رپرتاژ

فضای ابری آروان رایگان شد!

احتمالن تا به حال با مشکل کمبود فضا برای ذخیره‌ی اطلاعات مواجه شده‌اید. قیمت بالای هارد‌ها و لوازم ذخیره‌ی اطلاعات نیز مشکل مهمی است که سد راه ذخیره‌ سازی فایل‌ها می‌شود. این که بتوان بی‌نهایت اطلاعات را در جایی معین ذخیره کرد، رویایی است که سال‌ها پیش در دنیا محقق شده است. زیر ساخت ابری هم اکنون در کشور ما نیز موجود بوده و امکان استفاده از فضای ابری ایرانی وجود دارد. ما در ادامه شما را با فضای ذخیره سازی ابری، انواع آن و مفهوم object storage آشنا خواهیم کرد و به معرفی فضای ابری آروان خواهیم پرداخت.

فضای ذخیره سازی ابری چطور کار می‌کند؟

برای درک بهتر نحوه‌ی کار با فضای ابری تصور کنید که در جایی، نوعی سرور فیزیکی قرار دارد. این سرور از یک ماشین مجازی پشتیبانی کرده و آن ماشین، دارای بی‌نهایت فضا برای ذخیره سازی فایل‌ها است. ماشین مجازی مثل یک صندوقچه بوده و اطلاعات شما را در خود نگه می‌دارد. شما با قرار دادن اطلاعات خود روی این ماشین مجازی می‌توانید در هر لحظه و هرجا، به آن دسترسی داشته باشید. تنها شرط دسترسی به آن نیز، متصل بودن به اینترنت است. فضای ابری یا سرویس S3 راه حلی قاطع برای مشکل کمبود فضا است که می‌تواند تا بی‌نهایت داده و اطلاعات را در خود ذخیره کند. لازم است بدانید که اطلاعات شما روی چند سرور مختلف ثبت شده و این کار خطر از بین رفتن اطلاعات را از بین خواهد برد.

چند نوع فضای ابری داریم؟

فضای ذخیره سازی ابری به سه شکل قابل استفاده است که انتخاب آن به نوع نیاز شما بستگی دارد.

فضای ابری خصوصی

این نوع از فضای ابری بستری امن برای شرکت‌ها بوده که امکان انتقال اطلاعات و ذخیره سازی آن به وسیله‌ی کارکنان وجود دارد.

فضای ابری شخصی

این نوع فضا برای استفاده شخصی بوده و به وسیله‌ی شرکت‌های ارایه‌دهنده، به افراد داده می‌شود. با استفاده از آن می‌توان اطلاعات شخصی را بدون نگرانی از کمبود فضا ذخیره کرد.

فضای ابری عمومی

این نوع از سرویس ابری گستردگی فراوانی دارد و همانند Google Drive عمل می‌کند. در فضای ابری عمومی امکان ذخیره سازی اطلاعات و دسترسی به آن‌ها برای تمام افراد وجود دارد.

فضای ابری ترکیبی

در بین موارد گفته شده، فضای ابری خصوصی بیش‌ترین حد امنیت و فضای ابری عمومی بیش‌ترین میزان سهولت در استفاده را دارد. فضای ابری ترکیبی، این دو خصوصیت گفته شده را به شکل هم‌زمان داشته و برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی که دو ویژگی امنیت و دسترسی برای‌شان اهمیت دارد، مناسب است.

چند روش برای ذخیره سازی در فضای ابری وجود دارد؟

ذخیره سازی در فضای ابری

سه شیوه مختلف برای ذخیره سازی اطلاعات در فضای ابری وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • File Storage
 • Block Storage
 • Object Storage

در ادامه، سومین نوع ذخیره سازی را توضیح داده‌ایم و آن را با روش‌های دیگر مقایسه خواهیم کرد.

تعریفی ساده از Object Storage

برای درک بهتر Object Storage لازم است تا شیوه کار دو روش دیگر را نیز بدانید. در Block Storage هر داده در ساختار خاصی که شما برای آن تعیین نموده‌اید، ذخیره می‌شود. این ساختار‌ها می‌توانند نمود فیزیکی داشته و قابل حمل باشند. مهم‌ترین ویژگی مثبت این روش، سازگار بودن آن با تمام سیستم‌ها است. اما لازم است بدانید که در این روش نمی‌توان به شکل هم‌زمان با چند دستگاه به داده‌ها دسترسی داشت.

Object Storage محدودیت روش قبلی را نداشته و داده‌ها را به شکل شی ذخیره سازی می‌کند. در رایانش ابری با این روش، امکان ذخیره سازی متادیتا‌ها نیز وجود دارد و می‌توان شکل کامل‌تری از اطلاعات را با راحت‌ترین حالت ممکن ذخیره کرد. ذخیره‌ی اطلاعات در این روش با استفاده از HTTP API انجام می‌شود.  در این روش، داده‌ها به شکل Object در پرونده‌هایی با آدرس مخصوص ذخیره می‌شوند و هر متادیتا درون پرونده مربوط به خود قرار می‌گیرد.

روش دیگر یعنی File Storage نیز به شیوه‌ی سلسه مراتبی اطلاعات را مرتب‌سازی و ذخیره می‌کند. در این روش به خاطر سلسه مراتبی بودن، برخی اقدامات اضافی انجام می‌گیرد که حافظه‌ی اضافی اشغال می‌کند. این ایراد در روش Object Storage مطرح نبوده و حافظه صرفا برای ذخیره اطلاعات مصرف می‌شود.

Object storage در چه مواردی کاربرد دارد؟

اگر می‌خواهید حجم بسیار زیادی از اطلاعات و متادیتا‌ها را ذخیره کنید و در عین حال با کاهش سرعت روبه‌رو نشوید، Object Storage بهترین گزینه برای شما است. در ادامه، برخی از شرکت‌ها و کسب و کار‌هایی که از این روش برای فضای ذخیره سازی ابری خود استفاده می‌کنند را نام خواهیم برد تا با کاربرد Object Storage بیش‌‌تر آشنا شوید:

 • VODها و شرکت‌های اشتراک ویدیو: این شرکت‌ها به دلیل حجم بالای ویدیوها از این روش استفاده می‌کنند.
 • سازمان‌های ثبت اسناد و مشخصات: این سازمان‌ها به دلیل وجود متادیتا و اطلاعات بسیار زیاد مراجع‌کننده‌ها از این روش استفاده می‌کنند.
 • برنامه‌های انتقال و ذخیره‌ساز فایل: این برنامه‌ها نیز از روشObject Storage استفاده و داده‌های خود را ذخیره می‌کنند. یکی از معروف‌ترین برنامه‌ها در این زمینه، برنامه Dropbox است.
 • اپلیکیشن‌های دارای اطلاعات از مشتریان: این شرکت‌ها برای دسترسی آسان و سریع به اطلاعات همه کاربران از این روش استفاده می‌کنند.

تمامی ادارات دولتی و خصوصی، شرکت‌های تحلیل اطلاعات، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و خبرگزاری‌ها دیگر مواردی هستند که از Object Storage برای ذخیره سازی فایل‌ها بهره می‌برند.

چرا استفاده از object storage توصیه می‌شود؟

طبق مقایسه‌ای که بین سه روش ذخیره سازی انجام دادیم، مزایای استفاده از Object Storage در سه مورد خلاصه می‌شود:

 • یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این روش، امکان افزایش ظرفیت لحظه‌ای آن برای ذخیره سازی فایل‌ها است. به این ویژگی مقیاس پذیری نیز گفته می‌شود. داشتن این قابلیت در یک سرویس ابری سبب می‌شود تا کاربر هیچ وقت مشکلی از بابت کمبود حافظه نداشته باشد و در هر لحظه بتواند آن را افزایش دهد.
 • به دلیل وابسته نبودن Object Storage به یک محل یا شی فیزیکی، می‌توان در هر لحظه و هر مکان، از آن استفاده کرد و به اطلاعات دسترسی داشت.
 • به دلیل صرفه جویی در حافظه به نسب سایر روش‌های ذخیره سازی می‌توان گفت استفاده از Object Storage هزینه کم‌تری برای افراد یا سازمان‌ها دارد.

شرکت‌های مهمی که Object Storage ارایه می‌دهند

شرکت‌های مختلفی در جهان به ارایه فضای ذخیره سازی ابری از نوع Object Storage می‌پردازند که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرویس S3 آمازون
 • Azure Blob Storage
 • Google Cloud Storage
 • Oracle

در کنار شرکت‌های خارجی ذکر شده، شرکت ابر آروان نیز ارایه دهنده‌ی فضای ابری ایرانی بوده که به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد.

فضای ابری آروان چیست؟

فضای ابری آروان یکی از معروف‌ترین و در دسترس‌ترین انواع فضای ابری ایرانی است که از Object Storage نیز پشیبانی می‌کند. این شرکت با فراهم نمودن فضای ابری ایرانی و سرویس ابری رایگان، امکان ذخیره سازی فایل‌ را برای شما ایجاد کرده است.

فضای ذخیره سازی ابری آروان چه ویژگی‌هایی دارد؟

فضای ابری آروان دارای چند ویژگی و مزیت کاربردی بوده که استفاده از سرویس ابری را برای شما راحت‌تر و امن‌تر خواهد کرد. این مزایا به شرح زیر هستند:

 • یکی از مشکلات مطرح در میان شرکت‌های ارایه‌دهنده‌ی سرویس ابری، هم‌خوانی نداشتن API با قوانین سرویس S3 است. ابر آروان این مشکل را رفع کرده و فضای ذخیره سازی ابری خود را با این قواعد سازگار کرده است.
 • ابر آروان محیطی را فراهم کرده است که اطلاعات را به شیوه‌ی دلخواه خود مدیریت کنید و امکان استفاده از API را در فضای ابری آروان داشته باشید.
 • هنگام استفاده از فضای ابری آروان به هیچ وجه نباید نگران حذف یا از بین رفتن داده‌های خود باشید. ابر آروان اطلاعات شما را در چند نقطه ذخیره می‌کند تا با اختلال در یکی از آن‌ها، اطلاعات از سایر سرور‌ها در دسترس باشد.
 • زیر ساخت فضای ابری آروان نا‌محدود بوده و طبق درخواست‌های متفاوت، ظرفیت آن افزایش می‌یابد. به همین دلیل هیچ گاه با مشکل کمبود فضا روبه‌رو نخواهید شد.
 • پیش از این شما را با مفهوم مقیاس پذیری آشنا کردیم. فضای ابری آروان دارای ویژگی مهم مقیاس پذیری بوده و بر اساس درخواست شما می‌تواند ظرفیت فضای ذخیره سازی ابری را افزایش یا کاهش دهد. این کار به هیچ وجه زمان‌بر نیست و در لحظه قابل انجام است.

چه‌طور می‌توان از فضای ابری آروان به شکل رایگان استفاده کرد؟

فضای ابری آروان خدمات خود را به شکل بسته‌هایی اقتصادی اریه می‌دهد. یعنی فضای ابری نامحدود با توجه به اندازه‌ی کسب‌وکار و میزان نیاز شما در چهار پلن پایه، رشد، حرفه‌ای و سازمانی در دسترس قرار دارد. با استفاده پلن پایه‌ی فضای ابری آروان می‌توانید از این سرویس ابری به شکل رایگان استفاده کنید و 5 گیگ فضای ذخیره سازی و 20 گیگ ترافیک دریافت کنید. اگر نیاز به افزایش فضای ابری داشتید می توانید پلن خود را به رشد تغییر دهید و 500 گیگ حافظه و 2 ترابایت ترافیک را با 70 درصد تخفیف و هزینه‌ای کم‌تر از 200 هزار تومان دریافت کنید یا از قسمت مصرف مازاد فضا و ترافیک مورد نیازتان را افزایش دهید.

به وب‌سایت ابر آروان، صفحه‌ی فضای ابری آروان بروید و پس از دیدن امکانات و مزایای این سرویس ذخیره سازی ابری، رایگان شروع به استفاده کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا