اکودی‌ام
آزمون‌های کارآفرینیچندرسانه ای

آزمون سنجش میزان ریسک پذیری

تنها چیزی که در مورد آینده قطعی است، عدم اطمینان و ریسک است.

در دنیای پر رقابت و توام با عدم قطعیت امروز، رفتار افراد در مقابل ریسک یکی از عوامل موفقیت در اتخاذ تصمیمات به شمار می‌آید. ریس پذیری را می‌­توان بخش جدانشدنی کارآفرینی دانست، چرا که مرز بین کارآفرین بودن و نبودن را این ویژگی تعیین می­‌کند. معمولا افرادی که توانایی ریسک پذیری ندارند، ترجیح می­‌دهند با استخدام در یک اداره‌ی دولتی و داشتن درآمدی متوسط (به اصطلاح خودشان آب باریکه) از حریم امن خود بیرون نروند. اما افراد ریسک­ پذیر ( دیگر می‌توانیم بگوییم کارآفرین) با داشتن توانایی ریسک پذیری خطر سرمایه گذاری بر روی یک ایده را به جان می­‌خرند و کسب ­و ­کاری را راه­‌اندازی می­‌کنند.

بنابراین می­‌توان گفت که کارآفرینی با ریسک پذیری ارتباط مستقیم دارد. از همان ابتدای شروع یک کسب­ و­ کار شما با سرمایه­‌گذاری بخشی از سرمایه‌ی شخصی خود روی یک ایده اثبات نشده، یک ریسک را پذیرفته­ اید؛ هم‌چنین ممکن است فردی را استخدام کنید که پس از چند ماه استعفا دهد و یا ایده‌های شما، مشتریان شما را عصبانی کند. همان‌طور که می‌بینید از ابتدای مسیر کارآفرینی شما باید خود را آماده‌ی پذیرفتن ریسک­‌های زیادی کنید. از انواع ریسک­‌هایی که یک کارآفرین باید انجام دهد می‌توان به ریسک شغلی، ریسک مالی، ریسک خانوادگی و اجتماعی و ریسک روانی اشاره کرد.

زمانی که صحبت از ریسک پذیری به میان می­‌آید، ممکن است برخی از ما آن را با ریسک­ های افراطی اشتباه بگیریم. اما جنس ریسک کارآفرینان نه افراطی است و نه از نوع ریسک‌­های کوچکی که احتمالا بسیاری از ما نیز در زندگیمان تجربه کرده­ ایم، ریسک‌های کارآفرینان از جنس اعتدال است و اصطلاحا آن را ریسک پذیری حساب شده نیز می­‌نامند. در واقع یک کارآفرین موفق پیش از انجام هر ریسکی در مسیر کسب­ و­ کار خود امکان شکست یا موفقیت در آن کار را محاسبه می­‌کند و بی‌مهابا عمل نمی­‌کند.

از جمله ویژگی‌های شخصیتی کارآفرینان در ایجاد یک کسب و کار جدید تحمل میزان قابل قبولی از ریسک و مخاطره است. آزمون زیر به شما کمک می‌کند این ویژگی را در خود ارزیابی کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۴ Average: ۳]
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا