اخبار نانو فناوری

تدوین ۱۰ استاندارد بین‌المللی نانو به سرپرستی ایران

گزارش‌ها حاکی از آن است که تاکنون مجموعا ۱۰۳ استاندارد بین‌المللی در کمیته فنی فناوری نانو ایزو منتشر شده که از این تعداد حدود ۱۰ استاندارد با مسئولیت ایران تدوین شده است.

 

به گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با ورود فناوری‌های نوین و نوظهور یکی از دغدغه‌های ایجاد شده تدوین استانداردهایی است که در تولید محصول و ارائه خدمات کاربردی هستند.

در واقع این استانداردسازی به نوعی یک زیرساخت موثر و راهبردی در توسعه فناوری‌های نوین محسوب می‌شود. استانداردسازی بهترین و کاراترین پشتیبان برای توسعه بازار و تجارت در بازار است و می‌تواند صادرات محصولات را نیز گسترش دهد.

فناوری‌ نانو از جمله فناوری‌هایی است که برای بقا در بازار داخلی و بین‌المللی نیازمند تدوین و تالیف استانداردهای مختلف است. بر همین اساس ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در تلاش است تا با استفاده از ظرفیت دانشمندان و نخبگان این حوزه بتواند در تدوین استانداردهای جهانی ایفای نقش کند.

بر اساس گزارش‌های موجود تاکنون مجموعا ۱۰۳ استاندارد بین‌المللی در کمیته فنی فناوری نانو ایزو منتشر و از این تعداد حدود ۱۰ استاندارد با مسوولیت ایران تدوین شده است. ۴ استاندارد در حوزه سلامت و ایمنی، ۲ استاندارد در حوزه تعریف و اصطلاحات، ۲ استاندارد در حوزه ویژگی‌های مواد و ۲ استاندارد در حوزه کارایی محصولات تدوین و تالیف شده است. در حال حاضر نیز ۴ استاندارد بین‌المللی دیگر در حوزه فناوری نانو با مسئولیت ایران در حال تدوین است.

در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۷ کشور به‌عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به‌عنوان عضو ناظر حضور دارند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *