اخبار استارتاپی

فرایند ایجاد استارتاپ ها با حضور شتاب دهنده ها سریع می شوند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شتاب دهنده ها مجموعه‌هایی هستند که فرآیند ایجاد یک کسب و کار نوپا و یک استارتاپ را تسریع می کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در افتتاحیه «مرکز شتاب دهی هاوش» که در محل دفتر پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از رویکردهای معاونت علمی در سه سال گذشته توسعه و حمایت از شتاب دهنده ها بوده است که رویکردی نوین در استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در تولید کسب‌ و کار محسوب می‌شود.

وی افزود: مجموعه امروز، شتاب دهنده ای است که در حوزه صنایع فرهنگی مشغول به فعالیت است و کسب و کارهای مرتبط را در مرحله پیشرو، پذیرش و به توسعه و رشد آن‌ها کمک می‌کند، بعد از آن هم در صورت نیاز مجموعه‌ها می‌توانند در مرکز رشد و پارک علم و فناوری خراسان مستقر شوند.

سجادی نیری خاطرنشان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال حاضر دو برنامه محوری دارد که شرکت‌ها را مورد حمایت قرار می‌دهد؛ یکی از آن‌ها «برنامه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان» است که در سال‌های گذشته نیز در رابطه با آن صحبت شده است و حدود ۴۰۰۰ شرکت دانش بنیان شناسایی شده‌اند و مورد حمایت قرار می‌گیرند، برنامه دیگری که از سال گذشته شروع شد، تحت عنوان «برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» است که عملاً مخاطب این برنامه شرکت‌های استارتاپی، شرکت‌های فعال حوزه صنایع فرهنگی و شرکت‌های فعال در حوزه‌ گیاهان دارویی و طب سنتی هستند، مجموعه حمایت‌هایی هم برای این کسب و کارها در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌هایی که در این عرصه مشغول فعالیت هستند، به دلیل شکل حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نمی‌توانند شرکت دانش بنیان باشند. بسیاری از شرکت‌ها به معاونت علمی مراجعه کرده‌اند، اما چون شرایط آن شرکت‌ها شرایط خاصی است، به عنوان دانش بنیان احراز صلاحیت نمی‌شوند، اما با «برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» تمامی حمایت‌هایی که معاونت علمی از شرکت‌های دانش بنیان انجام می‌دهد، به شرکت‌های خلاق نیز تعلق می‌گیرد. هر شرکتی که در حوزه صنایع فرهنگی فعالیت می‌کند، طی فرآیند ساده‌تری نسبت به شرکت دانش بنیان احراز صلاحیت می‌شود و مورد حمایت این قانون قرار می‌‎گیرد.

 محمد حسین سجادی نیری تصریح کرد: به جز این دو برنامه، حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از ایجاد مراکز نوآوری و شتاب دهندهها حمایت می‌کند که تمام این برنامه‌ها در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعکس شده است.

سجادی نیری بیان کرد: اصولاً در دنیا استارتاپ ها جلوتر از فرآیندهای قانون‌گذاری و دولت هستند و در تمامی دنیا هم مشاهده می‌شود که استارتاپ ها در مواجهه با دولت و قانون دچار مشکل هستند، زیرا اساساً نوآور و خلاق بوده و همیشه از دولت جلوتر هستند و نکته دیگر آن است که اگر در مواردی فرآیندهای قانونی وجود نداشته باشد، استارتاپ دستش برای توسعه خود بازتر است. در بسیاری از موارد وجود قوانین موجب بسته‌شدن دست و پای استارتاپ می‌شود و آن‌گونه که باید نمی‌تواند فعالیت کند. در برخی موارد، قوانینی باید در تناسب و تطبیق با کسب و کار استارتاپی تدوین شود.

وی عنوان کرد: از چندین سال گذشته دغدغه دکتر ستاری، معاون علمی رییس‌جمهور این بود که خراسان رضوی جدا از حوزه‌های دیگری که به عنوان فناوری مطرح است، مانند حوزه آب، انرژی، کشاورزی و … در بحث صنایع فرهنگی، سوغات و موضوعاتی که مرتبط با مسائل فرهنگی است، فعال شود. در چند سال گذشته مرکز رشد فناوری فرهنگی و زیارت شکل گرفت و پیشرفت خوبی هم داشته است. ایجاد چنین شتاب دهنده ای هم کمک می‌کند تا کسب و کار بیشتری در این حوزه‌ها حضور پیدا کنند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: به نظر من یکی از قطب‌های حوزه فرهنگی کشور، مشهد است. به دلیل ظرفیت فرهنگی و بازار مناسبی که مشهد داراست و تا امروز آن‌‎گونه که باید به این ظرفیت‌ها توجه نشده است‌، امید است که در سال‌های آتی عمده سوغاتی که در مشهد توسط زائران خریداری می‌شود، اقلام ایرانی و تولید مشهد باشند، نه جنس‌های چینی. طی آماری که به دست ما رسیده است حدود ۵۰۰ ملیارد تومان سالانه ظرفیت این بازار بوده که عمده آن نیز محصولات غیر ایرانی بوده است، امیدواریم با وجود چنین استارتاپ هایی این محصول‌ها تماماً ایرانی شوند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *