آزمون های کارآفرینیچندرسانه ای

آزمون سنجش میزان ریسک پذیری

تنها چیزی که در مورد آینده قطعی است، عدم اطمینان و ریسک است.

در دنیای پر رقابت و توام با عدم قطعیت امروز، رفتار افراد در مقابل ریسک یکی از عوامل موفقیت در اتخاذ تصمیمات به شمار می‌آید. ریس پذیری را می‌­توان بخش جدانشدنی کارآفرینی دانست، چرا که مرز بین کارآفرین بودن و نبودن را این ویژگی تعیین می­‌کند. معمولا افرادی که توانایی ریسک پذیری ندارند، ترجیح می­‌دهند با استخدام در یک اداره‌ی دولتی و داشتن درآمدی متوسط (به اصطلاح خودشان آب باریکه) از حریم امن خود بیرون نروند. اما افراد ریسک­ پذیر ( دیگر می‌توانیم بگوییم کارآفرین) با داشتن توانایی ریسک پذیری خطر سرمایه گذاری بر روی یک ایده را به جان می­‌خرند و کسب ­و ­کاری را راه­‌اندازی می­‌کنند.

بنابراین می­‌توان گفت که کارآفرینی با ریسک پذیری ارتباط مستقیم دارد. از همان ابتدای شروع یک کسب­ و­ کار شما با سرمایه­‌گذاری بخشی از سرمایه‌ی شخصی خود روی یک ایده اثبات نشده، یک ریسک را پذیرفته­ اید؛ هم‌چنین ممکن است فردی را استخدام کنید که پس از چند ماه استعفا دهد و یا ایده‌های شما، مشتریان شما را عصبانی کند. همان‌طور که می‌بینید از ابتدای مسیر کارآفرینی شما باید خود را آماده‌ی پذیرفتن ریسک­‌های زیادی کنید. از انواع ریسک­‌هایی که یک کارآفرین باید انجام دهد می‌توان به ریسک شغلی، ریسک مالی، ریسک خانوادگی و اجتماعی و ریسک روانی اشاره کرد.

زمانی که صحبت از ریسک پذیری به میان می­‌آید، ممکن است برخی از ما آن را با ریسک­ های افراطی اشتباه بگیریم. اما جنس ریسک کارآفرینان نه افراطی است و نه از نوع ریسک‌­های کوچکی که احتمالا بسیاری از ما نیز در زندگیمان تجربه کرده­ ایم، ریسک‌های کارآفرینان از جنس اعتدال است و اصطلاحا آن را ریسک پذیری حساب شده نیز می­‌نامند. در واقع یک کارآفرین موفق پیش از انجام هر ریسکی در مسیر کسب­ و­ کار خود امکان شکست یا موفقیت در آن کار را محاسبه می­‌کند و بی‌مهابا عمل نمی­‌کند.

از جمله ویژگی‌های شخصیتی کارآفرینان در ایجاد یک کسب و کار جدید تحمل میزان قابل قبولی از ریسک و مخاطره است. آزمون زیر به شما کمک می‌کند این ویژگی را در خود ارزیابی کنید.

برچسب ها

مهسا رستمی

دانشجوی دانشگاه تهران، علاقه‌مند به تحولات اکوسیستم کارآفرینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *