متفرقه

معافیت های گمرکی دانش بنیان ها توسعه یافت

تسهیلات گمرکی قابل توجهی با رایزنی های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به شرکت‌های دانش بنیان تخصیص یافت.

صدور مجوز برای ورود موقت برای پردازش، حداکثر به میزان ظرفیت اسمی سالانه شرکت دانش بنیان سازنده یا تولید کننده کالا است که به تأیید دبیرخانه کارگروه می‌رسد. گاهی اوقات شرکت‌های دانش بنیان و خلاق برای تولید محصولات صادراتی خود نیازمند واردات برخی مواد اولیه و محصولات خاصی هستند.

برای نمونه ممکن است یک دستگاه پیشرفته دانش‌ بنیان در داخل کشور، ساخته شود و شرکت دانش بنیان ابراز کند که این دستگاه در نهایت صادر خواهد شد، اگر این شرکت برای ساخت این دستگاه نیازمند واردات یک موتور باشد، این واردات بر اساس بسته حمایتی ورود موقت انجام می‌گیرد.

شرکت‌های دانش بنیان و خلاق با دریافت نامه از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری این محصولات و مواد اولیه مورد نیاز خود بدون پرداخت حقوق گمرکی وارد می‌کنند. البته شرکت‌های دانش بنیان باید متعهد شوند تا محصول نهایی ساخته شده، حتماً صادر شود و در داخل کشور استفاده نشود.

«ورود موقت کالا برای پردازش» به این معنی است که بابت واردات مواد اولیه و محصولاتی که در محصولات صادراتی استفاده می شود، حقوق گمرکی دریافت نمی‌شود.

شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان می‌توانند با معرفی دبیرخانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، از اجازه ورود موقت مواد اولیه و کالاهای مورد مصرف در تولید، تکمیل، آماده‌سازی و بسته‌بندی کالاهای دانش بنیان صادراتی استفاده کنند.

کالاهای دانش بنیان صادراتی موردنظر باید در فهرست کالاهای دانش بنیان مصوب کارگروه و جزء فعالیت‌های مورد تأیید شرکت باشد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سامانه اینترنتی مرکز شرکت‌های دانش بنیان مراجعه کنند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا