اخبار استارتاپیاخبار کشاورزی

موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

مدیر کل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی جناب آقای دکتر شجری موضوع موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تشریح نمود.

مذاکرات موافقتنامه موقت تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در دیماه سال 1394 شروع و در مجموع هفت دور مذاکره برای کسب توافق انجام شد. موافقت‌نامه مذکور به شماره 30187/537 مورخ 15/4/1397 توسط رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ و رئیس جمهور محترم آن را طی نامه اداری 44951 مورخ 17/4/1398 جهت اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ نمود. انتظار می‌رود با خاتمه سه سال عضویت موقت در تشکیل منطقه آزاد تجاری اوراسیا، زمینه لازم برای عضویت ایران در این اتحادیه فراهم گردد. زیرا ایجاد فضای واحد اقتصادی، توسعه بازارهای مشترک و دستیابی به حرکت آزاد، ترویج رقابت سالم در بازار مشترک از عمده اهداف تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا است که به تبع آن، امکان استفاده از تعرفه‌های تجاری، فرصت‌های سرمایه گذاری و تسهیل روابط اقتصادی با کشورهای اتحادیه، تخفیف‌های تعرفه برای صادرکنندگان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و رقابت پذیری کالاهای ایرانی و اشتغال را در بر خواهد داشت. همچنین تقویت و نقش برجسته ایران در کریدور بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب از مزایای عضویت ایران در این اتحادیه است. این موافقتنامه در سه بخش جداگانه شامل متن، فهرست کالاهای صنعتی و فهرست کالاهای کشاورزی می باشد.

خلاصه مبادلات تجاری کشورهای اوراسیا با ایران و سایر کشورها

  • کل صادرات ج.ا.ایران به کشورهای اوراسیا در بخش کشاورزی در سال 1397 به میزان 405.01 هزار تن به ارزش 315.3 میلیون دلار بوده است.
  • کل واردات ج.ا.ایران از کشورهای اوراسیا در بخش کشاورزی در سال 1397 به میزان 2121.79 هزار تن به ارزش 776.37 میلیون دلار بوده است.
  • کل صادرات کشورهای اوراسیا به جهان در بخش کشاورزی در سال 2018 به میزان 32793.05 هزار تن به ارزش 33934.64 میلیون دلار بوده است.
  • کل واردات کشورهای اوراسیا از جهان در بخش کشاورزی در سال 2018 به میزان 34138.13 هزار تن به ارزش 38949.95 میلیون دلار بوده است.

صادرات برخی محصولات منتخب کشاورزی ایران به کشورهای حوزه اوراسیا

  • ارزش کل صادرات ایران در بخش کشاورزی به فدراسیون روسیه حدود 217 میلیون دلار می باشد که عمده صادرات ایران به این کشور عبارتند از : سیب درختی، انواع سبزی و صیفی، انگور، پرتقال، کشمش، خرما، کیوی.
  • ارزش کل صادرات ایران در بخش کشاورزی به بلاروس حدود 1.35 میلیون دلار می باشد که عمده صادرات ایران به این کشور عبارتند از : انواع سبزی و صیفی، کشمش، خرما، کیوی.
  • ارزش کل صادرات ایران در بخش کشاورزی به قزاقستان حدود 65.94 میلیون دلار می باشد که عمده صادرات ایران به این کشور عبارتند از : سیب درختی، انواع سبزی و صیفی، کشمش، خرما، کیوی و انواع پسته.
  • ارزش کل صادرات ایران در بخش کشاورزی به ارمنستان حدود 20.05 میلیون دلار می باشد که عمده صادرات ایران به این کشور عبارتند از : سیب درختی، انواع سبزی و صیفی، انگور، پرتقال، کشمش، خرما، کیوی، انواع پسته و انواع جوجه.
  • ارزش کل صادرات ایران در بخش کشاورزی به قرقیزستان حدود 11.02 میلیون دلار می باشد که عمده صادرات ایران به این کشور عبارتند از : سیب درختی، پرتقال، کشمش، خرما، کیوی و انواع پسته.

تعهدات حوزه اوراسیا در برخی محصولات منتخب کشاورزی برای ایران در زمینه نرخ های تعرفه عمدتا کاهشی بوده است. به عنوان مثال: در محصول پسته ، خرما، مرکبات، کشمش، برخی سبزی و صیفی درصد کاهش تعرفه 100 درصد بوده است. در حالت کلی، کل تعهدات اوراسیا 126 رقم می باشد که 113 رقم از تعهدات، کاهشی و 13 رقم به صورت فریز ( ثابت) می باشد.

تعهدات ایران در برخی محصولات منتخب کشاورزی برای حوزه اوراسیا در زمینه نرخ‌های تعرفه ، کاهشی بوده است. به عنوان مثال: در محصول روغن خام سویا و آفتابگردان و کلزا درصد کاهش تعرفه 50 درصد بوده است. در حبوبات درصد کاهش تعرفه صفر و به صورت فریز می باشد. در حالت کلی، کل تعهدات ایران، 98 رقم می باشد که 60 رقم از تعهدات، کاهشی و 38 رقم به صورت فریز ( ثابت) می باشد.

لازم به توضیح است که مقرر گردیده است به منظور اطلاع‌رسانی به تجار، همایشی در همین رابطه توسط وزارت جهاد کشاورزی برگزار گردد که از اتاق‌های بازرگانی و تجار دعوت به عمل خواهد آمد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا