اخبار استارتاپی

راه اندازی مرکز حل اختلاف حقوقی دانش بنیان ها

مرکز مصالحه و ارجاع به داوری شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای رفع انواع اختلافات تجاری و حقوقی شرکت‌های دانش بنیان و فناور راه اندازی شد.

سید محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان با اشاره به راه اندازی «مرکز مصالحه و ارجاع به داوری»، گفت: این مرکز برای حل و فصل انواع اختلاف تجاری و حقوقی شرکت های دانش بنیان و فناور تاسیس شده است.

صاحبکار خراسانی با اشاره به لزوم راه‌اندازی مرکز مصالحه و داوری ادامه داد: اختلافات حقوقی به سه روش صلح و سازش، داوری یا حضور در محاکم قضایی حل می‌شوند اما حل اختلاف از طریق محاکم قضایی اغلب پرهزینه و زمان بر است. بر این اساس مرکز «مصالحه و ارجاع به داوری» با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأسیس شد. شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در زمان عقد قرارداد قید کنند که در صورت بروز اختلاف، ابتدا در این مرکز مصالحه کنند و در صورت عدم مصالحه به مراکز داوری ارجاع داده شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه بیشتر شرکت‌ها، تمایل بیشتری به حل اختلاف از طریق صلح و سازش دارند، این مرکز می‌تواند خدمات قابل‌توجهی به شرکت‌های دانش بنیان ارائه دهد. برای استفاده از این خدمات، شرکت‌های دانش بنیان در قراردادهای خود مرکز مصالحه را به‌عنوان مرجع مرضی‌الطرفین (مورد رضایت دو طرف) انتخاب می‌کنند و در صورت عدم مصالحه میان شرکت‌ها، این مرکز، داوری را به یک مراکز داوری همکار ارجاع می‌دهد.

ارائه مشاوره های حقوقی تخصصی

دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان در ادامه ضمن توضیح خدمات مرکز مصالحه و داوری، افزود: شرکت‌های دانش بنیان نیز مانند هر بنگاه اقتصادی دیگر با مسائل حقوقی و قضایی مواجه می‌شوند، بنابراین شرکت‌ها نیازمند بهره‌مندی از خدمات و مشاوره های حقوقی مخصوص به‌خود هستند. در واقع، مرکز مصالحه و ارجاع به داوری به‌ حل‌وفصل انواع اختلافات تجاری و حقوقی میان شرکت‌ها می‌پردازد.

وی بیان کرد: مرکز مصالحه و ارجاع به داوری در موسسه خدمات فناوری تا بازار ایرانیان مستقر شده است و شرکت‌های دانش بنیان برای مصالحه می‌توانند از مشاوران و وکلا حقوقی خبره این مرکز تخصصی به‌صورت رایگان استفاده کنند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در مورد مزایای استفاده از این مرکز گفت: وجود سرعت بالا در رسیدگی و داوری، برخورداری داور از دقت نظر و تخصص و دانش کافی نسبت به مسائل شرکت‌های دانش بنیان و هزینه‌های دادرسی پایین‌تر نسبت به محاکم قضایی از جمله مزایای استفاده از مرکز مصالحه و داوری است.

صاحبکار خراسانی با اشاره به رایگان بودن خدمات مرکز مصالحه و داوری برای شرکت‌های دانش بنیان، خلاق و فناور گفت: باوجود مشاوران خبره این مرکز، شرکت‌های دانش بنیان در صورت بروز اختلاف بهتر است به‌جای مراجعه به محاکم قضایی با مراجعه به مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و ثبت درخواست کنند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مهر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *