اخبار استارتاپی

بیت کوین دیگر هرگز به مدار رشد برنمی‌گردد

شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی گلدمن ساکس از افول ستاره‌ی بخت بیت کوین خبر داد.

شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی گلدمن ساکس می‌گوید ستاره‌ی بخت بیت کوین افول کرده است و این ارز دیجیتال دیگر هرگز دوران طلایی خود را تکرار نخواهد کرد و به مدار رشد برنمی‌گردد.

گلدمن ساکس که پیشتر در اوایل سال میلادی جاری از تدوین برنامه‌های جدی برای بازگشایی یک میز معاملاتی برای بیت کوین خبر داده بود، هنوز برای ورود به حوزه‌ی ارزهای مجازی تردید دارد.

گروه راهبرد سرمایه گذاری این بانک در گزارش نیم‌سالانه‌ی چشم‌انداز اقتصادی خود آورده است که قیمت بیت کوین کماکان سیر نزولی خواهد داشت و حتی بیش‌تر از آن‌چه در هفت ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ افت کرد، با کاهش روبه‌رو خواهد شد.

این گروه که تحت سرپرستی شرمین مصور رحمانی، مدیر ارشد سرمایه گذاری گلدمن ساکس قرار دارد، در گزارش خود آورده است:
دیدگاه ما این است که ارزهای رمزپایه قادر به حفظ ارزش خود نخواهند بود و این امر زودتر از آن‌چه فکر می‌کردیم به اثبات رسیده است. ما انتظار داریم که قیمت این ارزها در آینده با کاهش بیش‌تر مواجه شود؛ چرا که به‌نظر ما، آن‌ها نمی‌توانند از پس ایفای سه نقش و کارکرد اصلی یک پول یا ارز سنتی بربیایند. در واقع، رمزارزها نه می‌توانند وسیله‌ای برای مبادله باشند، نه قابلیت شمارندگی دارند (پول یا ارز سنتی می‌تواند کمیتی گسسته را به هر کالا یا خدمت نسبت دهد) و نه ابزار مناسبی برای ذخیره‌سازی ارزش هستند.

ارزهای رمزپایه و فناوری زیربنایی آن یعنی بلاک چین که سنگ‌بنای ماهیت توزیع‌ شده‌ی آن است، در قد و قواره‌ی یک فناوری دگرگون‌ساز و  برهم‌ زننده‌ی قواعد سیستم مالی جهانی ظاهر شده‌ اند و به‌لحاظ نظری امکان برپایی پایگاه‌های داده کارآمدتر، انجام تراکنش‌های سریع‌تر و اجرای عملیات شفاف‌تر را فراهم می‌کنند. با این حال، دست‌کم گلدمن ساکس مدعی است که این پدیده‌های نوظهور تأثیر چندانی بر دیگر کلاس‌های دارایی نخواهد داشت.

در ادامه‌ی گزارش گلدمن ساکس آمده است:
ما هم‌چنان بر این باوریم که کاهش بهای ارزهای رمزپایه بر عملکرد دیگر دارایی‌های مالی تأثیر منفی نخواهد گذاشت؛ چرا که این ارزها در حال حاضر تنها ۰.۳ درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص داده‌ اند. در واقع، ما گمان می‌کنیم که رویکرد رسانه‌های سنتی و شبکه‌های اجتماعی به این ارزها و قابلیت‌های واقعی آن‌ها کمی اغراق‌آمیز بوده است.

گلدمن ساکس در ماه مه سال میلادی جاری (مقارن با اردیبهشت) برنامه‌های خود را برای عملیاتی کردن داد و ستد بیت کوین اعلام کرد. در آن زمان، دو تن از مدیران اجرایی این شرکت طی مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی نیویورک تایمز به بحث و تبادل‌نظر در مورد برنامه‌های خود برای اخذ مجوزهای قانونی و محاسبه‌ی ریسک‌های ذاتی برای ورود به قلمرو ارزهای رمزپایه پرداختند. اکنون اما گلدمن کمی محتاط‌تر شده و معاملات بیت‌ کوین را به سرمایه‌گذاران نهادی محدود خواهد کرد.

برچسب ها

مهسا رستمی

دانشجوی دانشگاه تهران، علاقه‌مند به تحولات اکوسیستم کارآفرینی

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. اساسا در بازارهای مالی افراد و نهادهای سرمایه دار همیشه سعی در منحرف کردن کابران بازار دارند تا روند دلخواه خود را شکل دهند … بازارهای مالی همیشه در اوج خبرها و تحلیل های بد شروع به رشد می کنند و در اوج خبرهای مثبت ریزش خود را آغاز می کنند. بازار ارزهای دیجیتال هم فارغ از این موضوع نیست . از این رو قطعا هدف گذاری و پیش بینی نهادهایی نظیر گلدمن ساکس و …. هدفمند هست …..

    1. ممنون از این که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *