اخبار استارتاپی

تصویب آئین نامه های طرح جهش تولید دانش بنیان تا ۱۵ شهریور

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از تصویب آیین نامه های طرح جهش تولید دانش بنیان تا ۱۵ شهریور ماه خبر داد و گفت: همه دستگاههای اجرایی موظف به اجرای این قانون هستند.

دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه قانون جهش تولید دانش بنیان در اردیبهشت ماه به تصویب رسید، گفت: این قانون یک قانون جدید است که نیاز به آئین نامه‌هایی دارد؛ از طرفی آئین نامه‌های قانون جهش تولید دانش بنیان بحث‌های حقوقی جدی دارد و باید همه دستگاه‌ها مشارکت داشته باشند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه باید نظرات دستگاه‌ها در آئین نامه‌های قانون جهش تولید دانش بنیان اعمال شود که این پروسه زمان بری است، افزود: فکر می‌کنم تا ۱۵ شهریور آئین نامه‌های قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب شود.

وی با بیان اینکه با تصویب این آئین نامه‌ها اتفاق بزرگی رخ خواهد داد. ما کمتر قانونی داریم که برنامه‌های آن ۳ ماه بعد از ابلاغ مصوب شود و به اجرایی برسد، عنوان کرد: البته که بسیاری از بندهای قانون نیاز به آئین نامه نداشته و برای اجرا به دستگاه‌ها ابلاغ شده است. استقرار شرکتها در اماکن مسکونی و معافیت‌های مالیاتی شرکتها در حال اجراست. به گفته ستاری، ما توانستیم زودتر از موعد برخی آئین نامه‌های قانون جهش را به تصویب برسانیم؛ تمام دستگاه‌ها موظف به اجرای این طرح هستند.

طرح جهش تولید دانش بنیان که به تازگی توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسیده است هم اکنون برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است.

این طرح که به پشتوانه همفکری با فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری کشور تدوین شده، در جهت مانع زدایی از تولید دانش بنیان طراحی و به تصویب رسیده و به اعتقاد طراحان آن در صورت اجرا می‌تواند مسیر پیشرفت و تحقق اهداف اقتصاد دانش بنیان را هموارتر کند.

قانون جهش تولید دانش بنیان مشتمل بر ۲۰ ماده است و در راستای تکمیل «قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات» و با هدف رفع چالشهای شرکتهای دانش بنیان تهیه و تدوین شده است. از دیگر اهداف این قانون، تأمین الزامات مورد نیاز برای رشد اقتصادی حوزه دانش بنیان به شمار می‌رود.

مجلس معتقد است با قانونی شدن این طرح، «شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان» که ریاست آن را رئیس جمهور بر عهده دارد، می‌تواند شرکت‌های دانش‌بنیان را از حاشیه اقتصاد خارج کند.

همچنین معاون علمی و فناوری از تصویب ۲ آئین نامه طرح جهش تولید دانش بنیان در ارتباط با وزارت نیرو و کمک‌های مالی به شرکتهای دانش بنیان طی دو سه روز اخیر خبر داد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مهر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *