اخبار استارتاپیاخبار کارآفرینی اجتماعی

پیشگیری از جرائم اجتماعی با جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها

«چهارمین جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها» با حمایت مرکز شتابدهی و نوآوری معاونت علمی در راستای پیشگیری از جرائم و کاهش آسیب‌های اجتماعی و تقویت کارآفرینی اجتماعی برگزار می‌شود.

« چهارمین جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها » با حمایت مرکز شتابدهی و نوآوری معاونت علمی برای استفاده از ایده‌های جوانان و نوجوانان خلاق به منظور ارتقاء آگاهی‌های عمومی آحاد جامعه در راستای پیشگیری از جرائم و کاهش آسیب‌های اجتماعی و تقویت کارآفرینی اجتماعی برگزار می‌شود.

به گزارشاکوموتیو، تفاوت زندگی امروز در مقایسه با زندگی پدران و مادران ما تا حدودی ناشی از تغییر نگرش و روش‌های صاحبان کسب و کارها در ارائه محصول و خدمات به مردم است.

اصلی‌ترین علت این تغییر، ورود تفکر و ایده‌ای خلاقانه و نوآور به کسب و کارها است. این نوع تفکر باعث ایجاد ارزش‌افزوده و دوام یک کسب و کار نسبت به نوع سنتی خود خواهد شد. بسیاری از این ایده‌های خلاقانه از مسئولیت‌پذیری افراد نسبت به نیازها و دغدغه‌های جامعه خود نشأت گرفته است.

یکی از آسیب‌هایی که تمامی جوامع با آن دست به گریبانند  و جزئی جدایی‌ناپذیر از آنها محسوب می‌شود، وقوع جرم و رفتارهای مجرمانه است. آگاهی بخشی، آموزش و استفاده از روش‌های پیشگیرانه، موثرترین روش برای جلوگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی است. این اقدامات به افراد جامعه کمک می‌کند تا با مراقبت از رفتار و عملکردهای خود در حوزه‌های مختلف و شخصی‌سازی اطلاعات، راه‌های سو استفاده از آنها را بسته و از وقوع رفتارهای مجرمانه جلوگیری کنند.

همچنین استفاده از روش‌های نوآورانه راهکارهای بسیار بهتری را برای کاهش جرم ارائه می‌دهند. این نوآوری وقتی در تولید محتوا برای ابزارهای رسانه‌ای پرکاربرد همانند نرم‌افزارهای تلفن همراه، نرم‌افزارهای رایانه‌ای، بازی‌های رایانه‌ای و انیمیشن صورت بگیرد تأثیر بیشتری خواهد داشت.

بدین منظور با حمایت مرکز شتابدهی و نوآوری معاونت علمی، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با مجری‌گری شرکت دانش بنیان همگرای شزان اقدام به برگزاری «چهارمین جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها» برای استفاده از ایده‌های جوانان و نوجوانان خلاق به منظور ارتقاء آگاهی‌های عمومی آحاد جامعه در راستای پیشگیری از جرائم و کاهش آسیب‌های اجتماعی و تقویت کارآفرینی اجتماعی کرده است.

این جشنواره با هدف استفاده از پتانسیل‌های کارآفرینی اجتماعی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و جرائم مختلف از قبیل آسیب‌ها و جرائم فضای مجازی، جرائم اقتصادی، مسائل حقوقی و غیره ارائه شده است. ۱۵ تیم از میان ایده‌های ارسال شده به جشنواره، در رویدادی سه روزه رقابت کرده، جوایز ارزنده و فرصت ورود به مرکز نوآوری معاونت اجتماعی برای تیم‌های برتر اهدا خواهد شد.

چهارمین جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها با سه محور اصلی و زیرمحورهای مربوطه و یک بخش ویژه اقدام به پذیرش ایده‌ها در حوزه‌های طراحی نرم‌افزار تلفن همراه، نرم‌افزار رایانه‌ای، بازی رایانه‌ای، اسباب‌بازی و انیمیشن در سراسر کشور می‌کند.

موضوعات محوری چهارمین جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها:

  • آسیب‌ها و جرائم فضای مجازی: سرقت اطلاعات شخصی، امنیت پرداخت‌های الکترونیک، شناسایی هویت متخلفان در فضای مجازی، اعتبارسنجی محتوای فضای مجازی، حریم خصوصی، هرزه‌نگاری مجازی
  • جرائم اقتصادی امور حقوقی
  • آموزش مهارت‌های اجتماعی پایه به کودکان

در محور جرائم اقتصادی اختلاس، ارتشا، تبانی در معاملات دولتی، فرار مالیاتی، پول‌شویی، امور بیمه، جعل سند عادی و رسمی، امور بانکی، شفافیت مالی، کلاه‌برداری از طریق فروش مال غیر، کلاه‌برداری اینترنتی و کلاه‌برداری با شیوه مهندسی اجتماعی مد نظر قرار می‌گیرد. همچنین مشاوره‌های حقوقی، استخدام وکیل مناسب، دریافت آموزش حقوقی، ارائه آگاهی حقوقی، بهینه‌سازی روندهای رسیدگی به پرونده‌ها در قوه قضاییه مواردی است که محور امور حقوقی را شامل می‌شود.

«چهارمین جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها» با حمایت ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی برای استفاده از ایده‌های جوانان و نوجوانان خلاق به منظور ارتقاء آگاهی‌های عمومی آحاد جامعه در راستای پیشگیری از جرائم و کاهش آسیب‌های اجتماعی و تقویت کارآفرینی اجتماعی برگزار می‌شود. ثبت‌نام اولیه از متقاضیان تا 20 دی‌ماه ادامه خواهد داشت و رویداد نهایی از 10 الی 13 بهمن‌ماه برگزار شده و جوایز به برگزیدگان تقدیم خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
برچسب ها

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن