اخبار استارتاپیاخبار فین تک

امکان استفاده از ارز دیجیتال در صنعت بیمه وجود ندارد

رئیس پژوهشکده بیمه گفت: یک مطالعه پژوهشی نشان می دهد که در شرایط کنونی امکان استفاده از ارز دیجیتال برای پرداخت های اتکایی شرکت های بیمه ایرانی وجود ندارد.

اکودی‌ام

«محمد صفری» امروز(سه شنبه) در نشست خبری روز بیمه اظهار داشت: حرکت صنعت بیمه به استفاده از فناوری های نوین در ارزیابی ریسک اجتناب ناپدیر است و از این رو بیست و پنجمین همایش ملی بیمه و توسعه به «صنعت بیمه، نوآوری و فناوری اطلاعات» اختصاص یافته است.

وی استفاده از ارزهای دیجیتال را یکی از فناوری نوین راه یافته به صنعت بیمه جهان برشمرد و گفت: اگر امکان استفاده از رمزارزها برای صنعت بیمه بوجود آید، نیاز به پرداخت های اتکایی با ارزهایی چون دلار را کم خواهد کرد.
وی در عین حال با یادآوری اینکه بانک مرکزی هنوز ارزهای دیجیتال را به رسمیت نشناخته است، اظهار داشت: طبق خبرهای رسیده، بانک مرکزی به دنبال طراحی ارز دیجیتال ملی است و باید منتظر تصمیم این نهاد در حوزه رمز ارزها بود.

رئیس پژوهشکده بیمه یادآور شد: اکنون بیش از ۱۶۰۰ ارز دیجیتال در دنیا طراحی شده و مورد استفاده قرار دارد اما باید گفت در شرایط کنونی امکان بهره برداری از ارزهای دیجیتال شناخته شده در حوزه بیمه اتکایی شرکت‌های ایرانی وجود ندارد.
بیمه اتکایی روشی از ارایه پوشش های بیمه ای است که در آن شرکت های بیمه برای مصون ماندن از خسارت ناشی از احتمال وقوع یک حادثه، بخشی از ریسک آن را به دیگر شرکت های بیمه واگذار کرده و در قبال آن حق بیمه می‌پردازند.

پهپادها به کمک صنعت بیمه آمده اند

رئیس پژوهشکده بیمه با اعلام اینکه شرکت‌های بزرگ بیمه از فناوری ها نوین برای ارزیابی خسارت، ریسک بیمه‌گری و پرداخت‌ها استفاده می‌کنند، افزود: برای نمونه برخی شرکت‌ها برای ارزیابی خسارت ناشی از آتش سوزی‌های بزرگ از پهپادها بهره می‌گیرند.
صفری اظهار داشت: استفاده از فناوری های پوشیدنی مانند لباس ها یا ساعت های هوشمند برای ارزیابی اطلاعات مربوط به سلامت بیمه گذاران در حوزه بیمه سلامت و درمان و یا نصب حسگرهایی برای ارزیابی برخط(آنلاین) اطلاعات رانندگان برای ارایه بیمه نامه های خودرو از دیگر روش هایی است که امروز شرکت های بیمه برای کنترل ریسک ناشی از بیمه گری استفاده می کنند.
وی طراحی روش های نوین برای بررسی میزان انطباق شرکت های بیمه با قوانین و مقررات بیمه گری را از دیگر فناوری های نوین راه یافته به این صنعت در سراسر جهان برشمرد.

گزارشی درباره وضعیت صنعت بیمه در شرایط تحریم در دست تهیه است

رئیس پژوهشکده بیمه همچنین از تهیه طرحی پژوهشی درباره وضعیت صنعت بیمه در شرایط تحریم خبر داد و گفت: علاوه بر این، مرکز پژوهش های مجلس با همکاری این پژوهشکده گزارشی درباره آثار تحریم ها بر صنعت بیمه تهیه کرده است.
وی با اعلام اینکه می توان تهدیدهای تحریم برای صنعت بیمه را به فرصت تبدیل کرد، افزود: درباره اینکه ارز مربوط به بیمه های اتکایی در زمان تحریم ها چه باشد که مشمول تحریم های آمریکا نشود، سیاست های کلان کشور تعیین کننده است.

دیدگاه صنعت بیمه نسبت به استارتاپ ها باید تغییر کند

رئیس پژوهشکده بیمه، بررسی وضعیت کسب و کارهای نو در صنعت بیمه و چالش های آنها را از دیگر محورهای همایش امسال برشمرد و در پاسخ به پرسش ایرنا مبنی بر اینکه به نظر می رسد شرکت های بیمه تمایلی ندارند که استارتاپ ها به حوزه آنها ورود کنند، گفت: باید این دیدگاه تغییر کند زیرا در دنیا بسیاری از شرکت های بزرگ بیمه ای، خود پدیدآورنده استارتاپ ها بوده اند و یا کسب و کارهای اینچنینی را خریداری کرده و آنها را رونق داده اند.

صفری، مخالفت صنعت بیمه با فعالیت استارتاپ ها منحصر به نمایندگی شرکت های بیمه دانست و گفت: به تازگی نیز بیمه مرکزی آیین نامه چگونگی فعالیت کسب و کارهای نو در صنعت بیمه را تهیه و ابلاغ کرده است.
وی افزود: استارتاپ های کنونی فعال در صنعت بیمه، بیشتر نقش تجمیع کننده بیمه نامه ها و مقایسه آنها برای بیمه گذاران را دارند و هنوز صدور بیمه نامه و عقد قرارداد در انحصار نمایندگی ها و شرکت های بیمه است.
وی از استارتاپ های بیمه ای به عنوان بازاریابان برخط نام برد و گفت: این بازاریابان جایگزین نمایندگی های بیمه نمی شوند و اتفاقی که برای دیگر مشاغل همچون تاکسی های اینترنتی افتاد برای آنها تکرار نمی شود.

ارسال ۱۶۸ مقاله به همایش بیمه

رئیس پژوهشکده بیمه در ادامه به برگزاری بیست و پنجمین همایش بیمه و توسعه اشاره کرد و اظهار داشت: از مجموع ۱۶۸ مقاله ارسالی به همایش امسال، ۱۲ مقاله توسط هیات داوران انتخاب شد که در همایش امسال ارایه می شود.
به گفته صفری، همایش امسال سیزدهم آذرمان در روز بیمه در برج میلاد تهران برگزار می شود و در آن استارتاپ های فعال در صنعت بیمه نیز حضور می یابند.

چشم‌انداز فناوری اطلاعات و صنعت بیمه، مدل‌های کسب و کار مبتنی بر فناوری‌های بیمه، نقش فناوری اطلاعات در مدیریت و کاهش هزینه‌های بیمه‌گری و افزایش سودآوری صنعت بیمه، نقش فناوری اطلاعات در کاهش کژمنشی بیمه‌گذار و تشخیص تقلب، فناوری بیمه و توسعه صنعت بیمه (هوش مصنوعی، تلماتیک، اینترنت اشیاء، …)، انواع فناوری‌های اطلاعات قابل استفاده در خدمات بیمه‌ای، فناوری اطلاعات و انسجام بازارهای مالی، فناوری اطلاعات و مدیریت ریسک از جمله محورهای همایش امسال است.

بسترهای مورد نیاز و چالش‌های راه‌اندازی سیستم‌های مدیریت اطلاعات در شرکت‌های بیمه، فناوری اطلاعات و حفظ حریم خصوصی اطلاعاتی افراد در صنعت بیمه، ارزش افزوده قابل تحقق توسط فناوری اطلاعات در هر یک از مراحل زنجیره تولید و تامین بیمه، انطباق با تحولات و پیشرفت‌های جهانی بیمه در حوزه نوآوری و فناوری اطلاعات، نوآوری در محصولات و خدمات بیمه؛ الزامات، چالش ‎ها، نقش و ضرورت استفاده از مراکز نوآوری در صنعت بیمه و فناوری‌ اطلاعات؛ ابزاری برای نظارت بر صنعت بیمه از دیگر موضوع هایی است که در همایش امسال مورد بحث و تبادل نظر کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و صنعت بیمه قرار می گیرد.

  در همایش امسال بررسی استارت ‎آپ‌های بیمه‌ای و تحول در بازاریابی بیمه‌ای؛ فرصت‌ها و چالش‎ها، بلاک‌چین و صنعت بیمه و رگ‌تک در صنعت بیمه و ضرورت استفاده از نوآوری در جذب نسل‌های جدید مشتریان در دستور کار قرار دارد.
۱۳ آذر در تقویم جمهوری اسلامی ایران به روز صنعت بیمه نامگذاری شده است؛ ۱۳ آذرماه ۱۳۶۷ قانون اداره امور شرکت‌های بیمه به تصویب رسید.
البته سابقه ایجاد یک شرکت بیمه ایرانی به سال ۱۳۱۰ باز می گردد که فردی ایرانی به نام دکتر الکساندر آقایان به وزیر مالیه وقت ارایه کرد و در نهایت ۱۵ آبان ۱۳۱۴ شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان نخستین شرکت ایرانی بیمه تاسیس شد که برای سال ها، این روز به عنوان روز بیمه شناخته می‌شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا