رپرتاژ

چالش های دولت برای کنترل نوسانات بازار مقاطع فولادی

یکی از مصالح ساختمانی پر مصرف در ساخت و ساز و صنایع انبوه سازی، انواع مقاطع فولادی است. ورق های فولادی  از جمله محصولات پرطرفدار و استراتژیک است که به دلیل عرضه کمتر این محصول، نوسانات قیمت انواع ورق به ویژه قیمت ورق سیاه نسبت به سایر مقاطع فولادی بالاتر می باشد. متأسفانه در این میان واسطه گران این صنف، با احتکار این محصولات ، به بحران های موجود دامن می زنند.

ورق یکی از مقاطع فولادی است که خود به عنوان محصول پایه برخی از  محصولات از جمله نبشی، ناودانی، قوطی، پروفیل و … به حساب می‌آید. متریال اولیه ورق سیاه، تختال است. بنابراین تغییر قیمت شمش و تختال، بر قیمت ورق سیاه تأثیرگذار است. در کشور ایران تولید ورق‌های فولادی محدود به چند شرکت بزرگ است که به صورت هفتگی محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند. از همین رو نوسانات قیمت ورق به قیمت تعیین شده از سوی تأمین کنندگان بستگی دارد.

در یک سال اخیر دولت از صادرات کالاهای فولادی حمایت زیادی کرده است. این امر باعث شد حجم زیادی از تولیدات کارخانجات فولاد مبارکه واکسین وکاویان اهواز و کارخانجات تولید کننده ورق های گالوانیزه، به کشورهایی نظیر عراق و سوریه و افغانستان صادر شود که نتیجه آن کمبود این کالای استراتژیک در بخش داخلی بود. متأسفانه یا خوشبختانه اولویت اول کارخانجات، ارزآوری و کسب سود و درآمد بالاتر از طریق صادرات است، بنابراین بخش خصوصی داخلی همواره مورد اجحاف قرار می گیرد. با وجود این که کشور ایران همیشه در زمینه تولید فولاد و مقاطع فولادی جزو کشورهای تراز اول دنیا بوده است اما در داخل کشور به شدت با کمبود مواد اولیه مواجه است که در نتیجه آن بسیاری از کارخانجات تولیدکننده و مصرف کننده داخلی مجبور به تعطیلی شده اند.

راهکاری که در دولت سیزدهم عملیاتی شد و منجر به کاهش التهابات بازار گردید و به عنوان دماسنج انتظارات تورمی بازار عمل کرد، عرضه فراوان کالاها در بورس و تغییر چیدمان سبدهای کالایی انواع ورق و میلگرد و تیرآهن از سایزهای کم مصرف به سایزهای پرمصرف بود. هم چنین فشار دولت و وزارت صمت بر بخش عرضه و پمپاژ کالایی در بازار باعث شد قیمت محصولاتی مانند قیمت ورق رنگی و قیمت ورق الیاژی به مقدار زیادی اصلاح و تعدیل گردد. به عبارتی سیاست قیمت گذاری دستوری و ممنوعیت صادرات برای کنترل التهابات داخلی به عنوان مُسکن اصلی برای مدیریت جو ناآرام بازار داخلی اعمال گردید.

در بازار داخلی قیمت ورق  آلیاژی بر اساس پارامترهای مختلفی تعیین می‌شود. نوع و میزان عناصرآلیاژی، نوع عملیات حرارتی برای اصلاح ساختار، کارخانه سازنده و … از عوامل مؤثر بر قیمت ورق فولادی‌ آلیاژی می باشند. فولاد مبارکه و فولاد اکسین از مهمترین تولیدکنندگان داخلی ورق‌های آلیاژی و کره و اکراین از تولیدکنندگان خارجی این ورق‌ها هستند.

همواره میزان ذخایر ورق انبار شده در کارخانجات، انبارهای عمومی و انبارهای شخصی در فصل زمستان مهم بوده و باعث بالانس بازار خواهد شد. هم چنین تقاضای حداقلی در ماه های اخیر با توجه به رکود بازار و حالت مکث و انتظار بازارها به خاطر روشن شدن نتایج برجام، احتمال افزایش شدید قیمت را خنثی می کند. در حال حاضر مشکل اصلی صنعت فولاد بخش زیرساخت ها و انرژی می باشد که در صورت قطع گاز و برق کارخانجات، به این بحران افزوده خواهد شد و نتیجه آن افزایش زیاد قیمت ها و فشار فراوان بر مصرف کننده شخصی و شرکتی داخلی می باشد. از طرفی دیگر، مسأله قطعی گاز اگرچه ممکن است بخش عرضه کالاها و انواع ورق را در بازار تحریک کند اما به هیچ عنوان محرک تقاضای واقعی در بازار نخواهد بود. محرک اصلی و واقعی بازار خروج بخش مَسکن از وضعیت بن بست فعلی و کاهش موجودی انبارها در ماه های پیش رو با احتمال کاهش عرضه به بازار داخلی می باشد.

آسیاآهن

به نظر می رسد  متهم اصلی رکود فعلی بازار فولاد در بخش مصرف، توقف جدی بخش ساختمان سازی است. سرعت و حجم چرخش پول در بخش ساختمان نسبت به سال های قبل به شدت کاهش پیدا کرده و به دلیل افزایش هزینه های ساخت و تولید، انبوه سازان و پیمانکاران علاقه ای به شروع پروژه های بزرگ و زمان بر ندارند و خود را به کارهای کوچک تر مشغول کرده اند.  همچنین متأسفانه ما در کشورهای دوست مانند یمن، سوریه و لبنان نفوذ اقتصادی نداریم و تنها دارای نفوذ سیاسی هستیم. بنابراین در اثر تحریم ها و نبود بازار های مناسب برای عرضه کالا در انزوا به سر می بریم. این امر کمبود ارز در داخل و افزایش تورم و قیمت ها را به دنبال دارد و این نتیجه ای جز افزایش قیمت کالاها هم چنین انواع آهن آلات را نخواهد داشت. البته شرایط موجود نمی تواند مانع به ثمر رساندن موفقیت آمیز انواع پروژه های ساختمانی  شود چرا که مصرف کننده می تواند با دریافت یک مشاوره کاربردی از مجموعه ای متخصص  بهترین تصمیم را بگیرد. به این منظور ما می توانیم مجموعه ی آسیا آهن ایرانیان را برای دریافت مشاوره رایگان به شما معرفی کنیم. www.asiaahan.com

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 3 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا