اخبار استارتاپی

اخراج ۱۷۵ نفر از بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران

دیجی کالا به دلیل مشکلات اقتصادی 175 نفر از نیروی خود را اخراج کرد

حمید و سعید محمدی بنیانگذاران دیجی کالا در نامه‌ای خطاب به کارکنان دیجی کالا با تشریح وضعیت اقتصادی کشور آن‌ها را درجریان تغییر و‌تحولات در دیجی کالا قرار دادند و در این نامه با اشاره به اتخاذ یک تصمیم سخت از سوی این فروشگاه آنلاین خبر از تعدیل ۱۷۵ نفر نیرو در دیجی کالا داده شده است؛ بخشی از نامه به شرح زیر می‌باشد:

سخنی با تیم‌ دیجی کالا

تصمیم‌های سخت برای ساختن آینده‌ای روشن

سلام

۱۲ سال قبل که قایق کوچکی را به آب‌های پرتلاطم کسب و کار ایران می‌سپردیم بزرگ‌ترین تمرکزمان بر مشتری بود و امروز که همگی با هم بر این کشتی سواریم هم‌چنان محوری‌ترین ارزش‌‌مان مشتری است. در این سال‌ها طوفان‌ها و تندبادها را با اراده شما، هزاران نفر از بهترین‌های ایران در هر تخصص  و حمایت مردم عزیز ایران سپری کردیم.

در کنار هم تصمیم‌های سختی گرفتیم تا بزرگترین و موفق‌ترین کسب و کار اینترنتی منطقه شکل بگیرد؛ الگویی موفق، سالم و امروزی که با اعتماد به نفس به یک برند ملی تبدیل شده است.

همه می‌دانیم امروز کشورمان در میانه‌ی تلاطم‌های اقتصادی قرار دارد که بر زندگی همه مردم، فضای کسب و کار کشور و از جمله همکاران ما تاثیر گذاشته است. دیجی‌‌ کالا از این شرایط مستثنی نیست و لازم است همه ما در جریان این مشکلات قرار داشته باشیم و خود را برای عبور از این وضعیت و ساختن آینده‌ای روشن آماده کنیم.

برخی از مهم‌ترین این مشکلات از قرار زیر هستند:

۱- افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش ریال باعث کاهش قدرت خرید مردم از جمله مشتریان دیجی کالا شده و فروش برخی گروه‌های کالایی را تحت تاثیر قرار داده است.

‍۲- زنجیره تامین کالا دچار مشکل شده و فعالیت شرکت‌های تامین کننده کالا به دلایل مختلف کاهش یافته و خرده‌فروشی را دشوار کرده است.

۳- بی ثباتی در برنامه‌ریزی و تصمیم‌های اقتصادی شتاب‌زده باعث سردرگمی فعالان اقتصادی و بازار شده و در بعضی از گروه‌ها شاهد توقف واردات و عرضه محصول هستیم.

اما این برای نخستین بار نیست که دیجی کالا با چنین چالش‌هایی روبه رو شده‌ است. با تجربه‌ای که از بحران‌های پیشین داشتیم و با رصد و تحلیل روندهای بازار در نیمه اول سال از هرگونه تصمیم و اقدام عجولانه خودداری کردیم.

به رغم همه مشکلات سعی کردیم به عهد خود با مشتریان وفادار بمانیم و بهترین خدمات را در همین شرایط نیز به حد توانمان به مردم کشور ارائه کنیم. تمامی موجودی‌مان را بدون هیچ وقفه‌ای با قیمت عادلانه به مشتریان عرضه کردیم و در مارکت پلیس نیز به کمک هزاران فروشنده فعال با حداکثر نظارت، همکاری و هدایت تلاش کردیم بهترین خدمات ممکن را ارائه کنیم.

امروز برای همه ما واضح شده که شرایط اقتصاد کشور به گونه‌ای است که باید با سفت کردن کمربندهایمان خود را برای گذر از زمستان آماده کنیم.

با درک عمیق از این شرایط و با مشورت مدیران ارشد شرکت می‌خواهیم شما را از تصمیم‌هایی سخت اما ضروری مطلع کنیم. این تصمیم‌ها که بر اساس ارزیابی شرایط اقتصادی نیمه اول امسال و برای عبور از شرایط سختِ پیش‌بینی شده اتخاذ شده شامل برخی اقدامات بسیار مهم از جمله تعدیل ۱۷۵ نفر از خانواده ۲۴۱۴ نفری دیجی کالاست.

واقعیت این است که خداحافظی حتی یک نفر از خانواده دیجی کالا برای ما بسیار دشوار است. اما در این شرایط سخت برای محافظت از آینده خانواده چند هزار نفری دیجی کالا و برای حفظ آنچه تا به امروز ساخته شده نیازمند اتخاذ تصمیم‌های دشوار ولی آینده‌ساز هستیم.

طی چند ماه گذشته با شروع استراتژی Build To Last که در واقع تدوین برنامه‌ای است برای ساختن شرکتی پایدار که در هر شرایطی دوام دارد، سعی کردیم با اخذ مشورت از صاحب‌نظران و متخصصان از زوایای مختلف برای مواجهه با شرایط پیش رو اقداماتی را تعریف کنیم. این اقدامات شامل موارد زیر است:

۱- حفاظت و تقویت فرهنگ سازمانی و حرکت تیمی

۲- افزایش بهره‌وری و بازبینی فرآیندهای کاری در همه‌ی حوزه‌ها

۳- تاکید بیش‌تر بر رویکرد و فرهنگ صرفه‌جویی و کنترل هزینه‌ها

۴- اولویت‌بندی مجدد در برنامه‌های توسعه

۵- کنترل و کاهش هزینه‌های ثابت غیرضروری

مطمئنیم با اتخاذ این تصمیم‌ها، سازمانی خواهیم داشت که نه تنها شرایط دشوار فعلی را با چابکی و انعطاف پشت‌سر می‌گذارد، بلکه قوی‌تر از پیش آینده‌ای روشن را خلق می‌کند.

ارزش‌های سازمانی دیجی کالا بر اصلی‌ترین سرمایه‌ این شرکت یعنی مشتری محوری بنا شده و تصمیمات جدید امروز تاثیری بر خدمات و سرویس‌های دیجی کالا نخواهد گذاشت و هم‌چنان تعهد به مشتری‌ مداری به عنوان اصل وجودی ما حفظ خواهد شد.

مارکت‌ پلیس در شرایطی که کشور در بخش خرده فروشی با مشکل تامین کالا روبه‌روست، بهترین نسخه و مناسب‌ترین مدل رشد است. هزاران فروشنده و تولیدکننده ایرانی امروز از این بستر به خوبی بهره می‌گیرند و خوشبختانه این بخش طی ماه‌های اخیر با رشد چشمگیری روبه رو بوده و تلاش می‌کنیم به کمک هم تنوع کالا را در آن بالا ببریم و با لحاظ کردن تمامی اصولِ اساسی دیجی کالا از جمله کیفیت و قیمت مناسب آن‌ را تقویت کنیم. کار سختی که تمام وجودمان را برای بهتر کردن آن به کار خواهیم گرفت.

افرادی که تحت تاثیر این تصمیم‌ها قرار می‌گیرند توسط مدیران واحدهای خود مطلع شده‌ اند. برای همه‌ی آن‌ها بسته‌های حمایتی ویژه در نظر گرفته شده و امیدواریم با تغییر شرایط دوباره در یک تیم در کنار هم قرار بگیریم. قدردان و سپاسگذار همه‌ی اعضای این خانوده هستیم و همه شما بخشی از این خانواده باقی خواهید ماند.

به کسانی که در ادامه مسیر همراه ما خواهند بود این تعهد را می‌دهیم با اطمینان مسیر رشد و موفقیت را ادامه دهیم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا