اخبار استارتاپیاخبار صادراتاخبار صنایع خلاق و فرهنگیصادراتصنایع خلاق و فرهنگیکارآفرینی و استارتاپ

تعلق ۷ بسته صادراتی جدید برای توسعه بازار شرکت های خلاق

ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق برای توسعه بازار محصولات ۷ خدمت صادراتی ارائه می‌دهد.

در حال حاضر خدمات و فرصت‌های قابل توجهی در سازمان‌ها و نهادهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند راه را برای کسب و کارهای خلاق هموارتر کند. ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، از طریق گفتگو، رایزنی و عقد تفاهم با این نهادها سعی دارد که سبد خدمات شرکت‌های خلاق از تنوع بیشتری برخوردار باشد.

با توجه به اهمیت صادرات و مشکلات و چالش‌هایی که شرکت‌های خلاق در این حوزه با آن مواجه هستند، این ستاد از طریق رایزنی‌های انجام گرفته با سازمان توسعه تجارت ایران، برای ایجاد یک بسته کامل خدماتی برای شرکت‌های خلاق در این حوزه به تفاهم رسید. در این بستر خدماتی جدید، ۷ خدمت صادراتی ویژه در اختیار شرکت‌های خلاق قرار می‌گیرد.

کمک هزینه اعزام هیأت‌های تجاری

یکی از این بسته‌های خدماتی پرداخت کمک هزینه اعزام هیأت‌های تجاری و بازاریابی در حوزه صادرات و تجارت بین‌الملل است. گام اول برای یک شرکت خلاق رشد یافته برای صادرات، بررسی مقصد صادراتی از طریق اعزام یک فرد یا گروه به آن کشور به قصد بازاریابی است. ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با کمک سازمان توسعه تجارت، برای پوشش قسمتی از هزینه‌های این سفر از ۶۰ میلیون تا ۸۰ میلیون ریال کمک هزینه بازاریابی بین‌المللی ارائه می‌کند.

ثبت نشان یا علائم تجاری

همچنین ممکن است شرکت خلاق نیازمند این باشد که در بازارهای هدف، صادراتی، نشان یا علائم تجاری خود را ثبت کند. در این زمینه نیز شرکت خلاق کمک هزینه ثبت نشان یا علائم تجاری در کشورهای خارجی دریافت می‌کند که بر اساس ضوابط تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال قابل پرداخت است.

حمایت از تبلیغات

همچنین یک شرکت خلاق ممکن است نیازمند این موضوع باشد که در مقصد صادراتی خود، تبلیغات انجام دهد و بروشور یا کاتالوگ منتشر کند. برای همه این موارد پیش‌بینی لازم انجام شده است و کمک هزینه هر کدام پرداخت خواهد شد.

حضور پررنگ‌تر در نمایشگاه های بین المللی

برای حضور شرکت‌‎های خلاق در نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز از قبل هم مبالغی پرداخت می‌شد، بر اساس این توافق جدید نیز یک پنجره تازه، برای حضور هر چه بیشتر شرکت‌های خلاق در نمایشگاه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی باز شده است.

پرداخت هزینه خرید محصولات اعتباری

همچنین برای پرداخت هزینه خرید محصولات اعتباری نظیر ضمانت نامه و بیمه نامه‌های اعتبار صادراتی، در مقصد کمک هزینه‌های مختلفی ارائه می‌شود، برای مثال کمک هزینه کارمزد سود ضمانت‌نامه از ۷ میلیارد ریال تا ۱۰ میلیارد ریال قابل پرداخت است.

کمک برای اقامت همکاران تجاری

در این بسته حتی پیش‌بینی شده است که برای مهمانان خارجی یک شرکت خلاق که به قصد سرمایه گذاری یا همکاری تجاری به ایران آمده‌اند نیز کمک هزینه پذیرش و پذیرایی، تخصیص یابد.

کمک هزینه سود تسهیلات

هفتمین مورد از ۷ بسته خدماتی ویژه شرکت‌های خلاق دارای صادرات، کمک هزینه سود تسهیلات است. اگر شرکت خلاق به قصد صادرات تسهیلات بگیرد، مبالغی از ۷ میلیارد تا ۱۰ میلیارد ریال برای پرداخت سود تسهیلات به وی عرضه خواهد شد.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست‌جمهوری، علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دبیرخانه برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق مراجعه کنند. ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق تا کنون خدمات عمده دیگری نیز به شرکت‌های خلاق صادراتی ارائه کرده است و این هفت خدمت ویژه تنها بر اساس توافقنامه با سازمان توسعه تجارت ایران ایجاد شده است. سبد متنوع خدمات ارائه شده به شرکت‌های خلاق صادراتی مضاف بر خدمات عرضه شده عام به همه شرکت‌های خلاق است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *