اخبار استارتاپی

محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان بیمه می‌شوند

انعقاد تفاهم‌نامه‌‌ی همکاری بین مرکز رشد دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی و سازمان تامین اجتماعی جهت تسهیل کار شرکت‌های دانش‌بنیان

سورنا ستاری، امروز ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ در آیین گشایش مرکز رشد دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی اظهار داشت: بعد از جلسات مفصل با سازمان تامین اجتماعی به تفاهم‌نامه‌ای با دکتر ربیعی رسیدیم که آیین‌نامه‌ی آن طی هفته‌ی جاری ابلاغ می‌شود و کار شرکت‌های دانش‌بنیان را تسهیل می‌کند.

او ادامه داد: زیست‌بومی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده‌ ایم که بخشی از آن مربوط به مسائل گمرک، دسترسی به تسهیلات ارزان‌قیمت، نزدیکی با سرمایه‌گذاران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر است‌.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری‌ با اشاره به قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد: این قانون شامل ۷ پایه‌ی اصلی است که ما شرکت‌ها را در این حوزه‌ها حمایت می‌کنیم، بیمه نیز یکی از پایه‌های آن است که موجب بهبود کسب‌وکار شرکت‌ها می‌شود.

ستاری با اشاره به جزئیات بیش‌تر این بیمه ادامه داد: بر اساس تفاهم صورت گرفته در تهران دو مرکز تخصصی برای ارزیابی این محصولات باید ایجاد شود تا ارزیاب‌های بیمه که خود متخصص هستند محصولات را بعد از ارزیابی بیمه کنند و به این شکل بخشی از جرایم و حتی نقض حقوق شرکت‌ها نیز رفع شود.

درصد قابل‌ توجهی از درآمد دانشگاه‌ها باید از فروش فناوری حاصل شود

رئیس دانشگاه خواجه نصیر نیز در این آیین گفت: مرکز رشد این دانشگاه که هم‌زمان با نودمین سال تاسیس دانشگاه در فضایی داخل دانشکده‌ی مهندسی مکانیک تاسیس‌ شده است، فعالیت‌های ۷ شرکت دانش‌بنیان و شماری از استارت‌آپ‌های وابسته به دانشگاه را سامان داده است.

دکتر علی خاکی صدیق افزود: محلی که امروز به‌عنوان مرکز رشد افتتاح شد، تا ۲ سال قبل محلی متروکه و انبارمانند بود که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سامان گرفت.

او ادامه داد: این مرکز هنوز نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که امیدواریم در آینده بخشی از بودجه‌ی دانشگاه صرف فعالیت‌های کسب‌وکار و تجاری‌سازی محصولات در این مرکز شود.

ستاری هم‎چنین در مورد ضرورت تاسیس مراکز رشد در دانشگاه‌ها توضیح داد: تاسیس مراکز نوآوری موجب تمرکز در فعالیت‌های تجاری‌سازی، ثبت ایده و تبدیل ایده به محصول در دانشگاه‌ها می‌شود.

او ادامه داد: اگر یک دانشجو بداند چطور می‌تواند اختراع خود را تجاری‌سازی کند و دسترسی آسان‌تری به امکانات داشته باشد، سریع‌تر به محصول می‌رسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت زیست‌بوم نوآوری گفت: یک‌ پایه‌ی عمده‌ی این زیست‌بوم تفکری است که باید در دانشگاه‌ها شکل بگیرد و دانشجو نباید لزوما فکر کند خروجی کار او پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد، رساله‌ی دکتری یا مقاله باید باشد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری تصریح کرد: دانشگاه‌ها نیز باید به این مرحله برسند که درصد قابل‌توجهی از درآمدهای آن‌ها از محل فروش فناوری‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و ارزش دادن به خلاقیت‌های دانشجویان باشد.

او گفت: اگر اهمیت دادن به خلاقیت و تشکیل زیست‌بوم نوآوری در دانشگاه‌ها آغاز شود، به دلیل درآمدزا بودن مراکز رشد و داشتن سهام دانشگاه‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان به‌نوعی به استقلال مالی دانشگاه‌ها کمک می‌شود.

ستاری نیز در ادامه با اشاره به نقش دولت در این امر توضیح داد: دولت باید سرمایه‌گذاری و تامین زیرساخت‌ها را بر عهده داشته باشد و نباید به شرکت‌ها کمک مالی مستقیم بکند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: اگر دولت وارد حمایت مستقیم مالی از شرکت‌ها شود، آن‌ها نمی‌توانند به‌صورت رقابت‌پذیر در محیط فعالیت کنند؛ زیرا در محیط کسب‌وکار خارج از دانشگاه صدها شرکت داخلی و خارجی حضور دارند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری هم‌چنین به قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: بااین‌که دولت نباید از این شرکت‌ها به‌صورت مستقیم حمایت مالی بکند، این قانون به‌صورت چتر گسترده از شرکت‌های داخل مراکز رشد و نوآوری دانشگاه‌ها و به‌طورکلی از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند و می‌تواند موجب تشکیل و تقویت زیست‌بوم نوآوری شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا