اخبار استارتاپیاخبار سرمایه گذاری خطرپذیراخبار هوش مصنوعیسرمایه گذاری خطرپذیرهوش مصنوعی

سکوی پرتاب هوش مصنوعی ، با ۵ تیم برگزیده به کار خود پایان داد

سکوی پرتاب هوش مصنوعی، سومین رویداد سرمایه گذاری تخصصی 100استارت‌آپ

در مرحله دریافت طرح ۸۰ تیم تخصصی در حوزه هوش مصنوعی طرح های کسب و‌ کاری خود را ارسال کردند و بعد از چند مرحله بررسی و غربال، ۱۰ تیم به صورت حضوری به ارائه کسب و کار خود برای سرمایه گذاران و داوران پرداختند و در نهایت تیم های ویراویراست، مهدا، دیدبانو، آرکپچا و ایبگو توانستند نظر سرمایه گذاران را جلب کنند.

 ویراویراست که اولین تیم برگزیده این رویداد بود، یک سامانه هوشمند تایپ و ویراستاری آنلاین متن فارسی است که برای دومین‌بار موفق به جذب سرمایه از ۱۰۰استارت آپ شد. ۴ تیم دیگر هر یک به ترتیب در زمینه‌ بازارهای مالی، دوربین‌های مدار بسته، محافظت بات و ارائه بیمه خودرو فعالیت می‌کنند و کسب و کارشان مبتنی بر هوش مصنوعی است.

طرح صیانت، حاصل سیاست‌گذاری ساده لوحانه است

امیر ناظمی سخنران ویژه افتتاحیه این رویداد بود، وی با اشاره به طرح صیانت گفت: سیاست‌گذاری باید هوشمندانه و با نگاه درست به مسائل باشد. این نوع سیاست گذاری، منجر به راه‌گشایی و کنترل رگولاتوری درست خواهد شد. ناظمی در ادامه افزود: سیاست گذار باید به حل مسئله فکر کند نه این‌که صورت مسئله را به کلی پاک نماید.

ریاست سازمانی فناوری اطلاعات ایران افزود: طرح صیانت حاصل ساده‌انگاری و سیاست‌گذاری بدون دانش است. طرحی که برای صیانت از حقوق مخاطبان در فضای مجازی تدوین شده، اما اصل حضور مخاطبان در فضای مجازی را نقض  و محدود می‌کند.

در ادامه این رویداد، که مجموعه ۱۰۰استارت‌آپ و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه پارتیان به عنوان سرمایه گذار و برگزارکننده‌های اصلی آن حضور داشتند، تیم ها به ارائه طرح‌های کسب و ‌کاری خود برای داوران پرداختند و به سؤالات و ایرادات وارد شده پاسخ دادند.

اگزیت موفق ۱۰۰استارت‌آپ، اسنوا مالک جدید هوما شد

در رویداد هوش مصنوعی به مناسبت اولین اگزیت موفق ۱۰۰استارت آپ از یکی از تیم های پرتفو خود، سید رضا سجادی هم‌بنیان‌گذار این استارت آپ داستان کسب و کارش را برای حاضرین رویداد روایت کرد. استارت‌آپ هوما یکی از تیم‌های پرتفو ۱۰۰استارت آپ است که فروردین ۹۹ با جذب سرمایه عضوی از خانواده ۱۰۰استارت آپ شد و اواخر همان سال اسنوا درخواست خرید سهام هوما را مطرح کرد. حالا پس از چند ماه مذاکره، ۱۰۰استارت آپ با موفقیت از هوما اگزیت کرده است. هوما در مدت زمانی کوتاه‌تر از چیزی که پیش‌بینی کرده بود توانست به شاخص‌های کلیدی عملکردش(KPI)  دست پیدا کند.

هوما‌باکس دستگاهی است که با اتصال به تلویزیون‌های عادی، آن‌ها را تبدیل به تلویزیون‌های هوشمند اندرویدی می‌کند. علی سدیفی، مدیرعامل ۱۰۰استارت آپ ضمن تبریک به تیم هوما عنوان کرد: هوما چیز شگفت‌انگیزی نیست؛ این تیم مثل همه بچه‌های اکوسیستم استارت آپی تلاش کردند و بارها زمین خوردند اما دوباره ایستادند و با تمام قوا به مسیرشان ادامه دادند.

ایران، هوش مصنوعی، آینده 

در حاشیه این رویداد پنلی تخصصی تحت عنوان ایران، هوش مصنوعی، آینده با مدیریت عمار جلالی‌منش، هم‌بنیان‌گذار شتاب‌دهنده همتک و جمعی از فعالان این حوزه برگزار شد. امید حاتمی دکترای ریاضی دانشگاه کمبریج، سید مهدی خلیق رضوی هم‌بنیان‌گذار شتاب‌دهنده همتک، ایمان ظهوریان سرپرست تیم تحقیقاتی دیده‌بان هوش مصنوعی و حامد اجاقی عضو ارشد تیم تحقیقاتی دیده‌بان هوش مصنوعی از مهمانان این پنل بودند.

ایمان ظهوریان با اشاره به مطالعات صورت گرفته در حوزه هوش مصنوعی عنوان کرد: در سال ۲۰۱۶ استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی رقمی بالغ بر ۷.۶۴۳ میلیون دلار بوده و پیش‌بینی می‌شد تا سال ۲۰۲۵ این رقم به ۸.۳۶ میلیارد دلار برسد. اما با گذر زمان و مشاهدات جدید پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰۰ میلیارد دلار هم برسد. ظهوریان پردرآمدترین فعالیت‌های هوش مصنوعی را در زمینه‌های بهبود عملکرد کسب و کارهای مبتنی بر الگوریتم، اطلاعات و طبقه‌بندی آن‌ها برای بیماران و تعمیر، نگهداری و توزیع محتوا در شبکه‌های مجازی برشمرد.

حامد اجاقی با اشاره به لزوم بازتعریف مفاهیم متناسب با ادبیات بازار و نیازهای آن برای تولید و عرضه محصول اظهار داشت: اکوسیستم هوش مصنوعی در ایران یک اکوسیستم نوپا است؛ بنابراین ایده‌های کوچک در چنین شرایطی می‌تواند راهگشا باشد. ایده‌های بزرگ به دلیل عدم تطابق هزینه و فایده، اجازه بروز و ظهور پیدا نمی‌کنند و این چالشی است که در تمام اکوسیستم ها وجود دارد؛ اما در این حوزه بیشتر احساس می‌شود. ا

جاقی همچنین درباره تصور جامعه و انتظاری که از هوش مصنوعی دارند، گفت: رسانه ها و جامعه ذهنیت ما را به نحوی شکل داده‌اند که با شنیدن لفظ هوش مصنوعی یک مفهوم انقلابی برای ما تداعی می‌شود. اما باید بدانیم که این تصوری اشتباه است و می‌تواند برای اکوسیستم صدماتی را به همراه داشته باشد.

سید مهدی خلیق رضوی که به صورت آنلاین و از انگلستان در این پنل حضور داشت درباره نقش و تأثیر هوش مصنوعی در کسب و کارها عنوان کرد: ظرفیت‌های هوش مصنوعی ۳ کمک شایان به کسب و کارها می‌کند که عبارتند از: مقیاس‌پذیر شدن و در دسترس همگان قرار گرفتن خدمات، کاهش هزینه و افزایش کیفیت. او همچنین کاربرد هوش مصنوعی در حوزه سلامت را در ۳ حوزه گسترش زیرساخت و پیشگیری، تشخیص و نهایتا درمان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ما در ایران پیشرفت مناسبی در زمینه گسترش زیرساخت داشتیم اما در حوزه‌های دیگر نیاز به تلاش و فعالیت بیشتری داریم.

دکتر حاتمی در این گفتگو بیشتر به بحث تجربه و کاربرد استفاده از هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف مانند گردشگری و حوزه‌های فروش در بازار پرداخت. همچین عمار جلالی‌منش هم‌بنیان‌گذار شتابدهنده همتک ضمن مدیریت، اجرا و طرح بحث به بیان نکاتی تکمیلی درباره وضعیت هوش مصنوعی در ایران پرداخت. در پایان این گفتگو فرصتی فراهم بود که تعدادی از حاضرین سوالاتی را مطرح کردند و میهمانان پاسخ آن‌ها را دادند

شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، مجموعه شناسا، مدیریت ثروت ستارگان، موسسه دانش‌بنیان برکت، شتاب‌دهنده اجوتک، شتاب‌دهنده بین‌المللی آران و مجموعه هوش مصنوعی ابری (هما) از حامیان و هم سرمایه گذاران حاضر در رویداد سکوی پرتاب هوش مصنوعی بودند.

 سجاد بیگدلو کارشناس اجرایی مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت در ضمن معرفی این مجموعه عنوان کرد: این مجموعه بزرگترین شرکت دانش‌بنیان مالی در کشور از لحاظ سرمایه انسانی و دارای بیشترین سرمایه انسانی متخصص هوش مصنوعی در کشور است. همچنین مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت دارای قوی‌ترین زیرساخت‌های پردازشی در کشور است که در دو زمینه محصولات تجاری و فعالیت‌های ترویجی کار می‌کند.

سکوی پرتاب هوش مصنوعی سومین رویداد سرمایه گذاری تخصصی ۱۰۰استارت‌آپ بود که مانند سایر رویدادهایی که توسط این مجموعه برگزار می‌شود، علاوه‌بر سرمایه‌گذاری مشاوره و راهبری متناسب با نیاز هر تیم صورت گرفت. لازم به ذکر است ۱۰۰استارت آپ به همراه مدرسه کسب و کار تکاپو در نظر دارند که در پاییز سال جاری برنامه ملی ۱۰۰ تکاپوی صادراتی را برگزار کنند. این برنامه ملی فرصتی برای سرمایه‌گذاری، آموزش و راهبری برای کسب و کارهایی است که قصد ورود به حوزه صادرات را دارند. ۶.۵ میلیون دلار سرمایه گذاری برای این برنامه در نظر گرفته شده و تا ۱۶ مهر ماه فرصت برای ثبت‌نام از طریق پنل ۱۰۰استارت آپ وجود دارد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *