اخبار استارتاپیاخبار سرمایه گذاری خطرپذیر

پوشش بیمه ای برای سرمایه گذاری در طرح های دانش بنیان

اگر کسی در شرکت‌های دانش بنیان سرمایه گذاری کند، سرمایه گذاری آن شخص بیمه می‌شود.

اکودی‌ام

دکتر علی وحدت در دیدار با دکتر غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در حال حاضر چهار هزار و ۴۶۸ شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند، عنوان کرد: صندوق چهار خدمت اصلی تسهیلات، ضمانت نامه، خدمات توانمندسازی و سرمایه گذاری ارایه می دهد. در بحث توانمندسازی هدف صندوق این است که قدرت فروش شرکت های دانش بنیان را افزایش دهد.

وحدت افزود: هیات عامل سوم صندوق سعی کرده است خدمات متنوعی شامل نمونه‌سازی و سرمایه در گردش به شرکت‌های دانش بنیان ارایه دهد. البته بسیاری از خدمات صندوق مانند تسهیلات اخزا، صدور انواع ضمانت‌نامه‌های بانکی به تازگی به سبد حمایت های صندوق اضافه شده اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به همکاری این صندوق با شبکه بانکی به عنوان یکی از بازوهای این نهاد در تامین مالی اکوسیستم نوآوری و فناوری در کشور ادامه داد: علاوه بر این با بانک‌ها تفاهم کرده ایم که در صورت معرفی شرکت‌ها، برای آنها ضمانت‌نامه بانکی صادر کنند؛ نکته حایز اهمیت صدور این ضمانت‌نامه‌ها به صورت یک روزه است.

وی با اشاره به سرمایه گذاری مستقیم صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح‌های دانش بنیان در دوره‌های گذشته، تصریح کرد: در پنج سال گذشته صندوق در دو مورد آن هم به صورت مستقیم سرمایه گذاری کرده بود، اما با تصمیم هیات عامل سوم سرمایه گذاری صندوق به شکل غیر مستقیم با استفاده از سه ابزار آغاز شده است.

سه ابزار غیرمستقیم سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی

وحدت صندوق‌های جسورانه بورسی، صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های حمایتی و پوشش ریسک را سه ابزار غیرمستقیم سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور عنوان کرد و گفت: در مدل هم سرمایه گذاری، صندوق‌های پژوهش و فناوری به عنوان نهاد همکار صندوق نوآوری و شکوفایی، نقش شعبه صندوق را در استان‌های مختلف بازی می‌کنند. حداقل ۵۱ درصد این صندوق‌ها باید غیر دولتی باشند، لذا آنها را شریک استراتژیک صندوق قرار داده‌ایم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص نحوه همکاری این صندوق با صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز عنوان کرد: اگر این صندوق‌ها و یا بخش خصوصی در پروژه‌ای یک واحد سرمایه گذاری کنند، صندوق نوآوری و شکوفایی چهار واحد بدون دخالت و تصدی‌گری، در آن پروژه سرمایه گذاری خواهد کرد اما انتظار صندوق در این پروژه‌ها، سطح فناوری بالاتر است.

وی خاطرنشان کرد: در صندوق‌های جسورانه بورسی نیز اگر کسی چهار واحد سرمایه‌گذاری کند صندوق بین یک تا دو واحد سرمایه گذاری خواهد داشت. هدف از این امر، حداقل دخالت دولت برای تحریک بخش خصوصی است. سازوکار این صندوق‌ها بسیار شفاف است. صندوق نوآوری، امسال بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه سرمایه‌گذاری تامین مالی خواهد داشت که انتظار داریم در راستای همین امر هزار میلیارد تومان از بخش خصوصی سرمایه وارد کنیم.

پوشش بیمه ای برای سرمایه گذاری در طرح‌های دانش بنیان

وحدت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور شکل نگرفته است، یکی از دلایل این مسئله را نوسانات شدید بازار عنوان کرد و گفت: صندوق در این بخش تصمیم دارد توسط ابزارهای حمایتی و پوشش ریسک، اوراقی را تحت عنوان اوراق بیمه سرمایه گذاری طراحی کند که ۱۰۰ درصد پول آورده اشخاص را بیمه خواهد کرد، لذا اگر کسی در شرکت‌های دانش بنیان سرمایه گذاری کرد، سرمایه گذاری آن شخص بیمه می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مهر
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا