اخبار استارتاپی

ارتقا سطح منابع آب کشور با حمایت از استارتاپ ها

دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌ زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر حمایت از شرکت‌‎های دانش بنیان و استارتاپ های این حوزه تاکید کرد تا به سرعت در تقویت و تأمین منابع مالی برای اقدامات فناورانه و علمی در این حوزه منجر شود.

نادر قلی ابراهیمی، دبیر ستاد توسعه فناوری آب ، خشکسالی، فرسایش و محیط‌ زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر ۱۰ چالش عمده در جهان مطرح است؛ تغییر اقلیم یکی از این چالش های اساسی است که با دخالت بشر باعث شده شرایط آب و هوایی کره زمین تغییر کند. کمبود منابع آب شیرین چالش دیگر است و حدود سه درصد از آب های کره زمین، شیرین و قابل نوشیدن است. بیابان زایی مشکل دیگر بشر در کره خاکی است که ایران از این نظر، جزء کشورهای خشک و نیمه خشک محسوب می شود. میانگین بارندگی سالانه در ایران یک سوم دنیا است.

وی با اشاره به موضوع ریز گردها گفت: منطقه خاورمیانه در گذشته به‌ واسطه وجود تالاب‌ها و رودخانه‌های منطقه بین‌النهرین، وضعیت ثابت و مناسبی داشت، اما در حال حاضر به علت اقدامات و دست‌کاری‌های بشر در محیط زیست، این ثبات را شاهد نیستیم. بیشتر سرشاخه‌های ورودی به بین‌النهرین، اروند و خلیج‌فارس در حال حاضر بسته‌ شده‌ است و همین موضوع، کانون‌های گردوغبار و بیابان‌ها را ایجاد کرده است.

ابراهیمی عنوان کرد: آلودگی‌های زیست‌محیطی که بر اثر دست‌کاری‌های انسان به وجود آمده، اساس شکل‌گیری این ۱۰ چالش است، اما علم و فناوری این فرصت را به ما می‌دهد تا این چالش‌ها را مدیریت کنیم. به‌عنوان مثال در سیل اخیر در منطقه جنوب کشور که چند میلیارد مترمکعب آب شیرین و چند میلیارد تن خاک حاصلخیز زراعی و مرتعی کشور در بازه زمانی کوتاهی از دست رفت، می‌توانستیم با اجرای انواع طرح‌های علمی آبخوان‌داری و آبخیزداری، باران و سیلاب را به‌عنوان یک فرصت طلایی برای ذخیره آب و حفظ خاک استفاده کنیم.

وی با اشاره به موضوع فرسایش آبی گفت: میزان این نوع از فرسایش خاک در کشور ما ۸ تا ۱۲ تن است که بالاتر از میزان نرمال آن است. پس باید در مراتع و مزارع با روش‌های مختلفی ازجمله حفظ و توسعه انواع گیاهان مرتعی، برخورد با عوامل مخرب مراتع به‌ویژه آتش‌سوزی‌های عمدی و سهوی و اعمال روش کشاورزی حفاظتی با شخم حداقلی مزارع، زبری خاک را افزایش دهیم.

ابراهیمی افزود: اقدامات راهبردی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ های این حوزه نیز مشخص است تا از ایجاد، تقویت و تأمین منابع مالی برای اقدامات فناورانه و علمی حمایت شود.

برچسب ها

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *