اخبار استارتاپیاخبار فین تک

حرکت کند ایران در استفاده از فناوری بلاک چین

یک کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به پیش بینی پیشرفت چشمگیر فناوری بلاکچین تا سال ۲۰۳۰ در جهان، گفت: ایران در این زمینه بسیار کندتر از کشورهای دیگر دنیا حرکت کرده است.

مصطفی نقی پور گفت: فناوری بلاک چین در سال ۱۹۹۱ توسط دو نفر، برای نگهداشت اسناد با استفاده از سیستم رمزنگاری پیشنهاد شد؛ به طوری که نتوان در این اسناد، تغییری ایجاد کرد. اکنون، بلاک چین فناوری زیرساختی برای نگهداری دیتا به شمار می رود که با پیروی از یک پروتکل غیرمتمرکز فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه بلاک چین دارای دو تابع رمزنگاری شده «امضای الکترونیک» و «تابع هش -درهم سازی-» است، افزود: این فناوری، نحوه جدید نگهداری از داده ها را ایجاد کرده و صنایع زیادی را تحت تاثیر قرار داده است. پدیده ای که از آن به «وب آینده» تعبیر می‌شود.

نقی پور گفت: استفاده از فناوری بلاک چین به شفافیت در داده ها منجر می‌شود. چون این داده ها توسط تمام افراد عضو بلاک چین رصد می‌شود. علاوه بر این، از امنیت بسیار بالایی هم برخوردار است؛ به همین خاطر تغییر در داده ها عملا غیرممکن است و این مزیت، امکان خرابکاری و هک شدن را از بین می‌برد.

مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاک چین با تاکید بر اینکه کوچکترین تغییری در «هش»، تغییر بزرگتری در «هش» بعدی ایجاد می کند، گفت: فرض کنید دفتر حساب چندنفره ای موجود باشد تا در زمان اختلاف، همه افرادی که به این دفتر دسترسی دارند بتوانند بر اختلاف پیش آمده، نظارت کنند. فناوری بلاک چین چنین امکانی در اختیار اعضا قرار می دهد. نه تنها هیچ‌یک از اعضا نمی توانند آنچه ثبت شده را انکار کنند بلکه تغییر «دیتا» عملا غیرممکن است. به این ترتیب، فناوری بلاکچین قادر به تمرکززدایی است.

وی گفت: در حال حاضر صنایع و فعالیت هایی همچون حمل و نقل، بانکداری، توزیع انرژی و حوزه سلامت با بهره گیری از فناوری بلاک چین، امنیت، کارایی و تمرکززدایی از فعالیت های مربوطه را افزایش داده اند.

نقی پور از پیشرفت چشمگیر فناوری بلاکچین تا سال ۲۰۳۰ در جهان خبر داد و تایید کرد که ایران در این زمینه بسیار کندتر از کشورهای دیگر دنیا حرکت کرده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
مهر
برچسب ها

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن