ایده های استارتاپیایده های کشاورزی

آشنایی با ۲۵ استارتاپ برتر سال ۲۰۱۸ در حوزه‌ی فناوری کشاورزی

بررسی چالش ها و فرصت های پیش روی کارآفرینان حوزه کشاورزی

خدمات حقوقی کسب و کار

مشکلات پیش روی مزرعه‌داران آمریکایی در سال ۲۰۱۸ به اندازه‌‌ی محصولات آنها متنوع است: کمبود نیروی کار، سلامت خاک، فساد مواد غذایی، جنگ‌های تجاری، فقدان دسترسی به داده‌ها، اطلاعات محصول و حتی پیش‌بینی فرآورده‌های اصلی. اما خبر خوب این است که ارتشی واقعی از فناوری‌ها و کارآفرینان وجود دارد که برای حل این مشکلات، سخت کار می‌کنند و ارتشی از سرمایه‌گذاران نیز در پی تامین سرمایه ی آنها هستند. تنها در سال ۲۰۱۷، تأمین بودجه‌ی فناوری کشاورزی ازطریق سرمایه‌گذاری یا خرید، با ۳۲% افزایش به ۲.۶ بیلیون دلار رسیده است، و نیمی از ۲۰ معامله‌ی برتر در این فضا، از ۵۰ میلیون دلار بیشتر بوده‌اند. یکی از معاملات برجسته‌ی امسال، خرید استارتاپ Granular توسط شرکت چند بیلیون دلاری DowDuPont به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار بود. اما خبر بد این است که درحال‌حاضر پول زیادی در این فضا جریان داشته و راهکارهای کارآفرینی بسیاری به بازار آمده‌اند که از بین بردن سروصدای مزاحم را از هر زمان دیگری سخت‌تر کرده‌اند.

بدین‌منظور، مجله Forbes پس از جستجو و بررسی بسیار، ۲۵ مورد از نوآورترین استارتاپ ها را در حوزه‌ی فناوری کشاورزی شناسایی کرده است. آن‌ها دورنمای فناوری کشاورزی را ازطریق گفتگو با کارشناسان، سرمایه‌گذاران خطرپذیر و شتاب دهنده ها بررسی کرده اند؛ سپس مسائل مالی هر شرکت را  هم مورد بررسی قرار داده اند. در ادامه، به بررسی این فهرست می پردازیم:

استارتاپ های کشاورزی

Agcode: این شرکتِ مدیریتِ مزرعه، که در سال ۲۰۰۲ تأسیس شده به تولیدکنندگان کمک می‌کند محصولات، شرایط مزرعه و میزان رسیدگی میوه‌ها را مدیریت کنند تا باردهی مزرعه را به حداکثر رسانده و نیروی کار را مدیریت نمایند. به‌علاوه پرداخت حقوق، بودجه‌بندی و صدور صورت‌حساب را بهبود می‌بخشد. به گفته‌ی آن‌ها هفت مورد از ده تولیدکننده برتر محصولات غذایی کشور از این پلت‌فرم استفاده می‌کنند.

Apeel Sciences : این استارتاپ با استفاده از چربی‌های به‌دست‌آمده از میوه‌ها و سبزیجات، عمر قفسه‌ای محصولات آمریکایی را افزایش می‌دهد تا پوست اضافه‌ای برای آووکادوها و مرکبات ایجاد کرده و میزان اکسیده شدنِ منجر به فساد و از دست رفتنِ آبِ میوه‌ها را کند نماید. این شرکت یکی از حامیان اولیه‌ی بنیاد بیل و ملیندا گیتس  محسوب می‌شود.

Aquabyte : به یک انسان ماهیگیری یاد بده تا یک عمر تغذیه‌اش کنی. به یک رایانه پرورش ماهی یاد بده تا شاید دنیا را تغذیه کنی. این همان کاری است که Aquabyte امیدوار است انجام بدهد. این شرکت از سخت‌افزار تصویر مجازی رایانه‌ای و نرم‌افزار هوش مصنوعی خود در مزارع پرورش ماهی استفاده می‌کند تا مصرف مواد غذایی را رصد کند، و بدین‌ترتیب ضایعات را به حداقل رسانده و در هزینه‌ها صرفه‌جویی نماید. Aquabyte سه و نیم میلیون دلار از سرمایه‌گذارانی مثل New Enterprise Associates  و Costanoa Ventures و دانشگاه پرینستون سرمایه گرفته است.

Bext360 : نرم‌افزار زنجیره‌ی بلوکی Bext360، آمار اجناسی مثل قهوه را با شناسایی و ایجاد کد برای هرکدام، نگهداری می‌کند. این کد شناسایی منحصربه‌فرد، شرکت را قادر می‌سازد تا ردّ محصول را در سرتاسر زنجیره‌ی آماده‌سازی دنبال کند. به‌علاوه، کد دادن به اجناس، امکان پیش‌پرداخت به مزرعه‌داران را در اختیار شرکت قرار می‌دهد. این شرکت تاکنون بیش‌ از ۳.۳۵ میلیون دلار سرمایه جذب نموده و با شرکایی مثل Coda Coffee و Great Lakes Coffee کار می‌کند.

مزارع Bright Farms

Bright Farms: هدف این تجهیزات زراعت گلخانه‌ای، کمک به مشتریان برای خریدن محصولات محلی با ساختن گلخانه‌ در جوامعی است که به آن‌ها خدمت می‌کند. تابه‌حال، این راهبرد منجر به تولید سبزیجاتی شده که ۸۰% آب کمتر، ۹۰% زمین کمتر و ۹۵% سوخت کمتری برای حمل‌ونقل، نسبت به کاهویی شده است که در غرب روییده و به شرق انتقال می‌یابد. این شرکت برخی از نیازهای بزرگترین خواروبارفروشان آمریکا مثل Walmart، ACME، ShopRite و Giant را تأمین می‌کند.

California Safe Soil: این استارتاپ با سرمایه‌ی ۱۴.۸ میلیون دلاری، ضایعات خوراکی را از سوپر مارکت ها گرفته و تبدیل به کود مایع ارزان‌قیمتی می‌کند و آن را در راه مبارزه با ازبین رفتن زمین‌های کشاورزی در سرتاسر جهان، به مزرعه‌داران می‌فروشد. این شرکت ادعا می‌کند که این فرآیند، ۷۲۰ بار کارآمدتر از کمپوست‌سازی است، که تولید آن اغلب حدود سه ماه طول می‌کشد.

CiBO Technologies: آزمایش‌های میدانیِ تکنیک‌های جدید مزرعه‌داری، گران‌قیمت و زمان‌بر هستند، ازاین‌رو CiBO این فرآیند را مجازی کرده است، یعنی از تحلیل داده‌ها، مدل‌سازی آماری و هوش مصنوعی برای شبیه‌سازی آزمایش‌های میدانی و اکوسیستم‌های کشاورزی تحت متغیرهای گوناگون مثل شرایط آب‌وهوایی استفاده می‌کند تا مزرعه‌داران، کشاورزان و حتی سیاست‌گذاران دولتی بتوانند این فرآیندها را با سرعت بیشتری بهبود ببخشند.

Clear Labs: مهندسان نرم‌افزار و دانشمندان ژنومیک این استارتاپ امنیت غذایی را در سال ۲۰۱۴ با هدف کمک به برندها راه‌اندازی کردند تا آنها اطمینان یابند که تأمین‌کنندگان مواد خوراکی، همان چیزی را می‌فروشند که تبلیغش را کرده‌اند، و درعین‌حال مواد آلرژی‌زا و دیگر آلاینده‌ها را آزمایش کنند. بیش از ۲۴ میلیون دلار از سرمایه‌گذاری روی این استارتاپ، از جانب نخبگان سیلیکون ولی  ازجمله Khosla Ventures، Menlo Ventures و Alphabet’s GV صورت گرفته است.

Concentric: این استارتاپ روی تشکیل یک پیوند میکروبی متمرکز شده است. ترکیبی از باکتری و قارچ که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند، بازدهی محصول را بالا برده و درعین‌حال نیاز به کودها و آفت‌کش‌ها را کاهش می‌دهند. این شرکت تا به حال بیش از ۶۴ میلیون دلار از سرمایه‌گذارانی مثل PontifexAgTech و TPGCapital گرفته است.

EIO Diagnostics: کسب و کار لبنیات در سطح جهان هر سال به علت عدم شناسایی عفونت‌های پستان گاو، متحمّل ضرری بالغ بر ۱۰ بیلیون دلار از تولیدات خود می‌شود. EIO Diagnostics استارتاپ جوانی است که با استفاده از تصویربرداری چندطیفی بر روی دستگاه‌هایی مثل iPad که می‌توانند در دست گرفته شده یا روی ماشین‌های شیردوشی خودکار سوار شوند، این عفونت‌ها را شناسایی می‌کند. این استارتاپ یکی از اعضای شتاب دهنده Yield Lab است که در سبد سهام خود، سهام‌دارانی مثل Arvergenix و AGERpoint را جای داده است.

موسسان FBN

Farmer’s Business Network: این استارتاپ با داشتن شبکه‌ای بالغ بر ۶،۵۰۰ مزرعه که بابت دسترسی داشتن به پایگاه داده‌ی قیمت بذر، محصولات و اطلاعات بازاریابی آن پول می‌دهند، یکی از قدرت‌های برتر فضای کشاورزی-فناوری محسوب می‌شود. این شرکت ۲۰۰ میلیون دلار درآمد را برای امسال خود پیش‌بینی کرده، یعنی نزدیک به سه برابر سال ۲۰۱۷ که بیشترین مقدار بوده است. Kleiner Perkins در میان سرمایه‌گذارانی است که تقریباً ۲۰۰ میلیون دلار در مرحله‌ی سرمایه‌گذاری به FBN پرداخت کرده‌اند.

Farmers Edge: این استارتاپ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که در وینی‌پگِ مانی‌توبا واقع شده، از تصاویر ماهواره‌ای و فن‌آوری اندازه‌گیری دقیق استفاده می‌کند تا کشاورزان را در شناسایی، نقشه‌کشی و مدیریت تغییرات کشتزارشان یاری کند. این شرکت تاکنون نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار جذب کرده است.

FarmLead: از زمانی که مزرعه‌داران به بازار برخط FarmLead پیوسته و دست واسطه‌هایی مثل Cargill و Archer Daniels Midland را کوتاه کرده‌اند، صنعت تجارت دانه با بحران مواجه شده است. خریداران و فروشندگان می‌توانند به‌صورت رایگان ثبت‌نام کنند، معاملات به‌شکل بی‌نام مورد مذاکره قرار می‌گیرد، و حق‌الزحمه‌ی دلالان کاهش یافته است. تاکنون بالغ بر ۷ میلیون دلار روی این شرکت سرمایه‌گذاری شده که Monsanto Growth Ventures یکی از این سرمایه‌گذاران است.

FoodLogIQ: هفت هزار شرکت غذایی در سرتاسر جهان به تحلیل‌های زنجیره‌ی تأمین FoodLogIQ وابسته اند تا از سلامت مصرف محصولاتشان اطمینان یابند. پس از اینکه FoodLogIQ در ماه مارس در مرحله‌ی تازه‌ای از تأمین مالی، ۱۹.۸ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران (ازجمله بازوی سرمایه‌گذاری Tyson Foods) گرفت، یک بلوک زنجیره‌ای آزمایشی را معرفی کرد که فن‌آوری شناسایی و ردیابی آن در آینده ارتقا داده خواهد شد. Whole Foods، Chipotle و Subway از جمله مشتریان شرکت هستند.

Indigo Agriculture : این استارتاپ با استفاده از یادگیری ماشینی و تحلیل داده، پایگاه داده‌ای گردآوری کرده که می‌گوید کدام نوع از میکروب‌ها برای افزایش بازدهی محصول بهتر عمل می‌کنند. این شرکت بذرهایی آغشته به این میکروب‌ها به مزرعه‌داران می‌فروشد تا سلامت گیاهان و بازدهی محصول را بهبود بخشد. Indigo تا به حال بیش از ۳۷۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

Pivot Bio بذرهای آغشته به میکروب

Pivot Bio: پیش از ابداع کودهای شیمیایی، میکروب‌های موجود در خاک برای محصولات نیتروژن تولید می‌کردند. Pivot با استفاده از یک فرآیند اختصاصی راهی برای بیدارسازی ژن‌های میکروب‌ها پیدا کرده است که اجازه می‌دهد محصولات بدون نیاز به مواد شیمیایی بارور شوند. در سال گذشته، Pivot تعداد کارمندان خود را دو برابر کرده و تیم رهبری خود را توسعه داده است. این تیم تعدادی از کهنه‌کاران عرصه‌ی صنعت را در خود جای داده است.

Plenty: این استارتاپ یک شرکت مزرعه‌داری گلخانه‌ای است که از ماشین لرنینگ، هوش مصنوعی و علم زراعت استفاده می‌کند تا بازدهی محصولات را بالا برده و دقیقاً مصالح موردنیاز برای رسیدن به نهایت تروتازگی و طعم خوب محصولات را تولید کند. Bezos Expeditions، SoftBank Vision Fund و Data Collective در میان سرمایه‌گذارانی هستند که در مرحله‌ی سرمایه‌گذاری، ۲۲۶ میلیون دلار روی Plenty و ایده‌اش سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

Produce Pay: این استارتاپ زنجیره‌ی تأمین، با گرفتن ۱۲.۵ میلیون دلار در مرحله‌ی تأمین سرمایه، خریداران عمده‌فروشی را با فروشندگان محصولات مرتبط می‌کند. این پلت‌فرم مشکلات جریان نقدینگی را با پرداخت پول محصول به فاصله‌ی یک روز از انتقال آن، به جای دوره‌ی انتظار معمول ۳۰ تا ۴۰ روزه، حل می‌کند. Produce Pay نقدینگی موردنیاز بیش از ۲۰۰ مزرعه‌دار و ۵۰ توزیع‌کننده را تأمین کرده، و در طول سه سال فعالیت خود بیش از ۵۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌ی موردنیاز محصولات را فراهم ساخته است.

SWIIM: سیستم ثبت‌‌شده‌ی آبرسانی پایدار و مدیریت آبیاری نوین که بیش از پنج سال است با کمک وزارت کشاورزی آمریکا (USDA) تأسیس شده، بر بودجه‌های آبرسانی نظارت داشته و داده‌هایی جهت کمک به مدیریت بهتر مصرف آب در مزارع بزرگ، جمع‌آوری می‌نماید. در ژوئن ۲۰۱۸، SWIIM سیستم‌های OnFarm -یکی از پیشگامان ادغام‌گر داده‌های اینترنت اشیا- را که در فرِسنو واقع شده بود، در ازای مبلغی که اعلام نشد، خریداری نمود. اقدامی که ۵۰۰ مشتری جدید را به این استارتاپ ارزانی کرد.

Soft Robotics: همان چیزی است که از اسمش برمی‌آید. شرکتی که بازوهای رباتی با گیره‌های نرم تولید می‌کند که برای برخورد ملایم با محصولات حساس مثل میوه و سبزیجات در تجهیزات فرآوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شرکت تا کنون بیش از ۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده و Taylor Farms را در میان مشتریان خود دارد.

Taranis: این شرکت از علم داده‌ها و الگوریتم‌های یادگیری استفاده می‌کند تا کشاورزان را در مدیریت بیش از ۲۰ میلیون جریب زمین یاری کند. در ماه می، Taranis اعلام کرد که در حال خریدن Mayrex است، که یک شرکت پیشرو در تصویربرداری هوایی کشاورزی می‌باشد. مارک بنی‌اُف ازجمله سرمایه‌گذاران این شرکت بوده است؛ سرمایه‌گذاران مرحله‌ی آخر که به تأمین ۱۰ میلیون دلار سرمایه‌ی شرکت کمک کرده‌اند، Vertex Ventures و Finistere Ventures را شامل می‌شوند.

استارتاپ های برتر کشاورزی

Terviya: یک شرکت واقع در اُکلند که در زمینه‌ی برداشت درخت پونگامیا – درخت بومی استرالیا و هند- در فلوریدا، کالیفرنیا و هاوایی فعال است. این درختان دانه‌های روغنی تولید می‌کنند و بازدهی محصولشان ۱۰ برابر بیشتر از دانه‌های سویاست و درعین‌حال قابلیت تولید زیست-سوخت جایگزین را دارند. این استارتاپ تاکنون بیش از ۲۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

TL BioLabs: این استارتاپ آزمایش‌های ژنومیک گوشت گاو و فرآورده‌های لبنی را با استفاده از فن‌آوری Microarray انجام می‌دهد. هم‌چنین یک نرم‌افزار ابر-محور مدیریت گلّه را در اختیار دامداران می‌گذارد. هم‌مؤسسان این شرکت، ۳۰ نفر از دانشجویان Forbes Under هستند و تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیون دلار روی آن سرمایه‌گذاری شده است.

Trace Genomics: این استارتاپ یادگیری ماشینی، از فن‌آوری توالی ژنومیک برای کار با مزرعه‌داران بهره می‌گیرد تا پاتوژن‌ها عوامل بیماری‌زایی را شناسایی کند که احتمالاً در خاک آنها کمین کرده‌اند، بدین ترتیب بازدهی محصول به حداکثر رسیده و از بیماری‌های آن جلوگیری می‌شود. Trace Genomics با کشاورزان بزرگی مثل Driscoll’s کار کرده، و به گفته‌ی Pitchbook تا به حال نزدیک به ۲۰ میلیون دلار سرمایه گرفته است.

Understory: این شرکت که در مدیسون، ویسکانسین واقع شده، برای مزارع، حسگرهای آب‌وهوا تولید می‌کند که داده‌های هواشناسی محل خاصی را، به‌خصوص درمورد تگرگ، باد، بارش و دما جمع‌آوری می‌نمایند. حسگرهای این شرکت هیچ بخش متحرکی نداشته و با انرژی خورشید شارژ می‌شوند. Understory یک پلت‌فرم داده‌های زمان واقعی و یک راهکار API هم ارائه می‌کند. Understory با Monsanto همکاری می‌کند که حسگرهای آن را در زمین‌های آزمایشی آرژانتین و هاوایی به ‌کار می‌گیرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۱]
منبع
forbes
نمایش بیشتر

سید وحید مرتضوی

مدیر محتوای اکوموتیو، کارشناسی ارشد بهینه سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا