اخبار استارتاپی

توسعه زیست بوم بلاک چین در ایران

زیست‌بوم زنجیره بلوکی (بلاک‌چین) در ایران با حمایت ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی ریاست جمهوری، توسعه می یابد.

خدمات حقوقی کسب و کار

ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری در نظر دارد تا برنامه هایی را در جهت حمایت و فعال سازی،‌ زیست بوم این فناوری در ایران اجرا کند. این ستاد کارگروهی در حوزه زنجیره بلوکی (بلاک چین) تشکیل داده است. این کارگروه که متشکل از اساتید و متخصصان این حوزه است، از میان طرح های پیشنهادی، در نهایت ۶ طرح را انتخاب می کند.

شرکت ها و فعالان علاقه مند می توانند در صورت دارا بودن شرایط با ارائه یک طرح، در فرایند انتخاب مجریان قرار گیرند. سوابق شرکت های پیشنهاد دهنده، قیمت پیشنهادی و بازخوردهای احتمالی در جلسات بررسی، در اولویت بندی و پذیرش طرحها موثر است. طرحها در ۴ زمینه مختلف پذیرش می شوند.

بستر زنجیره بلوکی محاسبات توزیع شده یکی از این زمینه ها است. در برخی سرویس ها و خدمات مورد استفاده، لازم است تا محاسبات و پردازش های سنگین و پیچیده ای بر روی داده ها و اطلاعات حجیم صورت گیرد.

ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی در نظر دارد با اجرای این پروژه، به گونه ای بستر زنجیره بلوکی را برای محاسبات توزیع شده فراهم کند که توان های کم پردازشی تجمیع شود و بتوان آنها را در قالب یک زنجیره تعریف کرد. همچنین زنجیره تامین مبتنی بر زنجیره بلوکی کالاهای اساسی و مبادلات چند جانبه مالی، از جمله دیگر حوزه های است که پروژه های منتخب در آنها اجرایی خواهد شد.

پروژه های منتخب در حوزه زنجیره بلوکی می توانند از تسهیلات و وام بلاعوض برخوردار شوند که بر اساس مقررات و با توجه به نوع پروژه ها، برابر آیین نامه ها به طرحهای منتخب تخصیص می یابد. پیش‌تر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال، فراخوانی برای انتخاب طرح‌های برتر در حوزه اینترنت اشیاء اعلام کرده بود. این ستاد سعی دارد تا با ایجاد رویدادهای علمی و همچنین مسابقات و اعلام فراخوان، توجه بیشتری به این حوزه ها جلب کند.

بخش های مختلف معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری، همچون ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی تلاش می کنند تا با ایجاد مشوق های مالی و ارائه بسته های مختلف حمایتی استعدادها و ذهن های خلاق کشور را به سمت کار و تلاش در بخش فناوری های نوین و جدید تر هدایت کنند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

سید وحید مرتضوی

مدیر محتوای اکوموتیو، کارشناسی ارشد بهینه سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا