اخبار استارتاپی

چالش ‌های جذب سرمایه خارجی در اکوسیستم استارتاپی ایران

پنل چالش‌ های جذب سرمایه خارجی در اکوسیستم استارتاپی ایران در استیج اینوتکس ۲۰۲۱ مورد بررسی قرار گرفت.

پنل چالش‌ های جذب سرمایه خارجی در اکوسیستم استارتاپی ایران با حضور آرین افشار مدیر سرمایه‌گذاری هلدینگ هزاردستان، رادمان ربیعی، مدیر صندوق سرمایه‌ گذاری جسورانه فیروزه، بابک تدین، تحلیلگر مالی و حسین نبوی موسس استارتاپ جیبیت در استیج اینوتکس ۲۰۲۱ مورد بررسی قرار گرفت.

وضعیت عمومی اکوسیستم استارتاپی ایران، چالش‌ های جذب سرمایه، مدت زمان دریافت سرمایه، جذب سرمایه از بازار سهام و عرضه اولیه سهام استارتاپ ها از جمله موضوعات مورد بررسی در این پنل بود.

بابک تدین درباره وضعیت عمومی اکوسیستم استارتاپی ایران گفت: «حال اکوسیستم استارتاپی خوب نیست و دلیل آن هم رخدادهای پس از سال ۹۷ است. تحریم ‌ها به اقتصاد ایران بازگشت و با چند بحران جدی رو به ‌رو شدیم که ارزش پول ملی را کاهش داد. کاهش ارزش پول ملی اثر زیادی بر فعالیت استارتاپ ‌ها داشت. همچنین به دلیل ناامیدی نیروی متخصص پس از سال ۹۷، بسیاری از کسب ‌و کارها تعطیل کردند، بعضی سراغ زمینه ‌های کاری دیگر رفته و بعضی دیگر مهاجرت کردند. اندازه اکوسیستم استارتاپی ایران در سه سال گذشته کوچک شده است».

رادمان ربیعی در این خصوص گفت: «اکوسیستم ایران جزئی از اقتصاد است و اگر حال اقتصاد ایران خوب نیست، حال اکوسیستم استارتاپی هم خوب نیست. تفاوت اکوسیستم استارتاپی با دیگر حوزه ‌های اقتصاد این است که تلاش می‌ کند با راه‌ حل‌ های نوآورانه و با استفاده از فناوری راه خود را باز کند. توجه به راهکارهای جدید زمینه توجه سرمایه‌ گذاران به اکوسیستم را فراهم کرد با این حال چالش‌ های جدی در مسیر جذب سرمایه در ایران داریم».

در این نشست هم چنین مسئله پیوستن شرکت ‌های استارتاپی ایرانی به بازار سرمایه بررسی شد. به گفته رادمان ربیعی، حضور شرکت ‌ها در بورس می ‌تواند به شفافیت بیشتر این کسب ‌و کارها و تمایل بیشتری سرمایه گذاران بینجامد.

پنل چالش‌ های جذب سرمایه خارجی

بابک تدین در این خصوص گفت: «بورس بستر مناسبی برای جلب اعتماد بیشتر برای سرمایه ‌گذاران است. در بورس تراز مالی شرکت ‌ها و قیمت ‌گذاری شفاف به کمک سرمایه ‌گذاران می ‌آید اما آنچه باعث شده شرکت ‌های استارتاپی را کمتر در بورس ببینیم، مسئله تداوم فعالیت است. احتمال اینکه شرکتی مثل فولاد مبارکه در پنج سال آینده فعالیت نکند، تقریبا صفر است اما آیا یک استارتاپ ایرانی که کپی یک استارتاپی خارجی است هم می‌تواند بورسی شود و مردم در آن سرمایه‌گذاری کنند؟»

رادمان ربیعی در ادامه بحث عرضه سهام استارتاپ ‌ها در بورس گفت: «در اکوسیستم استارتاپی کشورهای دیگر، یک اکوسیستم پشتیبان رشد کرده که شامل شرکت ‌های حقوقی است. تخصص این شرکت‌ ها انعقاد قرارداد های سرمایه‌گذاری در استارتاپ ‌ها و راستی‌ آزمایی آن‌هاست».

معاون سرمایه ‌گذاری گروه مالی فیروزه افزود: «این شرکت ‌ها به سریع ‌ترین و حرفه ‌ای ‌ترین شیوه از استارتاپ ‌ها پشتیبانی می ‌کنند. در ایران نیز دانش جمعی در این باره در مسیر توسعه است و امروز نسبت به سال‌های گذشته در زمینه سرمایه‌گذاری خطرپذیر سریع ‌تر پیش می‌رویم. با این حال به ایجاد زیرساخت ‌های بیشتری برای انعقاد قراردادها و حمایت حقوقی از شرکت ها در جریان پیوستن به بورس نیاز داریم».

جذب سرمایه خارجی در اکوسیستم استارتاپی

همچنین رادمان ربیعی درباره وضعیت منابع انسانی در اکوسیستم استارتاپی گفت: «منابع انسانی در این اکوسیستم به سمتی می ‌رود که فرصت ‌های بهتری برای کار کردن خلق می‌کند». حسین نبوی ادامه داد: «من فکر می ‌کنم نیروی متخصص زیاد داریم اما در سطح بین‌المللی مهارت کافی را ندارند».

به گفته افراد حاضر در این پنل اکوسیستم استارتاپی برای فرایند جذب سرمایه در ایران برای استارتاپ ‌ها‌ یک الی چهار ماه زمان نیاز است که این مدت، براساس شرایط استارتاپ و مدل سرمایه ‌گذاری متفاوت خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا