رپرتاژ

10 تکنیک موثر برای یادگیری زبان که امسال باید امتحان کنید

یادگیری یک زبان جدید، چالش‌برانگیز، خسته‌کننده و گاهی اوقات به‌شدت دشوار است. علوم، تئوری‌ها و سبک‌های مختلفی در مورد یادگیری زبان وجود دارد اما واقعیت این است که یادگیری برخی زبان‌ها آسان‌تر از زبان‌های دیگر است. برای مثال، ممکن است در مکالمه به زبان فرانسوی عالی باشید اما نمی‌توانید برای نجات جان خود به زبان اسپانیایی بنویسید. علی‌رغم همه این مشکلات، امروزه یادگیری زبان‌های دیگر به‌خصوص زبان انگلیسی اهمیت بسیار زیادی در موفقیت دارد و نکته‌ای مهم در رزومه هر فردی است. به همین دلیل، ما برای کمک به شما در یادگیری زبان به 10 تکنیک موثر پرداخته‌ایم که می‌توانند بسیار مفید باشند.

انگیزه خود را بشناسید

این اولین نکته در یادگیری زبان است. اگر دلیل خوبی برای یادگیری زبان ندارید احتمال اینکه در بلندمدت انگیزه خود را از دست بدهید افزایش می‌یابد. اینکه بخواهید دیگران را با انگلیسی صحبت کردن تحت تاثیر قرار دهید بهترین دلیل برای یادگیری زبان نیست. اینکه بخواهید یک فرد انگلیسی را به زبان خودش بشناسید دلیل اصیل‌تری است. بااین‌حال، صرف‌نظر از انگیزه، هنگامی‌که در مورد یادگیری یک زبان به نتیجه رسیدید بسیار مهم است که به تصمیم خود متعهد بمانید. شما می‌توانید با خرید سی دی آموزش زبان نصرت برای یادگیری زبان از آن کمک بگیرید و با درس 1 این پکیج، یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنید.

یک پارتنر پیدا کنید

برای یادگیری زبان یک پارتنر پیدا کنید

برای یادگیری زبان مهم است که با یک نفر به آن زبان صحبت کنید و با یکدیگر برای یادگیری زبان موردنظر تلاش کنید. اگر خواهر یا برادری ندارید که بخواهد در این مسیر با شما همراه شود می‌توانید پارتنری را پیدا کنید که شما را وادار کند برای یادگیری زبان بیشتر تلاش کنید. این تکنیک یکی از روش‌های بسیار عالی برای کمک به یادگیری زبان جدید است. با این روش، شما کسی را دارید که می‌توانید با او به زبان موردنظرتان صحبت کنید و این امر در یاد گرفتن زبان جدید اهمیت بسیار زیادی دارد.

با خودتان صحبت کنید

اگر انجام تکنیک قبلی برای شما امکان‌پذیر نیست، چون هیچکس دیگری را برای صحبت پیدا نمی‌کنید، ما به شما صحبت کردن با خود را پیشنهاد می‌دهیم. ممکن این تکنیک عجیب به نظر می‌رسد اما حتی اگر نمی‌توانید همیشه از آن استفاده کنید، صحبت کردن با خود به زبان موردنظر یکی از راه‌های فوق‌العاده در یادگیری آن زبان است. اگر نمی‌دانید چگونه زبان جدیدی را یاد بگیرید این کار می‌تواند به شما کمک کند که کلمات و عبارات جدید را در ذهن خود نگه دارید. همچنین به شما کمک می‌کند که دفعه بعد که خواستید با کسی به زبان جدید صحبت کنید اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

آن را مرتبط نگه دارید

اگر از همان اول هدفتان یادگیری زبان برای مکالمه باشد، کمتر در کتاب‌های درسی غرق خواهید شد. صحبت کردن با مردم یکی از روش‌های عالی برای یادگیری زبان جدید است زیرا روند یادگیری را برای شما مرتبط نگه می‌دارد. شما می‌خواهید یک زبان جدید یاد بگیرید تا از آن استفاده کنید. قرار نیست فقط با خودتان صحبت کنید. بنابراین، برای اینکه زبان جدید را یاد بگیرید سعی کنید در محیطی کلی، مفیدتر و روزمره از آن استفاده کنید.

از آن لذت ببرید

استفاده از زبان جدید به هر شکلی، کار خلاقانه‌ای است. می‌توانید برای یادگیری زبان جدید، چند راه سرگرم‌کننده پیدا کنید. برای مثال، با دوست خود نمایش رادیویی بسازید، کمیک استریپ بکشید، شعر بنویسید یا اینکه به‌سادگی با هر کسی که پیدا می‌کنید با آن زبان صحبت کنید. برای ساختن نمایش رادیویی، نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. انواع نرم افزارهای کاربردی برای ویندوز و مک متفاوت است. بااین‌حال، اگر می‌خواهید نمایش رادیویی بسازید، خوشبختانه انواع نرم افزار کامپیوتر برای این کار در دسترس است.

مانند کودک عمل کنید

با این تکنیک یادگیری زبان، منظور ما این نیست که مانند یک کودک قشقرق به پا کنید، بلکه سعی کنید به روشی که کودکان زبان جدید را یاد می‌گیرند، زبان یاد بگیرید. نکته کلیدی در یادگیری زبان توسط کودک، فقدان خودآگاهی، میل به بازی در زبان و تمایل به اشتباه کردن است. انسان‌ها با اشتباه کردن یاد می‌گیرند. اعتراف کردن به اینکه هیچ‌چیز نمی‌دانید، کلید رشد و آزادی است.

منطقه امن را ترک کنید

تمایل به اشتباه کردن به معنای قرار دادن خود در موقعیت‌های بالقوه خجالت‌برانگیز است. اگرچه این راه می‌تواند ترسناک باشد اما تنها راه رشد و بهتر شدن است. تا زمانی که از زبان جدید استفاده نکنید، هرگز نمی‌توانید به آن زبان صحبت کنید. بنابراین، ترس‌های خود را کنار بگذارید و با غریبه‌ها به زبان جدید صحبت کنید، غذا سفارش دهید و سعی کنید با آن زبان لطیفه بگویید.

گوش دهید

گوش دهید

از میان تمام تکنیک‌هایی که مطرح شد این تکنیک می‌تواند از همه ساده‌تر باشد اما درواقع، به اندازه کافی بر آن تاکید نشده است. قبل از اینکه بتوانید صحبت کردن را یاد بگیرید مهم است گوش دادن را یاد بگیرید. هر زبانی را که برای اولین بار می‌شنوید ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد. بااین‌حال، هرچقدر بیشتر آن زبان را بشنوید با آن بیشتر آشنا خواهید شد و صحبت کردن به آن زبان برای شما آسان‌تر خواهد شد.

گفتگوی دیگران را تماشا کنید

تلفظ به همان اندازه که کلامی است، ذهنی نیز هست. یک تکنیک در یادگیری زبان که ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد این است که واقعا به کسی نگاه کنید که به زبان موردنظرتان صحبت می‌کند و سپس سعی کنید تا جایی که می‌توانید صدای آن فرد را تقلید کنید. این به شما در تسلط بر یادگیری زبان جدید کمک زیادی می‌کند. یکی از موثر ترین روش تقلید تماشای سریال های زبان انگلیسی است، در این مقاله شما می توانید بهترین سریال‌هایی که برای یادگیری زبان استفاده میشوند را مشاهده کنید.

شیرجه بزنید

فارغ از اینکه برای یادگیری زبان جدید از چه ابزاری استفاده می‌کنید مهم است که خود را در آن زبان غرق کنید و هر روز زبان جدید استفاده کنید. بنابراین، اگر در حال یادگیری زبان جدید هستید واقعا به دنبال آن باشید و سعی کنید در طول روز از آن زبان استفاده کنید. به آن فکر کنید و در مورد آن بنویسید.

درنهایت، به یاد داشته باشید زمانی در یادگیری زبان جدید به بهترین نتیجه می‌رسید که با دیگران ارتباط برقرار کنید. داشتن مکالمه‌ای ساده به‌خودی‌خود یک پاداش بسیار بزرگ است. مهم است که انگیزه خود را حفظ کنید و به تمرین کردن ادامه دهید. نگران توانایی فعلی خود در صحبت کردن نباشید و هر ارتباطی را با این جمله شروع کنید: «در حال یادگیری هستم و می‌خواهم تمرین کنم.»

نویسنده: مینا معین اسلام

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 1 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا