اخبار استارتاپیاخبار سرمایه گذاری خطرپذیر

ویزیت کسب و کار دانش بنیان در راستای عارضه یابی

در صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای حل مسائل اولویت دار کشور در حوزه‌های انرژی های خورشیدی، آب و پسماندها اقدام می‌شود.

خدمات حقوقی کسب و کار

سیاوش ملکی فرد، امروز در نشستی خبری از برنامه صندوق در راستای حمایت از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان خبر داد. وی افزود: هر استارت آپی یک چرخه عمری دارد که تعدادی از استارت آپ ها می توانند به بازار برسند و برخی از آنها نمی توانند. وی در خصوص برنامه های صندوق برای استارت آپ ها گفت: از لحظه شکل گیری استارت آپ ها و ورود آنها به بازار سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه صندوق های پژوهش و فناوری بسته های حمایتی را در نظر گرفته است.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: در مرحله اول استارت آپ ها از طریق کانال و مجرای شتاب دهنده های دانش بنیان مورد حمایت قرار می گیرند. ملکی فرد با بیان اینکه همچنین تسهیلاتی به استارت آپ ها برای ورود به بازار سرمایه اختصاص می یابد، گفت: این تسهیلات کم بهره و قرض الحسنه هستند.

وی در خصوص تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برای استقرار استارت آپ ها گفت: تامین ۷۰ درصد ودیعه رهن فضای استقرار، تسهیلات با نرخ ترجیحی برای آماده سازی و تجهیز برای فضای استقرار، تسهیلات قرض الحسنه برای تامین سرمایه بذری، ارائه خدمات توانمندسازی بلاعوض و سرمایه گذاری از جمله تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برای استارت آپ ها به شمار می رود؛ این فضای استقرار تا ۵ سال بدون وثیقه و بهره از سوی صندوق تامین خواهد شد.

ملکی فرد تصریح کرد: همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات بازسازی و آماده سازی را به شتاب دهنده ها و استارت آپ ها اعطا می کند و از سویی اگر شتاب دهنده ای علاقه مند به خرید فضای استقرار باشد تسهیلاتی به آنها اعطا خواهد شد. وی تاکید کرد: همچنین شتاب دهنده ها و استارت آپ ها می توانند برای تامین تجهیزات سنگین تسهیلاتی با نرخ ترجیحی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کنند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: خدمات توانمندسازی و کمک های بلاعوض در قالب ارائه خدمات آموزشی و مشورتی که به صورت مالی و غیرمالی است به استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان اعطا می شود. وی تاکید کرد: برای تامین فضای استقرار شتاب دهنده ها و استارت آپ ها با شهرداری ها و سایر نهادها همکاری کرده ایم به عنوان مثال با استانداری یزد و سازمان میراث فرهنگی استان مذاکراتی داشته ایم تا فضای وسیعی را برای شتاب دهنده های این استان فراهم سازند.

وی با بیان اینکه استارت آپ ها به مدت شش ماه تا یک سال تحت حمایت شتاب دهنده ها هستند، گفت: این شتاب دهنده ها می توانند به واسطه صندوق پژوهش و فناوری به استارت آپ ها تسهیلات حمایتی اعطا کنند. معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به تسهیلات اعطای از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق های پژوهش و فناوری گفت: تاکنون ۲۶۹ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ترجیحی در اختیار صندوق های پژوهش و فناوری قرار گرفته که این صندوق ها می توانند از این میزان بودجه در اختیار استارت آپ ها قرار دهند.

وی با بیان اینکه به این واسطه استارت آپ ها از کانال صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت می شوند، گفت: تامین سرمایه خطرپذیر شتاب دهنده های دانش بنیان از طریق صندوق های پژوهش و فناوری به صورت ارائه تسهیلات قرض الحسنه ۴ درصدی است. به گفته وی این تسهیلات برای تامین سرمایه بذری استارت آپ ها هستند. معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: اینگونه بستر حمایت از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان به واسطه صندوق های پژوهش و فناوری فراهم می شود.

برگزاری رویدادهایی برای تبادل و همکاری استارت آپ ها و صنایع

وی ادامه داد: ما درصدد هستیم رویدادهایی را برای تبادل و همکاری طرفین استارت آپ و صنایع فراهم سازیم، به عنوان مثال رویداد سه روزه ای را با سازمان فضایی و ۲۰۰ استارت آپ برگزار کردیم تا سرمایه گذاران در آن رویداد با استارت آپ ها در خصوص ایجاد بازار به مذاکره بپردازند.

وی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی ها بنا داریم ۱۰ رویداد تبادل فناوری را با شهرداری برگزار کنیم، گفت: تاکنون دو رویداد در حوزه پسماندها و آتش نشانی برگزار شده و تا پایان سال ۸ رویداد دیگر برگزار می شود.

کمک به توسعه صادرات دانش بنیان

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از دیگر برنامه های صندوق کمک به توسعه محصولات دانش بنیان است گفت: ما طبق برنامه ریزی ها بسته هایی را برای بهتر صادر کردن محصولات دانش بنیان برای شرکت ها در نظر گرفته ایم و با تمام توان و ابزارهای مالی کمک می کنیم این اتفاق رخ دهد.

وی تاکید کرد: به عنوان مثال تلاش داریم شرکت های دانش بنیان محصولات فناورانه خود را در نمایشگاه های خارجی به نمایش بگذارند که این می تواند زمینه ای برای تبادل محصول بین دو کشور افزایش دهند.

حمایت از حضور دانش بنیان ها در نمایشگاه های خارجی

وی با بیان اینکه تاکنون شرکت های دانش بنیان در ترکیه، آذربایجان و چین محصولات خود را با حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی به نمایش گذاشته اند، گفت: طی این برنامه درصدد هستیم از شرکت های دانش بنیان برای حضور در پایگاه های صادراتی حمایت کنیم. ملکی فرد تاکید کرد: تا سقف ۶۰ میلیون تومان می توانیم برای هر شرکت کمک بلاعوض اختصاص دهیم که در نمایشگاه های خارجی شرکت کنند. وی تاکید کرد: همچنین این شرکت های دانش بنیان می توانند برای بازدید از نمایشگاه های خارجی تا سقف ۱۰ میلیون تومان از صندوق های نوآوری و شکوفایی کمک بلاعوض دریافت کنند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: حمایت از اعزام و پذیرش هیات های تجاری به قصد مذاکره با شرکت های دانش بنیان از برنامه های صندوق نوآوری و شکوفایی محسوب می شود مشروط به اینکه حداقل ۵ شرکت در این هیات ها حضور داشته باشند.

همکاری صندوق با صنایع بزرگ برای استفاده از محصولات دانش بنیان

وی با بیان اینکه تحریم ها و نوسانات ارزی به رقابت پذیری صنایع بزرگ کشور کمک می کند گفت: در تلاش هستیم شرکت های بزرگ را به واسطه شرکت های د انش بنیان متصل کنیم.

توسعه فناوری های اولویت دار در کشور

وی با بیان اینکه ما در صندوق نوآوری و شکوفایی برنامه های برای توسعه فناوری های اولویت دار در کشور داریم، گفت: درصدد هستیم ابزارهای مالی و غیرمالی برای حوزه های اولویت دار مانند انرژی خورشیدی، پسماندها و آب به واسطه فناوری را فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: همچنین برنامه های ویژه ای برای مناطق محروم داریم که در راستای توانمندسازی شرکت های دانش بنیان این مناطق هستند.

عارضه یابی کسب و کار شرکت های دانش بنیان

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه از اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی عارضه یابی کسب و کار شرکت های دانش بنیان است، گفت: این موضوع در حوزه توانمندسازی شرکت های دانش بنیان است که همچون پزشک خانواده کسب و کار شرکت های دانش بنیان را ویزیت می کند.

مشاوره برای اخذ استانداردهای شرکت دانش بنیان

ملکی فرد با بیان اینکه صندوق لیستی از ۱۵ نمونه از استانداردهای محصولات دانش بنیان را تهیه کرده که این قابل تکمیل شدن است و شرکت ها می توانند برای دریافت استانداردها از صندوق نوآوری و شکوفایی مشاوره بگیرند، افزود: شرکت هایی که مجوز و تاییدیه هایی دارند می توانند از این خدمات مشاوره ای بهره مند شوند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

سید وحید مرتضوی

مدیر محتوای اکوموتیو، کارشناسی ارشد بهینه سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا