اخبار استارتاپیاخبار صنایع خلاق و فرهنگی

بازدید معاون علمی رئیس جمهور و رونمایی از محصولات خانه خلاق و نوآوری ستاپ

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در بازدید و رونمایی محصولات خانه خلاق و نوآوری «ستاپ» از حمایت پنج هزار میلیارد ریالی برای توسعه صنایع خلاق و فناوری‌های نرم و فرهنگی بر بستر صندوق صنایع خلاق خبر داد.

 

صبح روز دوشنبه ۹ مردادماه خانه خلاق و نوآوری «ستاپ» میزبان روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری بود تا از دو محصول خلاق شرکت‌های مستقر در حوزه خدمات آموزش و تربیت رونمایی و با دستاوردهای شش شرکت خلاق مستقر آشنا شود.

در خلال این بازدید، از محصول «زی‌بازی» که توسط شرکت خلاق نوآوران بازی سلامت، طراحی و تجاری سازی شده است، رونمایی شد. سامانه جامع تمرین کلاسی بازی‌محور برای تمامی دانش آموزان و با توجه به رویکردهای شناختی است و ضمن کمک به فعالیت بدنی، به ارتقای مهارت‌های شناختی و عملکرد مستمر، می‌تواند آزمون‌های دوره‌ای را نیز برگزار کند.

محصول رایمن نیز یکی دیگر از محصولاتی بود که قرار است در قالب پلتفرم دناپ و پنجره واحد ارایه خدمات آموزشی و تربیتی تمام نیازهای حوزه آموزش و پرورش را به طور گسترده ارائه دهد.

دکتر دهقانی

دهقانی، با اشاره به انگیزه و تلاش ارزنده فعالان حوزه خلاق و نوآوری گفت: چنین مجموعه هایی اگرچه خیلی بزرگ نیستند اما دیدن تلاش‌ها و انگیزه‌های سرشار آنان امیدبخش است. نهاد دولتی یا عمومی این هوشمندی را یافته است که متوجه شود فرزند زمان بودن به چه معناست و این که جریان نوآوری را در دل خود رسوخ می‌دهد امیدبخش است.

وی با بیان این‌که خانه خلاق و نوآوری ستاپ، رسیدن به پانصد تیم تحت حمایت ، طی پنج سال آینده را هدف‌گذاری کرده که چشم‌انداز خوبی است، افزود: خانه‌های خلاق و نوآوری، بر اساس میزان رشد و عملکردشان مورد حمایت قرار می‌گیرند و برون‌دادهای این خانه‌ها ارزیابی می‌شود.

روح الله دهقانی

ستاد توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق در معاونت علمی، زمینه را برای رشد و بالندگی شرکت‌های خلاق و شتابدهی کسب و کارهای این حوزه به کمک خانه‌های خلاق و نوآوری فراهم می‌کند. رسیدن به عدد پانصد گروه خلاق در پنج سال توسط این خانه خلاق و نوآوری ممکن است به صورت تصاعدی صورت بگیرد. در گام نخست حمایت ۲۰ میلیارد ریال برای افزوده شدن ۱۰ تیم تخصیص خواهد یافت و نیمی از این مبلغ نیز به عنوان حمایت پژوهانه به این مجموعه اختصاص داده میشود.

رییس‌بنیاد ملی نخبگان، شرکت‌های خلاق و خانه‌های خلاق و نوآوری را الگوی موفقی از مردمی سازی اقتصاد دانش‌بنیان و مولدسازی سرمایه‌ها و زیرساخت‌ها دانست و ادامه داد: نهادهایی که می‌خواهند حمایتگری کنند الگوهای موفق و ارزشمندی در دست دارند. بهره‌مندی از زیرساخت‌ها و امکانات برای کسب و کارهای نوآور از جمله کسب و کارهای خلاق یا دانش‌بنیان همان مولدسازی دارایی ها و امکانات و تسهیلات است.

دهقانی با بیان این‌که خلاقیت پررنگ‌تر از فناوری، زمینه‌ساز شکل‌گیری شرکت‌های خلاق است، ادامه داد: آن‌چه که امروز به آن احتیاج داریم، نوآوری است و تمام تلاش ها در مسیر تحقق نوآوری صورت می‌گیرد. نوآوری، دو بال خلاقیت و فناوری دارد که اگر شکل گیری نوآوری، به فناوری وابسته باشد، شرکت، محصول  یا خدمت دانش‌بنیان شکل می‌گیرد که دستاوردهای این نوآوری، عمدتاً محدود به جامعه خاصی از جمله نخبگان است.

اما در مقابل نوآوری‌هایی داریم که متکی به بال خلاقیت هستند؛ این نوع نوآوری ها عمومی‌تر و مردمی‌تر بوده و قشر گسترده‌تری از جامعه را درگیر می‌کنند بنابراین، حوزه صنایع خلاق به توسعه نوآوری‌های اجتماعی کمک می‍کند و به مردم این موضوع را می‌رساند که نوآوری صرفا مربوط به دانشگاه و پژوهشگاه و نخبگان نیست بنابراین صنایع خلاق، زمینه‌ساز نقش آفرین کردن مردم در عرصه و نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان به شمار می‌روند.

بازدید معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از خانه خلاق و نوآوری ستاپ

توسعه نوآوری‌های آموزشی و تربیتی در خانه خلاق و نوآوری ستاپ

گفتنی است خانه‌های خلاق و نوآوری زمینه را برای شکل‌گیری شتابدهی و تجاری سازی ایده‌های نوآورانه در حوزه صنایع نرم و فرهنگی از جمله نوشت افزار، بازی و سرگرمی، نواوری‌های اجتماعی و سایر حوزه ها فراهم می کنند.

در حال حاضر و با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری بالغ بر ۱۸۰۰ شرکت خلاق ثبت شده اند که ذیل ۱۰۰ خانه خلاق در کشور ساماندهی می‌شوند و به توسعه صنایع خلاق در کنار فناوری‌های پیشرفته که توسط دانش‌بنیان‌ها تجاری سازی می‌شوند، کمک می‌کنند.

ستاپ یک خانه خلاق اختصاصی فعال در حوزه آموزش و تربیت است و به رفع نیازهای خلاق نظام آموزش و یادگیری کشور کمک می‌کند.

در خلال رویدادهای ستاپ، حدود ۱۵۰ تیم حمایت و هدایت شده اند و در حال حاضر شش تیم در خانه خلاق و نوآوری ستاپ استقرار دارند. این شرکت‌ها در حوزه گیمیفیکیشن، سرگرمی، سواد مالی برای کودکان و آموزش هوشمند، محصولات و خدماتشان را ارایه می دهند. در این خانه خلاق و نواوری یک استودیوی ضبط ویدئویی هم در نظر گرفته شده است تا شرکت های خلاق مستقر و فعال در حوزه آموزش و تربیت، به تولید محتوا بپردازند.

حمایت هایی در حوزه سرمایه گذاری و راهبری تیم ها از حمایت های خانه های خلاق و نوآوری است همچنین تخصیص فضای کار اشتراکی، منتورینگ و مشاوره از دیگر خدماتی است که به این کسب و کارها ارائه می شود.

خانه خلاق

همچنین در این خانه خلاق و نوآوری یک استودیوی ضبط ویدئویی هم در نظر گرفته شده است تا شرکت‌های خلاق مستقر و فعال در حوزه آموزش و تربیت، به تولید محتوا بپردازند. در استودیوی تولید محتوای ستاپ، بالغ بر هزار ساعت تولید محتوا صورت گرفته و دو پروژه ملی محتوایی در این استودیو به تولید رسیده است.

تیم‌های هدف این خانه خلاق و نوآوری معلمین، مدرسان و نخبگانی هستند که ایده‌هایشان را در حوزه آموزش ارائه می کنند.

سالانه یک رویداد تحت عنوان رویداد ملی ستاپ برگزار می شود که مسائل و اولویت‌های بدنه آموزش و پرورش را به تیم های داوطلب اعلام می‌کنند. در قالب این فراخوان، تیم ها ایده‌هایشان را ارایه کرده و تیم‌های منتخب پس از طی فرآیند ارزیابی و داوری، از حمایت شتابدهی و منتورینگ بهره مند خواهند شد.

طی روز‌های آینده فراخوان دومین رویداد ملی ستاپ برگزار خواهد شد، در قالب این فراخوان، تیم‌ها ایده‌هایشان را ارایه می‌کنند و تیم‌های منتخب پس از طی فرآیند ارزیابی و داوری، از حمایت شتابدهی و منتورینگ بهره‌مند خواهند شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *