اخبار استارتاپیکارآفرینی و استارتاپ

پشتیبانی صندوق نوآوری از تولید شرکت‌های دانش بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از آمادگی این صندوق برای پشتیبانی از تولید و پشتیبانی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، خبر داد.

اکودی‌ام

دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در پیام نوروزی خود آورده است: پس از گذشت حدود ۱۰ سال از ظهور شرکت های دانش بنیان به عنوان بازیگران جدید عرصه اقتصاد کشور، این شرکت ها در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید» نامگذاری شده بود، با تولید داخل انواع اقلام و تجهیزات مورد نیاز نظام سلامت برای مهار کرونا، از آزمون «تقویت تاب‌آوری ملی» سربلند بیرون آمدند و وارد مرحله جدیدی از حیات خود شدند. کسب و کارهای دانش بنیان که شمار آن‌ها به زودی از مرز ۶ هزار شرکت عبور خواهد کرد، حالا در دهمین سالگرد تصویب قانون «حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان»، نه یک مفهوم فانتزی و صرفاً آزمایشگاهی یا دانشگاهی، بلکه یک بازیگر قابل اعتنای میدان تولید محسوب می‌شوند.

در ادامه این پیام آمده است: اما نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش بنیان در عرصه تولید و صنعت کشور، همان‌طور که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال ۱۴۰۰ خود اشاره فرمودند، مستلزم طراحی و اعمال انواع مشوق‌ها و حمایت‌ها و نیز حذف موانع و چالش‌های تولید است. با همین رویکرد بود که صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۳۹۹ توانست با تداوم پشتیبانی از شرکت‌های دانش بنیان و دستیابی به رکوردهای جدید در حمایت از این شرکت‌ها با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی، زمینه مساعد برای حضور بیشتر این شرکت‌ها در زنجیره تامین صنایع مختلف، از نفت و گاز تا غذایی، دفاع، سلامت و ساختمان و تحقق جهش تولید «در حد قابل قبول» را فراهم کند.

در ادامه پیام نوروزی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی آمده است: برای مثال، صندوق با طراحی بسته‌های تشویقی برای صندوق‌های پژوهش و فناوری غیردولتی توانست سرمایه اولیه این صندوق‌ها را از ۷۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ به بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ برساند و با مشارکت ۱۵۰ میلیارد تومانی در تاسیس صندوق‌های جسورانه بورسی، زمینه تاسیس ۶ صندوق جسورانه جدید با سرمایه اولیه ۹۰۰ میلیارد تومان را فراهم کرد که هر دو، شاهدی بر اثربخشی «مشوق‌های سرمایه گذاری» صندوق نوآوری و شکوفایی برای سرمایه گذاری هرچه بیشتر بخش خصوصی در تولید محصولات و خدمات نوآورانه است.

دکتر وحدت در ادامه با اشاره به اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» آورده است: اینک در آستانه سال ۱۴۰۰ با شعار «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»، صندوق نوآوری و شکوفایی آمادگی دارد با تداوم و تقویت رویکردهای گذشته، گام‌های بزرگتری در راستای «تولید جهش‌یافته» برپایه مشارکت شرکت‌های دانش بنیان با دو ملاحظه زیر بردارد: نخست اینکه تولید جهش‌یافته، همان‌طور که در پیام مقام معظم رهبری نیز مشهود است، الزامات متعددی دارد که از اعمال حمایت‌ها تا برداشتن موانع را در بر می‌گیرد. لذا صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یک نهاد تخصصی «تامین مالی» نمی‌تواند به تنهایی موجبات نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش بنیان در تولید جهش‌یافته را رقم بزند و تحقق این شعار «به تمام معنا انقلابی»، مستلزم همکاری همه بازیگران زیست بوم نوآوری کشور و به‌ویژه دستگاه‌های اجرایی ذیربط است.

در ادامه پیام رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به ملاحظه دوم این صندوق در حمایت از اکوسیستم نوآوری کشور در سال ۱۴۰۰، آمده است: دوم آنکه، استمرار پشتیبانی حداکثری و اثربخش صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۴۰۰، با عنایت به روند افزایشی تعداد شرکت‌ها از یک سو و رشد کسب و کار شرکت‌های موجود از سوی دیگر، مستلزم تقویت منابع صندوق نوآوری و شکوفایی است. گرچه با آینده‌نگری دولت و مجلس محترم، افزایش سرمایه صندوق در بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی و مصوب شده است، اما همان‌طور که صندوق قبلاً نیز خاطرنشان کرده است، این افزایش نه‌تنها امکان افزایش حمایت‌ها را به صندوق نمی‌دهد، بلکه تداوم روند گذشته را نیز با ابهام روبرو کرده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در پایان این پیام آمده است: صندوق نوآوری و شکوفایی، مسئولیت پرخطیر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را برعهده دارد، اما تاکیدات همه‌جانبه مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور محترم و سایر مدیران ارشد نظام بر توسعه اقتصاد دانش بنیان، این بار مسئولیت را دوچندان کرده است. صندوق امیدوار است در پرتو الطاف الهی بتواند نقش مؤثرتری در تحقق «ایران دانش بنیان» ایفا کند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا