اخبار استارتاپیاخبار مناطق آزاد و ویژه اقتصادیمناطق آزاد و ویژه اقتصادی

سامانه کشوری کسب و کار با فناوری بلاک چین در مناطق آزاد به بهره‌برداری می‌رسد

معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد از استقرار سامانه کشوری کسب و کار موسوم به «سککوک» در مناطق آزاد خبر داد و اظهار داشت که این سامانه با فناوری بلاک چین طراحی شده تا بتوان با استفاده از ارزهای دیجیتال، کشور را در معاملات بین المللی در دوران تحریم کمک کند.

اکبر افتخاری، معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ی استقرار سامانه کشوری کسب و کار (سککوک) در مناطق آزاد اظهار کرد: رفع موانع تولید واحدها و بنگاه‌های تولیدی مستقر در مناطق، کمک به حل مشکل تامین مالی و بهبود مدیریت زنجیره‌ی تامین تولید این واحدها از مهم‌ترین اهداف دبیرخانه‌ی شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی است که استقرار این پلت‌فرم (سامانه)، تامین کننده‌ی این اهداف است.

وی تصریح کرد: سککوک یا همان سامانه‌ی کشوری کسب و کار با به‌کارگیری روش‌های نوین مدیریت زنجیره‌ی تامین، لجستیک و مالی و مبتنی بر بستر فناوری اطلاعات درصدد است از طریق ابزارهای جاری نظام مالی کشور همانند برات الکترونیکی، معاملات بین بنگاهی را تسهیل و با اتصال به نهادهای اعتباربخش مانند صندوق‌های ضمانتی و حمایتی و بانک‌های معتبر کشور، سبب تسریع در معاملات تجاری بر پایه‌ی معاملات اعتباری شود.

تلاش سککوک در راستای رفع چالش‌های واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی

وی افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از عمده مشکلات جاری واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی مستقر در مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی کمبود نقدینگی، کاهش سرمایه در گردش، عدم ارتباط مناسب با نهادهای مالی، کاهش معاملات بین بنگاهی با توجه به کاهش اعتماد فی‌مابین طرفین و افزایش هزینه‌های دریافت تسهیلات است. سککوک در مناطق آزاد با هدف رفع این چالش‌‌‌ها و بهبود فضای معاملاتی بنگاه‌‌های اقتصادی و در نتیجه بهبود فضای تولید تهیه و مستقر شده است.

معاون دبیرخانه شورای‌ عالی مناطق آزاد بیان کرد:‌ این پلتفرم نوین با شناسایی و ایجاد زنجیره‌های تولید تا مصرف، اقدام به ایجاد سازوکار پرداخت اعتباری و مدت‌دار برای انجام معاملات تجاری در تمام بخش‌های زنجیره‌ای با استفاده از برات الکترونیک می‌کند. این فرآیند می‌تواند بین چندین بنگاه (معاملاتB2B) یا در معاملات با حضور مشتریان خرد و مصرف‌کنندگان (B2C) انجام پذیرد.

افتخاری افزود: از سوی دیگر با به‌کارگیری سازوکارهای اعتبارسنجی در این پلتفرم که مخصوص واحدها و بنگاه های تولیدی و اقتصادی مستقر در مناطق آزاد و ویژه‌ اقتصادی طراحی شده است، اعتماد بنگاه‌ها به حضور در سککوک تامین شده است. هم‌چنین امنیت معاملات انجام گرفته با بهره‌گیری از امضاء دیجیتال که با مباحث قانون تجارت و هم‌چنین قانون تجارت الکترونیک تطبیق داده شده است، تامین می‌گردد. از سوی دیگر، پلت‌فرم (سامانه) پیش‌رو با بهره‌گیری از فناوری بلاک چین طراحی شده تا بتواند با استفاده از ارزهای دیجیتال، کشور و بنگاه‌‌های فعال را در معاملات بین‌المللی علی‌الخصوص در دوران تحریم کمک کند.

وی با اشاره به راهبردهای بلندمدت معاونت تولید صادرات و فناوری دبیرخانه شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مقدمات تاسیسات اولین صندوق حمایت و ضمانت از سرمایه‌‌گذاران، تولیدکنندگان و واحدهای کسب و کار ویژه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام پذیرفته است تا در آینده‌ نزدیک، این صندوق به‌عنوان نهادی پشتیبان برای اعتباربخشی به بنگاه‌های حاضر در پلت‌فرم (سامانه) نقش‌‌آفرینی کند.

وی ابراز امیدواری کرد با به‌کارگیری راهکارها و ابزارهای نوین مالی مستقر در این پلت‌فرم (سامانه) مقدمات رونق در واحدهای تولیدی، کاهش بحران‌های ناشی از کمبود نقدینگی، توسعه‌ی اشتغال و در نهایت شکوفایی اقتصادی مناطق آزاد و به تبع آن کشور را ایجاد کنیم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا