اخبار استارتاپی

ظرفیت انرژی و محیط زیست در دسترس دانش بنیان ها

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: با هموار شدن ورود کسب و کار های دانش بنیان و فناور به حوزه انرژی و محیط زیست ضمن حل چالش‌های اساسی، ظرفیت‌های غنی این حوزه‌ها به خلق ارزش افزوده، رونق صادرات و اشتغال منجر می‌شود.

سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهوری در آیین آغاز همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت حفاظت محیط زیست آلمان با هدف توسعه اقتصاد کم‌کربن که با حضور سفیر آلمان در ایران برگزار شد، یعنی منابع غنی زیرزمینی و نیروی انسانی خلاق و توانمند دو مزیت سرزمینی ایران برای توسعه پایدار فناوری‌های انرژی و محیط زیست دانست و گفت: مزیت های سرزمینی و ساختاری کشورمان در حوزه انرژی دو ویژگی مهم ایران است؛ به عنوان نخستین دارنده ذخایر هیدروکربنی جهان و سومین تولید کننده گاز دنیا بخش قابل توجهی از ظرفیت جهانی در حوزه انرژی و محیط زیست را به خود اختصاص داده‌ ایم.

ستاری با بیان این‌که قابل توجه توانمندی ایران در حوزه نیروی انسانی خلاق است عنوان کرد.: ایران با دارا بودن بیش از ۳۳ میلیون و بیش از ۴ میلیون دانش آموخته همپای پیشرفته ترین کشور های جهان فارغ التحصیل مهندسی تربیت می کند. این ظرفیت از دانشگاه ها که شامل جامعه و بازار کار می‌شود، فرصت بالقوه قابل توجهی را برای کسب و کارهای دانش بنیان و خلاق حوزه انرژی در اختیار ایران قرار می دهد.

رونق بازار انرژی و محیط زیست‌ با ورود دانش‌بنیان ها

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر ضرورت کسب و کار های دانش بنیان فناور برای شکوفایی ظرفیت عظیم ایران در حوزه انرژی، محیط زیست و رونق بازار این حوزه‌ها گفت: انرژی دارای مشکلات متعددی است که پرداخت یارانه‌های هنگفت توسط دولت، قیمت انرژی را کاهش داده و زمینه‌ساز سوء استفاده و قاچاق این ظرفیت ارزنده را فراهم آورده است؛ غافل نیستیم و باید با ایجاد ساز و کارها و های جدید زمینه حضور شرکت های دانش بنیان و فناور در حوزه انرژی فراهم شود.

وی پیشرفت ایران در رونق کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپ ها را یادآور شد و افزود: ایران در حوزه استارتاپ ها گام‌های بلندی پیموده است و بزرگ ترین کسب و کار های فناور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و شرکت های دانش‌بنیان حوزه فناوری های پیشرفته منطقه، متعلق به ایران است که این توانمندی می تواند در خدمت خلق ارزش افزوده و اشتغال با توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و فناور قرار بگیرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن ابراز امیدواری از توسعه همکاری مشترک میان ایران و آلمان و رونق کسب و کار های فناور و دانش بنیان انرژی و محیط زیست گفت: معاونت علمی فناوری رئیس جمهوری عزم خود را برای حمایت از روند همکاری های مشترک جزم کرده است و امیدواریم با همکاری طرف آلمانی به پیشرفت‌های قابل توجهی در این حوزه دست پیدا کنیم.

توسعه همکاری‌های فناورانه‌ی آلمان و ایران در حوزه‌ی انرژی

میکاییل کلور برشتولد سفیر آلمان در ایران، در این مراسم با اشاره به گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه فناوری‌های بهینه‌سازی انرژی و زیست‌محیطی گفت: پس از برجام ورازت محیط زیست آلمان در ایران فعال شد و سفرهای متعهدی بین دو کشور انجام گرفت و این پروژه یکی از برنامه‌ها به شمار می‌رود.

سفیر کشور آلمان در ایران با اشاره به مسئولین حفاظت محیط زیست آلمان گفت: در راستای همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت حفاظت محیط‌زیست آلمان، این برنامه شکل گرفته است.

وی ادامه داد: تا سال ۲۰۲۱ بودجه ۳ و نیم میلیون یورویی برای این پروژه درنظر گرفته شده است.

برشتول، با اشاره به گام‌های جدی آلمان در توسعه فناوری‌های بهینه‌ساز انرژی گفت: موضوع بهینه سازی انرژی اهمیت بسیاری را دارد آلمان سال‌های زیادی تلاش هایی را برای بهینه سازی مصرف انرزی داشته است و تمیز ترین نوع انرژی آن است که ما مصرف نکنیم و مازاد انرژی مصرف نده در ایران قابلیت مصرف دوباره و صادرات دارد و بهینه سازی انرژی در آلمان سبب پایی آمدن مصرف انرژی و ایجاد روند جدید در مصرف انرژی شده است

وی با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی مصرف انرژی تا سال ۲۰۵۰ گفت: حمایت آلمان در رابطه با ایران با بهینه سازی مصرف انرژی بیان کننده برنامه توسعه مستمر سازمان ملل تا سال ۲۰۲۰ است و از ژانویه آینده آلمان عضو غیر ثابت در شورای سازمان ملل خواهد داشت زیرا حفظ محیط زیست برنامه اصلی ما در سازمان ملل است.

سفیر آلمان در ایران، روابط گسترده و مستحکم دوکشور را یادآور شد و گفت: آلمان بطور عمده در امضا شدن برجام دخیل بود؛ اطمینان می دهم که به ارزش بالای این معاهده ایمان داریم و تمام تلاش خود را برای ادامه‌ این معاهده مهم و بین‌المللی صرف می‌کنیم.

وی با ابراز تأسف نسبت به خروج آمریکا از معاهده برجام و انجام دوباره تحریم ها گفت: بر این باور هستیم که تحریم ثانویه آمریکا برخلاف قوانین بین المللی است ایران وظایف خود را انجام داده و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، ۱۲ بار این موضوع را تاکید کرده است و آمریکا باید به برجام پایبند بماند.

برشتول به پایبندی کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان به برجام، اشاره کرد و افزود: هفته گذشته نشان مثبتی داشته ایم و پس از یک هفته از تحریم آمریکا هیئت متوسط و تعین کننده به ایران سفر کرد و مدیریت آنرا یک بعد سیاسی عمده و برعهده داشت و اتحادیه اروپا نشان داد که در رابطه با برجام ثابت قدم است و به اتفاق ۲۸ کشور اروپا با یک پیام واحد داریم.

وی افزود: پیام ما مبنی بر این‌که به این معاهده پایبند می‌مانیم واضح است و در اروپا برای ایجاد ساختار جدید کار می‌کنیم تا تشکیلاتی ایجاد کنیم که امنیت مالی را برقرار سازد.

انگیزه عمومی برای بهینه‌سازی انرژی بالا می‌رود

زینب حمیدزاده مدیر پروژه آغاز همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت حفاظت محیط زیست آلمان که با هدف توسعه اقتصاد کم‌کربن، در این نشست اظهار کرد: پیاده سازی طرح بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست پیاده سازی ساز و کارهای مناسب و کارآمد برای جذب مشارکت حداکثری مردم، نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده، و بخش خصوصی، شرکتهای خدمات انرژی و دانش بنیان برای رفع چالشهای مهم جامعه و مسائل مرتبط با انرژی، آب و محیط زیست در دستور کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده و سازماندهی و مدیریت تلاش‌های ملی برای حل مسائل کلان و ابر چالش‌ها از شروع کار دولت یازدهم پیگیری شده است.

وی به تنظیم آئین نامه بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست است در معاونت علمی و فناوری و پیشنهاد آن به شورای عالی انرژی اشاره کرد و گفت: مصوبه این آیین‌نامه در اسفند ۱۳۹۶ ابلاغ شد که براساس این مصوبه انرژی صرفه جوئی شده بر اثر اقدامات مصرف کننده و بخش خصوصی قابل فروش به بخش‌ها و مصرف‌کنندگان با تعرفه بالا خواهد بود.

حمیدزاده ادامه داد: اجرای این طرح سبب می‌شود توجیه اقتصادی طرح‌ها و پروژه های صرفه‌جوئی و بهینه سازی انرژی، افزایش یابد و انگیزه اقتصادی بالا برای مردم و بخش خصوصی شکل گیرد که براساس ساز و کار بازار و در چارچوب بازار بورس انرژی و در محیط شفاف و رقابتی خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
بنیادملی‌نخبگان
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *