اخبار سلامتسلامت

سلامتی زنان دور از مراکز درمان با مشاوره آنلاین پزشکی

رفع مشکل عدم دسترسی به پزشک با پلتفرم های آنلاین

اکودی‌ام

از آنجایی که تقریبا نیمی از جامعه را زنان تشکیل میدهند و سلامتی آنها نیز موضوعی ست حیاتی و غیرقابل انکار، حق سلامت زنان به معنای برخورداری بانوان در مراحل مختلف زندگی از نظر سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی است.

ارتقای سلامتی بانوان نیز در گرو چند شاخصه‌ی مهم است:

  • فرآیند توانمندسازی افراد جهت افزایش تسلط بر سلامت خود و بهبود آن
  • تقویت نقش محوری زنان در تامین سلامت خود، خانواده، جامعه
  • افزایش مشارکت آنان در سطوح مختلف تصمیم‌گیری و اجرا و اصلاح و رفع موانع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی موثر

حال اگر یکی از این موارد در حفظ سلامتی بانوان فاکتور گرفته شود می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیر بسیاری را به همراه داشته باشد.

در سال‌های اخیر توجه به سلامت بانوان علاوه بر بستر آفلاین، در بستر آنلاین نیز مورد توجه قرار گرفته است و پلتفرم‌های مشاوره آنلاین پزشکی تسهیلاتی جهت دسترسی راحت‌تر بانوان به شاخصه‌ی سلامتی تدارک دیده‌اند. حسین مولوی مدیر مارکتینگ پلتفرم دکتر ساینا که یکی از پلتفرم های پررنگ سلامت دیجیتال کشور است در این خصوص آمارهای جالبی ارائه داد:

وی با اشاره به آمار مراجعه کاربران بر اساس جنسیت به سامانه دکترساینا تاکید می‌کند:« حدود  ۶۰ درصد از مشاوره‌های دریافتی این سامانه توسط بانوان انجام می‌شود و اغلب این جامعه آماری را نیز مادران تشکیل می‌دهند. مادرانی که چند سال از تولد فرزندشان می‌گذرد و همچنین خانم‌هایی که به تازگی باردار شده‌اند.»

حسین مولوی مدیر مارکتینگ پلتفرم دکتر ساینا

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا زنان دور از مرکز و ساکن مناطق محروم هم از امکانات دکترساینا استفاه می کنند، می‌گوید:« بله، ما از شهرهای استان‌های مختلفی چون: خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و … که گاها با مشکل کمبود پزشک متخصص و فوق تخصص روبه رو هستند مراجعه کننده آنلاین داریم. که این موضوع زمینه خوشحالی ست، چون توانسته‌ایم به هدف خود نزدیک ‌تر شده و دسترسی همه هموطنان را به پزشک، توسط پلتفرم دکترساینا ساده و راحت کنیم.»

حسین مولوی، در رابطه با اینکه استفاده از امکانات تله هلث چقدر به توسعه سلامت زنان کمک می‌کند ادامه می‌دهد:« به صورت کلی  بانوان به دو دسته خانه دار و شاغل تقسیم می‌شوند. تعداد زیادی از آنان نیز مشغول هر دو کار هستند. هر کدام از این موارد در دل خود مشغله‌های فراوانی را جا داده‌اند. حالا فرض کنید مادر هم باشند؛ خب این سر شلوغی را دو چندان می‌کند. از طرفی زنان خیلی بیشتر از مردان حساس به سلامت خود و خانواده هستند.

این حساسیت در خیلی از موارد تبدیل به چالش ذهنی می‌شود. که خود این چالش ذهنی، نگرانی و عدم تمرکز کافی برای انجام امورات روزمره را به همراه دارد. تمامی این موارد دست به دست هم داده و منجر به این می‌شود که خانم‌ها گاها کمتر به خود توجه کنند. حوزه تله هلث دسترسی را در هر زمان و مکان و با هر تخصص و پزشکی فراهم کرده است.»

دکتر طاهره محمودوند جراح و متخصص زنان و زایمان یکی متخصصین مشغول در پلتفرم دکترساینا معتقد است پلتفرم‌ های آنلاین میزان دسترسی بانوان مستقر در مناطق محروم به متخصصین پزشکی را تا ۴۰ درصد افزایش داده است.

محمودوند در پاسخ به این سوال که آیا زنان دور از مرکز و ساکن مناطق محروم هم از امکانات دکترساینا استفاده می کنند و چه میزان از مراجعین از شهرستان هایی هستند که به مراتب ساکن مناطق محرومند، گفت:« خیلی از خانم‌های دور از مراکز درمانی و ساکن مناطق محروم از امکانات پلتفرمها استفاده می کنند. و شاید حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد مراجعین ما را این دسته از کاربران شکل می‌دهند.»

دکتر طاهره محمودوند جراح و متخصص زنان و زایمان

این متخصص زنان و زایمان معتقد است استفاده از امکانات تله هلث به توسعه سلامت زنان کمک شایانی کرده و فضایی جهت آگاه سازی این دسته از بانوان از آزمایش های جدید، داروها و اطلاعات علمی به روز  فراهم کرده است. او می‌گوید:« در تمام مدتی که در پلتفرم به عنوان متخصص مشغول ارائه خدمات هستم مراجعین زیادی از بانوانی داشته‌ام که امکان مراجعه حضوری به پزشک برایشان مهیا نبوده و بنا به سکونت در مناطق محروم، به واسطه پلتفرم آنلاین توانسته‌اند مشکل خود را حل کنند.»

 این اتفاق خوشایند و آمارها نشان میدهد که پلتفرم های ویزیت آنلاین علاوه بر مزیتهایی همچون صرفه جویی در وقت و هزینه، دسترسی آسانتر به پزشک و… میتواند تاثیرات مثبت دیگری را نیز همراه داشته باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

مهرین نظری

خبرنگار

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. بازرگانی خوندن ایشون ؟
    خدمت کجا انجام دادن ؟
    رشته تحصیلی و مقطع تحصیلیشون چیه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا