اخبار استارتاپی

به کارگیری ظرفیت‌های استارتاپ ها در حوزه حمل و نقل هوشمند

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته: ما باید با مشارکت بخش‌های دانشگاهی و علمی و همچنین استفاده از ظرفیت‌های استارتاپی در حوزه حمل و نقل پیشرفته وارد شویم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته با تاکید بر ضرورت توسعه فناوری های کلیدی در زمینه حمل و نقل پیشرفته، گفت: بسیاری از کشورها در این حوزه اقدام کرده اند و ما نیز باید با مشارکت بخش‌های دانشگاهی و علمی و همچنین استفاده از ظرفیت های استارتاپی در این حوزه وارد شویم.

دکتر منوچهر منطقی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه آزاد واحد یادگار امام (ره) با اشاره به تاریخچه فعالیت این ستاد در معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، افزود: در گذشته ستادهایی برای حوزه‌های فضایی و هوایی راه‌اندازی شده بود و نیاز داشتیم تا فناوری‌های موجود در این حوزه‌ها به صورت هوشمند طراحی و عرضه شود. وی ادامه داد: بر این اساس ستاد فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته ایجاد شد تا با همکاری محققان نسبت به توسعه فناوری‌های این حوزه اقدام کنیم.

منطقی با ابراز امیدواری از اینکه در یکی دو سال آینده گام‌های مؤثری در حوزه حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و هوایی صورت گیرد، یادآور شد: حوزه کاری این ستاد در دو بخش تقسیم می‌شود که یک بخش آن تولید محصولات استراتژیک است. ما در این زمینه مجری نیستیم، ولی در تلاش هستیم تا بخش‌های صنعتی در قالب یک شبکه با یکدیگر همکاری کنند تا به یک محصول سطح بالا در حوزه‌های مرتبط دست یابند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته از ایجاد اولین گروه در این زمینه خبر داد و گفت: تا هفته آینده اولین محصول این گروه معرفی خواهد شد.

وی مأموریت دیگر این ستاد را هوشمندسازی دانست و ادامه داد: بر اساس برآوردها در حوزه حمل و نقل ریلی از ۴۰ درصد ظرفیت ناوگان استفاده می‌شود و این سوال مطرح است که چگونه می‌توانیم با هزینه‌های فعلی این ظرفیت را ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه حمل و نقل هوشمند از نظارت هوشمندانه در اجرای طرح‌ها بهره می‌برد، خاطرنشان کرد: ما در حمل و نقل پیشرفته به دنبال افزایش بهره‌وری هستیم که این امر در گرو همکاری با دانشگاه‌ها خواهد بود. چرا که بسیاری از کشورها در این زمینه وارد شده‌اند و ما باید با همکاری دانشگاه‌ها فناوری‌های کلیدی در این زمینه را توسعه دهیم.

منطقی با تاکید بر ضرورت همکاری‌های بخش‌های صنعتی با بخش‌های علمی و فناوری کشور در این حوزه، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن ما می‌توانیم برای توسعه فناوری‌های هوشمند از ظرفیت‌های استارتاپ ها بهره‌مند شویم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
ایسنا
برچسب ها

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن