدند.

رفع نگرانی عمومی و ایجاد حس اطمینان از سلامت آب آشامیدنی یکی از مسائل مهمی است که امروزه مورد توجه قرار گرفته است. در همین راستا یک تیم تحقیقاتی در قالب تیمی استارت‌آپی درصدد برآمدند تا کیت تست سلامت آب را طراحی کنند.

تیم استارت‌آپی «پاکاب» در رابطه با سلامت و کیفیت آب، یک حسگر ارزان و دقیق و سریع با کاربرد آسان و بدون نیاز به تخصص و آموزش را طراحی کردند؛ این تیم در حال ساخت نمونه‌ی اولیه، رصد بازار و شناخت دقیق مشتریان و خواسته‌های آنان است.

احسان قنبری در مقطع دکتری رشته‌ی نانوفیزیک دانشگاه کاشان، حسن متقی در مقطع دکتری رشته‌ی شیمی تجزیه از دانشگاه اصفهان، حسین خجسته در مقطع دکتری رشته‌ی نانوشیمی از دانشگاه کاشان، پگاه رضایی در  مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی شیمی از دانشگاه کاشان و روح‌الله شاکرنژاد در مقطع دکتری رشته‌ی فیزیک از دانشگاه کاشان اعضای تیم «پاکاب» هستند.

نیاز روزافزون به کنترل کیفیت آب

قنبری یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی گفت: امروزه به دلیل کاهش شدید منابع آبی، کشاورزی و آشامیدنی در کشور و جهان نیاز روزافزونی برای ارائه‌ی روش‌ها و تجهیزاتی جهت کنترل کیفیت و خواص آب در مدت‌زمان کوتاه احساس می‌شود. توسعه‌ی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث ترویج سریع اخبار و گاه شایعاتی درباره‌ی آلودگی منابع آب آشامیدنی در سطح جامعه می‌شود که نیاز به ایجاد حس اطمینان و رفع نگرانی را ایجاد می‌کند.

او افزود: هنگام وقوع حوادث غیر‌مترقبه و یا جنگ که به هر دلیل آب قابل اطمینان در دسترس نیست نیاز به روشی ساده و عمومی برای حصول اطمینان از سلامت نسبی منابع آب در دسترس احساس می‌شود.

این محقق اظهار کرد: با توجه به گسترش تکنولوژی، نیاز است که روش‌های آنالیز نیز همگام با تکنولوژی جهت کاهش قیمت، افزایش سرعت، افزایش دقت گسترش یابند. گروه تحقیقاتی پاکاب با ارائه‌ی روشی سریع و آسان توانسته یک کیت کنترل کیفیت آب را ارائه کند.

او ادامه داد: استفاده از تکنولوژی ریزجریان جهت انتقال نمونه به محل شناسایی، استفاده از نانوذرات جهت آشکارسازی و افزایش حساسیت، قیمت پائین حسگر، سرعت بالای آنالیز، کاربرد آسان و عدم نیاز به آموزش و دانش تخصصی، قابلیت کمی سازی داده‌ها با استفاده از گوشی تلفن هوشمند، طراحی الگوی متقارن جهت آنالیز هم‌زمان چندین گونه در نمونه‌ی آب ازجمله مزایای این طرح به شمار می‌رود.

مکانیزم کنترل کیفیت آب با طراحی کیت تست سلامت آب

به گفته‌ی قنبری، در این محصول یک حسگر ساده، ارزان و دقیق بر مبنای ریزجریانه‌ها در بستر کاغذ برای کنترل کیفیت آب آشامیدنی تهیه شده است. چنین ابزارهایی کاربرد ساده و قیمت تمام‌ شده کمی دارند و تعیین پارامترهای مختلف آب با استفاده از آن به صورت هم‌زمان انجام می‌شود.

او عنوان کرد: این محصول تاکنون توسط گروه پاکاب به صورت یک کیت تشخیص چهار کاربردی تهیه شده است و با ادامه تحقیقات قابلیت‌ها و کاربردهای آن به مرور افزایش خواهد یافت.

این محقق اظهار کرد: مشتریان این محصول در حالت کلی تمام کسانی هستند که نگران سلامتی آب مصرفی خود هستند خصوصا مادران دارای فرزند کوچک که نگران سلامت فرزند خود هستند مشتریان اصلی محصول ما را تشکیل می‌دهند.

او تاکید کرد: ما تلاش می‌کنیم تا محصول خود را از تمام راه‌ها مانند فروش اینترنتی، شبکه‌های بهداشت به دست مشتریان خود برسانیم. درفاز بعدی تلاش ما در راستای شناسایی مواد و گونه‌های موجود در پساب فاضلاب شرکت‌ها خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا