اخبار استارتاپیاخبار و رویدادهای صادراتصادرات

وجود ظرفیت بالقوه‌ برای گسترش استارت‌آپ‌ها در ایران

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در دومین همایش همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا در بروکسل از رشد چشمگیر رتبه‌ی جهانی ایران در تولید علمی خبر داد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، پنجشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ در دومین همایش همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا در بروکسل گفت: در خلال دهه‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۶ رتبه جهانی ایران در تولید علمی به طرز چشمگیری رشد کرده و از رده ۳۴ به ۱۶ ارتقا یافته است.

«سورنا ستاری» در این همایش که تا اول تیرماه سال جاری با موضوع همکاری‌های اقتصادی و فناوری، به همت موسسه‌ی مطالعاتی «رَوَند» و با همکاری وزارت امور خارجه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد، تصریح کرد: ایران در تولید علم، رتبه‌ی اول آسیای غربی را دارد به‌طوری‌ که تعداد دانشجویان ما از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر افزایش‌یافته است.

او افزود: این مساله، ایران را از لحاظ تعداد مهندسان دانش‌ آموخته در رده‌ی پنج کشور برتر قرار داده است. هم‌چنین مشارکت ایران در توسعه‌ی فناوری‌های پیشرفته‌ی زیستی (بیو)، نانو، انرژی تجدید پذیر، علوم شناختی و سلول بنیادین، نیز رشد بی‌نظیری داشته است.

او بابیان این‌که ایران علاوه بر پیشرفت‌های چشمگیر در علوم و فناوری، اکنون در حال گذار به سمت نوآوری و دانش مبتنی بر اقتصاد است، گفت: ایران جمعیت بسیاری دارد که عمدتاً تحصیل‌کرده اند و پتانسیل کارآفرینی بسیاری دارند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نفوذ اینترنت و گوشی‌های هوشمند در ایران را بسیار بالا دانست و اظهار داشت، ۳۳ میلیون نفر (بین ۲۰ و ۴۰ ساله) از این فناوری‌ها استفاده می‌کنند. نفوذ گوشی هوشمند در هر ۱۰۰ نفر، ۱۳۰ عدد است. ۴۷ میلیون کاربر اینترنت در ایران وجود دارند. آن‌ها تقریباً نیمی از کل کاربران اینترنت در خاورمیانه را تشکیل می‌دهند. چنین احتمالاتی این اطمینان را می‌دهند که کشور ما در میان مکان‌های بالقوه برای گسترش و رونق استارت‌آپ، قرار دارد.

ستاری افزود، با تمرکز بر صحنه‌ی استارت‌آپی در ایران، اصلاحاتی در سیستم نوآوری انجام شد به‌طوری‌که مدل اکوسیستم تجاری و استارت‌آپ‌های جدید، شکل گرفته‌؛ امور مالی و سرمایه‌گذاری در اقتصاد مبتنی بر دانش، تسهیل و فرار مغزها معکوس شده است.

او گفت، برای ترویج کارآفرینی در زمینه‌ی فناوری، بیش از سه هزار و پونصد شرکت مبتنی بر فناوری، طی ۶ سال اخیر، شناسایی شد. این شرکت‌ها در حال حاضر سالانه ۱۲ میلیارد دلار آمریکا، گردش سالیانه دارند و باعث ایجاد حدود ۳۰۰ هزار شغل مستقیم جدید شده‌اند.

او اظهار داشت، ایران در زمینه‌ی تولید داروهای بیولوژیک، رتبه‌ی اول را در خاورمیانه دارد و یکی از موفق‌ترین شرکت‌های بیوتک (فناوری زیستی) با کارمندان جوان و ماهر (با میانگین سنی ۳۳سال و ۸۶% از آن‌ها تحصیل‌کرده هستند) داروهای بیولوژیک را به بیش از ۱۰ کشور، صادر می‌کند.

ستاری تصریح کرد: ایران هم‌چنین در سال گذشته‌ی میلادی در زمره‌ی پنج کشور برتر رتبه‌ی کارآفرینی جهانی قرار داشت.

همکاری‌های بین‌المللی جهت گسترش استارت‌آپ‌ها

او افزود، ظهور استارت‌آپ‌های معتبر، فرصت‌های بسیاری برای همکاری بین‌المللی در اکثر بخش‌های مختلف فراهم کرده که سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید داروهای گیاهی برای صدور به اروپا و بازارهای ثالث و همکاری به‌صورت عرضه‌کنندگان OEM برای برندهای معروف اروپایی در تجهیزات پزشکی، از جمله‌ی این همکاری هاست.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت، برای ارتقای سرمایه‌ی انسانی ماهر و تحصیل‌ کرده‌ی موردنیاز برای این موج نوآوری و کارآفرینی در کشور، از تأسیس ۶۶ مرکز خلاقیت در دانشگاه‌ها و نهادهای تحقیق منتخب، حمایت کردیم. آن‌ها به‌طور منظم، رویدادهای کارآفرینی مختلفی برگزار می‌کنند و در برنامه‌های فشرده، میزبان بسیاری از تیم‌ها جهت گسترش استارتاپ‌ها هستند.

ستاری گفت، در میان ۳۹ پارک فناوری در ایران، پارک فناوری پردیس، یکی از بزرگ‌ترین بخش‌ها در غرب آسیا است که میزبان بیش از ۲۰۰ شرکت است و برخی از آن‌ها صادرکنندگان محصولات فنی پیشرفته هستند.

او تصریح کرد، علاوه بر منابع مالی دولت، منابع خصوصی بیش از پیش به شرکت‌های مبتنی بر فناوری و استارت‌آپ‌های خلاق، اختصاص داده می‌شود. به‌طوری‌که در 2 سال اخیر، ۱۳ صندوق سرمایه توسط اوراق بهادار و سازمان بورس ایران، تصویب شدند و چند سرمایه‌ی دیگر VC در انتظار تأیید هستند.

ستاری ادامه داد: در حال حاضر، ۳۲ صندوق سرمایه‌ی علوم و فناوری علاوه بر ۲۲ شتاب‌دهنده‌ی خصوصی فعال در اکوسیستم نوآوری کشور، وجود دارند.

او گفت، از لحاظ تسهیلات مالی نوآوری، بیش از ۲هزار و ۴۰۰ شرکت برای تحقیق و توسعه‌ی فعالیت‌های مربوطه، در سال مالی گذشته از مالیات معاف شده و اعتبار بانکی دریافت کردند.

ستاری بیان کرد، در سه سال اخیر، پلت‌فرمی برای همکاری با دانشمندان و کارآفرینان ایرانی که در خارج کار می‌کنند، تأسیس کردیم. این پلت‌فرم، فارغ‌التحصیلان ایرانی مقطع دکترا از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان، اعضای ۲۰۰ دانشکده‌ی برتر و هم‌چنین کارآفرینان و کارشناسانی که در شرکت‌های برجسته‌ی فناوری، کار می‌کنند را خطاب قرار می‌دهد.

او اظهار داشت، این پلت‌فرم می‌تواند توسط یک رویه‌ی راحت و سریع برای یافتن ایده‌ها و کانال‌های همکاری، منجر به پیوند ارتباطی بین دانشمندان ایرانی در آمریکا، اروپا و استرالیا با تقریباً ۶۰ دانشگاه ایرانی و مراکز تحقیق شود. بیش از چهارهزار و ۲۰۰ متخصص و محقق ایرانی به ‌نوعی از این پلت‌فرم برای بازدید از کشور، استفاده کرده‌ اند و پروژه‌های همکاری با شرکای ایرانی را شناسایی کردند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا