اخبار استارتاپی

سامانه نوآفرین با هدف حمایت از استارتاپ های ایرانی رونمایی شد

طرح «نوآفرین» با هدف حمایت از کسب و کارهای نوپا از سوی وزارت ارتباطات و فناوری طالاعات رونمایی شده و رسماً آغاز به کار کرد.

خدمات حقوقی کسب و کار

طرح «نوآفرین» با هدف حمایت از کسب و کارهای نوپا رسماً آغاز به کار کرد تا با بهره گیری از سامانه های مربوطه شرایط برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات تسهیل شود. این رویداد امروز با حضور و معاون اول رئیس جمهوری و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز همایش های کتابخانه ملی برگزار شد.

به گفته مسؤولان در طرح نوآفرین تسهیلاتی چون معافیت مالیات و بیمه‌ ی برای استارتاپ ها وجود دارد و با احداث پارک اقتصاد دیجیتال، استارتاپ هایی که درآمد سالانه آنها به ۵۰۰ میلیون تومان برسد، می‌توانند با استفاده از امکانات این پارک‌ها درآمد خود را به پنج میلیارد تومان برسانند و به مرحله بلوغ رسیده و روی پای خود بایستند.

وزیر ارتباطات هدف از این طرح با عنوان ایران هوشمند و طرح‌های متعدد ذیل آن را ایجاد ثروت از طریق اقتصاد دیجیتال دانسته و تاکید کرده است استارتاپ ها به‌عنوان فوتون‌های روشن‌کننده اقتصاد دیجیتال نقشی مهم در این زمینه خواهند داشت. به اعتقاد او، برنامه «ایران هوشمند» با رویکرد ارتقای جایگاه اقتصاد دیجیتال، موجب تسهیل اتصال بخش خصوصی کشور به اقتصاد جهانی و رونق همکاری‌های منطقه‌ای شده و می‌تواند باطل‌السحر تحریم‌های یکجانبه و پروژه منزوی‌سازی ایران باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از این طرح تأکید کرد: برای روشن شدن ایران هوشمند به فوتون‌هایی نیاز داریم که همان استارت آپ هستند. این فتون ها لامپی را روشن می‌کنند که همان آینده روشن ایران هوشمند است.

محمدجواد آذری جهرمی، با ذکر خاطره‌ای از دوران نوجوانی‌اش گفت: وقتی کلاس سوم دبیرستان را تمام کردم، بسیار علاقه‌مند فعالیت‌های اجتماعی و ورزش بودم بنابراین تقریباً درس را کنار گذاشته بودم و طبیعتاً با افت کیفیت تحصیلی روبرو شده بودم. روزی به خانه رفتم که به دیوار خانه با پوتین آویزان شده‌ای برخوردم. از مادر پرسیدم که چیست و من را سراغ پدرم فرستاد. از پدرم این سوال را پرسیدم که گفت من برای تو آینده‌نگری کردم و چون به سن سربازی رسیدی برائت پوتین خریدم. وی ادامه داد: من در جواب پدرم گفتم که سربازی نمی‌روم چراکه می‌خواهم برم دانشگاه که پدرم گفت که با معدل یازده و نیم نمی‌شود دانشگاه رفت.

آذری جهرمی بابیان این که در همان تابستان دیواری از کتاب‌هایم درست کردم و روزی هجده ساعت به مطالعه دروس دوره پیش‌دانشگاهی پرداختم، اظهار کرد: درترم اول بچه درس‌خوان‌ها من را برای رفتن به کلاس‌های تقویتی همراهی نکردند اما درترم دوم پیش‌دانشگاهی که با معدل ۱۹.۷۲ قبول شدم همه آن‌ها به سراغم آمدند.

وزیر دولت تدبیر و امید به کسب رتبه ۳۲ در کنکور همان سال اشاره کرد و ادامه داد: علت موفقیت من نمایش آینده توسط پدرم بود که باعث تغییر مسیر زندگی‌ام شد. وی خطاب به فعالان حوزه استارت آپی با بیان اینکه من و شما دو شباهت داریم تصریح کرد: شباهت اول ما پافشاری کردن در مراحل مختلف زندگی است و همان‌طور که من برای رفتن به دانشگاه پافشاری کردم شما نیز در مقابل مشکلات و موانعی که با آن روبرو هستید پافشاری می‌کنید و کوتاه نمی‌آیید و محکم مسیر را پیش می‌روید. عضو کابینه دولت دوازدهم در مورد شباهت دوم خاطرنشان کرد: همه ما نیاز داریم که آینده قابل پیش‌بینی پیش روی ما باشد و همان‌طور که پدرم با آن پوتین آینده‌ام را برایم ترسیم کرد، این پیش‌بینی آینده برای شما نیز حائز اهمیت است، آینده قابل پیش‌بینی امنیت به همراه می‌آورد.

آذری جهرمی با اشاره به وجود ریسک‌های زیادی در پیش روی استارت آپ ها اظهار کرد: با این شرایط ریسک‌های پیش روی شما نباید در هم ضرب شود و به‌عنوان دولت باید شرایطی را برای استارت آپ ها فراهم کنیم که خاک‌کشت شما حاصل خیز باشد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه ممکن است حادثه‌ای ایجاد شود اما باید شرایط را به‌گونه‌ای آماده کنیم که قابل پیش‌بینی باشد یعنی وقتی سوار قطار می‌شویم باید بدانیم که کجا می‌توانیم پیاده شویم چراکه پیش‌بینی آینده برای ما امنیت به همراه دارد.

وی بابیان اینکه در ابتدای دولت دوازدهم شروع به طراحی زیست‌بوم مناسب تبدیل ایده به کسب و کار کردیم افزود: تلاش‌های زیادی صورت گرفت و شما تصور نمی‌کردید که بشود جلوی شکایت ارکان دولتی را گرفت هرچند هنوز همه‌چیز ایده‌آل نیست ولی بسیار شرایط بهبودیافته است. آذری جهرمی خطاب به فعالان استارت آپی تصریح کرد: باید بدانید در هر مرحله دولت چه حمایت‌هایی از شما می‌کند و چه حمایت‌هایی از شما نمی‌کند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه همه استارت آپ ها خاطرات تلخ زیادی دارند اما باید تلاش کنیم که این خاطرات را کم کنیم، گفت: از همین رو ایده ایران هوشمند را جلوی خودمان گذاشتیم و برای روشن شدن ایران هوشمند به فوتون‌هایی نیاز داریم که همان استارت آپ هستند. این فتون ها لامپی را روشن می‌کنند که همان آینده روشن ایران هوشمند است. وی بابیان اینکه استارت آپ ها نموداری برای رشد خود دارند، افزود: نوآفرین برای مراحل اول است و برای مراحل بعدی رشد پارک‌های اقتصاد دیجیتال را راه‌اندازی کردیم که پایلوت آن در مشهد ایجاد شده است و بدین گونه تلاش داریم جاده‌ای را بسازیم و باید به کمک هم بیاییم تا آینده بهتری را برای خودمان و فرزندانمان ایجاد کنیم.

چه کنیم این طرح دولتی نشود؟

امیر ناظمی ، رئیس سازمان فناوری اطلاعات – هم در پنل «چه کنیم این طرح دولتی نشود» که در آستانه آئین رونمایی از سامانه‌های ملی طرح نوآفرین و اشتغالزایی برگزار شد، گفت: دولت همواره دوست دارد در امور کسب و کارها به شکل مستقیم ورود کند، به همین دلیل نیاز به سازوکارهایی است که میزان این دخالت را کنترل کند.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر نیز از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده می‌کنند اما با وضعیت فعلی ما فاصله دارد، افزود: زمانی که سایت ایران نوآفرین را ایجاد کردیم آن را به نظام صنفی واگذار کردیم که کمتر دولتی شود. ما حداکثر سهامی که برای دولت در نظر گرفتیم ۴۰ درصد بود و ادعا نداریم که این کار ۱۰۰ درصد به نتیجه می‌رسد اما به آن امیدوار هستیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات اظهار کرد: ما باید مکانیزم‌هایی ایجاد کنیم که اعداد و آمار را به شکل شفاف نشان دهد. مثلاً از مکانیزم‌های دولت الکترونیک، مباحث مرتبط با هویت، بیمه و مالیات را احراز کرد. ناظمی بابیان اینکه شفافیت نکته کلیدی است که می‌تواند طرح نوآفرین را متمایز کند، تصریح کرد: باید بپذیریم از هر ۱۰۰ ایده پیشنهادی، ۷۰ ایده محو می‌شود و ما قصد داریم این طرح را تا زمانی که هستیم هر سال ادامه بدهیم.

طرح نوآفرین که با نام سند توسعه اقتصاد دیجیتالی هم شناخته می‌شود و هدف آن تشویق و حمایت از کسب و کارهای نوپا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است اوایل خردادماه امسال به تصویب هیأت وزیران رسید. در این طرح که از سال گذشته و با پیگیری سازمان فناوری اطلاعات تدوین شده است، هر شرکت خصوصی و تعاونی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که کمتر از سه سال از تاریخ ثبت آن گذشته باشد با شرایطی مانند سرمایه حداکثری ۲۵۰ میلیون تومانی و درآمد کمتر از ۵۰۰ میلیون تومانی تا زمان سودآوری مورد حمایت قرار می‌گیرند.

شرکت‌هایی که در طرح نوآفرین حمایت می‌شوند باید در سامانه متمرکز درخواست خدمات سازمان فناوری اطلاعات ایران مشخصات خود را ثبت کرده باشند و همچنین مؤسسان و صاحبان سهام شرکت نسبت به توزیع سود اقدام نکنند. این طرح، ماهیت استارت‌آپی را مبنای کار خود قرار داده و بر همین اساس، قوانین و مقررات بیمه، مالیات و حتی جذب سرمایه‌گذار را تسهیل کرده است.

بنا بر اعلام وزرای ارتباطات آذربایجان، ترکیه، روسیه و ایران در تهران نشست چهارجانبه‌ای را برای ایجاد بازار مشترک حوزه فناوری اطلاعات و فعالیت‌های مشترک خواهند داشت که هدف آن حمایت از همکاری استارتاپ های این کشورها با یکدیگر در قالب رویدادهای مشترک و نیز ایجاد بازار مشترک ICT و خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی است. این همکاری‌ها می‌تواند دانش فنی و توان رقابتی استارتاپ های ایرانی در بازارهای خارج از کشور را ارتقا بخشد و نقش مهمی در رونق کسب و کار دیجیتالی در ایران داشته باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

سید وحید مرتضوی

مدیر محتوای اکوموتیو، کارشناسی ارشد بهینه سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا