آزمون های کارآفرینیچندرسانه ای

آزمون تیپ شخصیتی A و B

با شناخت تیپ شخصیتی خود می‌توانید رفتار خود را حین انجام کار مدیریت کنید.

تئوری تیپ‌های شخصیت در اصل در دهه ۱۹۵۰ مطرح شده است، انگاره یا تئوری تیپ‌ شخصیتی (هم چنین به عنوان تئوری جاکوب گلداسمیت شناخته می‌شود) یک تئوری است که شامل دو نوع تیپ شخصیتی شامل: شخصیت پر انرژی گونه A و شخصیت ساده گیر نوع B است.

شخصیت نوع A

شخصيت‏‌های نوع A افرادی پرمشغله، عجول، بسيار وظيفه ‏شناس، كاملا رقابتی، مصرّ در كار و احتمالا افسرده و عصبانی هستند. در مقابل افراد نوع B اشخاصی خونسرد، دارای نگرش متعادل به زندگی‏ و محيط، دارای اعتماد به نفس بيشتر، دارای مشغله كمتر، اصرار كمتر در انجام كار و تمايل كمتر به وقت‏ شناسی هستند. به عنوان مثال، تحقيقات انجام شده در مورد رانندگان اتوبوس هندی و آمريكايی نشان داد كه‏ رانندگان اتوبوسی كه دارای الگوی رفتاری A می‏‌باشند، دارای هيجان‏ بيش‌تری بوده و آمار تصادفات آن‌ها بيش از الگوی رفتاری نوع B می‏‌باشد. مي‌توان از اين تقسيم‌بندی شخصيت، برای تشخيص نوع شخصيت مديران هم استفاده كرد. مطالعه‏ ای كه در ايالات متحده انجام شده نشان می‏‌دهد كه 60 درصد مديران نمونه‏‌گيری شده دارای شخصيت نوع A بوده ‏اند و تنها 12 درصد مديران دارای شخصيت نوع B بوده ‏اند.

شخصیت نوع B

شخصیت‌های نوع B خلق و خویی آرام‌تر و بی‌خیال‌تر دارند، و اگر ببرند یا ببازند می‌توانند نسبت به آن بی‌اهمیت باشند. آن‌ها در لحظه زندگی می‌کنند، برای این که از زندگی‌شان احساس رضایت داشته‌ باشند، همیشه نیاز ندارند به موفقیت مهمی دست پیدا کنند.

چون تیپ‌های شخصیتی B هدف‌گرا و موفقیت‌‌محور نیستند، از حرفه‌هایی لذت می‌برند که مستلزم خلاقیت هستند، و می‌توان آن‌ها را با سرعت کندتری انجام داد. بسیاری از آدم‌ها که تیپ شخصیتی B دارند حرفه‌هایی مانند نویسندگی، هنر، موسیقی، درمان‌شناسی، یا بازیگری را انتخاب می‌کنند.

آن‌ها بیش‌تر از تیپ‌های شخصیتی A تمایل دارند در درون‌شان تفکر و تعمق کنند و ذهنی انتزاعی دارند. آن‌ها نگاهی سیاه و سفید ندارند، بلکه به همه‌ی جوانب زندگی، که در محدوده‌ی خاکستری قرار می‌گیرند، توجه می‌کنند. به خاطر قابلیت‌شان در پایین آوردن سرعت و توجه به جزییات، معمولا از هرچیزی که با فشار یا استرس زیاد همراه باشد دوری می‌کنند.

آزمون حاضر شما را از تیپ شخصیتی‌تان آگاه می‌کند؛ با این آزمون می‎توانید برای حضور موفق‌تر در جامعه و بهبود زندگی خود تصمیم بگیرید و برنامه‌ریزی کنید.

برچسب ها

بخش آزمون‌‌های کارآفرینی

در این بخش می توانید در آزمون‌های متنوع کارآفرینی شرکت کنید و استعدادهای خود را برای تبدیل شدن به یک کارآفرین ایده‌آل بسنجید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *