اخبار استارتاپیاخبار فین تک

تعیین تکلیف ارزهای مجازی در ایران تا پایان شهریور

مهدیون معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی: ضوابط استفاده و معامله‌ی رمز ارزها تا پایان شهریور ماه جاری از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر خواهد شد.

اکودی‌ام

اگرچه در حال حاضر به گفته‌ی بانک مرکزی خرید و فروش ارزهای مجازی در ایران ممنوع است اما «سعید مهدیون» معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی به تازگی خبر داده است که با تاکید ریاست جمهوری، پیش‌نویس «سند ارزهای رمزنگار» توسط مرکز ملی فضای مجازی آماده شده است.

مهدیون بیان کرده است که ارزهای مجازی به زودی در ایران از حالت بلاتکلیف و ممنوع، به وضعیت پایدار قانون گذاری شده خواهند رسید: «در همین راستا ضوابط استفاده و معامله‌ی رمز ارزها تا پایان شهریور ماه جاری از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر خواهد شد.»

او هم‌چنین به کند بودن روند بررسی ارزهای مجازی در ایران اشاره کرده و البته خود نیز بیان نموده که این روند در مقایسه با سایر کشورها کند نیست و ایران از بازی حذف نشده است و گفت: «مهم‌ترین مسئله این است که ما نمی‌توانیم، عجله کنیم؛ یعنی قانون‌گذاری را به سرعت انجام دهیم و در عین حال ابعاد آن را در نظر نگیریم که قطعا در آینده مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. لذا در همین راستا سیاست دولت و شورای عالی فضای مجازی در خصوص ارزهای رمزنگاری شده از جمله بیت کوین پژوهش و بررسی همه جانبه‌ی مزایا و معایب تا به امروز بوده و نتیجه‌ی آن نیز تعریف چند سناریو مختلف به عنوان خروجی پژوهش‌ها به شمار می‌رود.»

معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی در خصوص تاریخچه‌ی بررسی ارزهای مجازی در ایران گفته است که از اسفند سال ۹۲ با دستور دولت، این پروژه به مرکز ملی فضای مجازی و شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شده است و ۱۴ ارگان مختلف در آن همکاری داشته‌ اند. به گفته‌ی مهدیون، در اواسط سال ۹۶ با اوج گرفتن احتمال تحریم‌ها، فرایند تعیین تکلیف و جریان سیاست‌گذاری با سرعت بیش‌تری دنبال شد.

این در حالی است که بانک مرکزی که تا ابتدای امسال سیاست انفعال را در قابل ارزهای مجازی دنبال می‌کرد، در اردیبهشت ۹۷ خرید و فروش ارزهای مجازی را ممنوع اعلام کرد. علت این ممنوعیت در آن زمان این‌گونه از سوی بانک مرکزی تشریح شد: «از آن‌جایی که انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردار هستند که به ابزاری برای پول‌شویی و تامین مالی تروریسم و به طور کل، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند، حوزه‌ی نظارت بانک مرکزی برای پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای مجازی، موضوع ممنوعیت به کارگیری ارزهای مجازی را به بانک ها ابلاغ کرده است.»

ممنوعیتی که اگرچه با انتقادات شدیدی از سوی فعالین حوزه‌ی مالی و فناوری رو‌به‌رو شد اما چند روز بعد «ناصر حکیمی» معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد که ممنوعیت ارزهای مجازی، تصمیم نهایی نیست.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا