اخبار استارتاپی

آزاد سازی باند فرکانس برای افزایش کیفیت اینترنت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات ظرفیت‌ها در شبکه اینترنت ثابت را تا جایی که امکان داشته افزایش داده‌اند؛ اما در بخش دیتای موبایل برای افزایش ظرفیت نیازمند فرکانس‌هایی هستند که مدت‌هاست در اختیار صدا‌وسیماست.

در جدیدترین واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتر خود و در پاسخ به کاربری نوشت: وزارت ارتباطات ظرفیت ها در شبکه اینترنت ثابت را تا جایی که امکان داشته افزایش داده اند؛ اما در بخش اینترنت موبایل برای افزایش ظرفیت نیازمند فرکانس هایی هستند که مدت هاست در اختیار صدا‌وسیماست. به گفته او تا این فرکانس ها آزاد نشود امکان افزایش ظرفیت بیشتر از حالا وجود نخواهد داشت.

در جدیدترین اظهار نظر وزیر ارتباطات اعلام کرده که کمبود فرکانس هم باعث شده تا افزایش در شبکه دیتای موبایل به راحتی اتفاق نیفتد. این اولین‌بار نیست که کمبود باند‌های فرکانسی باعث کاهش کیفیت اینترنت روی شبکه تلفن همراه شده است.

مهرماه سال ۱۳۹۸هم زمانی که وزیر ارتباطات در پخش زنده اینستاگرام خود با انتقاد زیادی از سمت کاربران در مورد کاهش کیفیت سرعت اینترنت همراه قرار گرفت اعلام کرد : «با توجه به نیازی که سیستم‌های هواپیمایی کشوری داشت از یک ماه گذشته (در آن زمان)، مجبور شدیم که میزانی از پهنای باند روی باند ۹۰۰ مگاهرتز را به سیستم‌های هواپیمایی اختصاص دهیم.»

او در آن زمان تاکید کرده بود که این باند فرکانسی برای ارائه خدمات نسل سوم همراه در اختیار اپراتور اول تلفن همراه (همراه اول) بوده که درنهایت با به اشتراک گذاری آن با سیستم هواپیمایی از کیفیت ارائه خدمات اینترنتی این اپراتور کاسته شده است. همچنین جهرمی در این پخش زنده اینستاگرامی خود از اقدام در دست بررسی رگولاتوری برای مدیریت فضای فرکانسی اپراتورها تلفن همراه خبر داد، اقدامی که هنوز نتیجه بررسی آن اعلام نشده است.

رگولاتوری بارها اعلام کرده که تاکنون و براساس وظیفه خود تمام فرکانس‌های آزاد را در اختیار اپراتورهای ارتباطی گذاشته است؛ اما بخشی از فرکانس‌های مورد نیاز اپراتورها در اختیار صدا‌وسیماست که به گفته رئیس رگولاتوری بدون استفاده در اختیار این سازمان مانده است. البته در مقابل این ادعای رگولاتوری هم سازمان صداوسیما اعلام کرده که باندهای مورد نظر رگولاتوری یعنی باند‌های فرکانسی ۶۰۰، ۷۰۰ و ۸۰۰ برای استفاده برخی برنامه‌های این سازمان در حال استفاده است و با توجه به هزینه‌ای که آنها برای نگهداری این باندهای فرکانسی انجام داده‌اند آزاد کردن این باند‌ها برای آنها هزینه خواهد داشت.

آزادسازی این باند‌های فرکانسی نه تنها در شرایط فعلی می‌تواند به افزایش کیفیت شبکه اینترنت 3G و 4G کمک کند که در آینده نیز می‌تواند منجر به رشد توسعه شبکه همراه براساس تکنولوژی 5G شود. وزارت ارتباطات تا کنون از طریق درخواست به ریاست‌جمهوری و یا بردن لایحه به مجلس برای آزادساری این باند‌های فرکانسی تلاش کرده است اما تا کنون این تلاش‌ها به نتیجه نرسیده است.

در آخرین اقدام در این زمینه هم مرکز پژوهش‌های مجلس درگزارشی که اسفند ماه سال گذشته منتشر شد پیشنهاد داد تا صداوسیما با همکاری وزارت ارتباطات نسبت به تخصیص دوباره و برگزاری مزایده برای اجاره باندهای فرکانسی تجاری ۷۰۰ و ۸۰۰ اقدام و درآمد حاصل از آن را به ردیف درآمدی ۱۴۰۱۰۶ (درآمد حاصل از خدمات مخابراتی-حق استفاده از فرکانس رادیویی) واریز کنند. هنوز نتیجه این پیشنهاد و اینکه آیا مورد قبول مجلس واقع خواهد شده یا خیر مشخص نیست؛ اما اگر صدا‌وسیما به این پیشنهاد واکنش مثبتی نشان دهد، آزادسازی این باندهای فرکانسی می‌تواند بخشی از محدودیت‌های توسعه شبکه تلفن‌همراه در کشور را جبران کند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
پیوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا