اخبار استارتاپی

طراحی ساعت اتمی مینیاتوری در کشور

ستاد توسعه فناوری‌های اپتیک و کوانتوم با اعلام یک فراخوان برای توسعه فناوری، از اجرای بیش از ۱۱۲ طرح حمایت کرده است. این طرح‌ها شامل طراحی ساعت اتمی بخار روبیدیوم، طراحی ساعت اتمی مینیاتوری، ساخت دستگاه آنژیوگرافی فلوروسنت حین عمل، دستگاه ارتعاش‌سنج لیزری و راه‌اندازی آزمایشگاه مقدماتی اینترنت کوانتومی می‌شود.

به گزارش اکوموتیوف سال گذشته، ستاد توسعه فناوری‌های اپتیک و کوانتوم به منظور حمایت از فناوران و دانشگاهیان فعال در حوزه‌های مرتبط، فراخوان‌هایی در زمینه توسعه فناوری و ترویج منتشر کرد. یکی از این فراخوان‌ها، حمایت از آزمایشگاه‌های فعال در حوزه اپتیک و کوانتوم بود. هدف از این فراخوان که منجر به دریافت ۱۰ درخواست حمایت شد، کسب اطلاعات درباره آزمایشگاه‌ها از جمله تعداد اعضای شاغل، تجهیزات موجود و پروژه‌های در حال اجرا، و همچنین حمایت، تجهیز و شبکه‌سازی بین آنها بوده است.

از جمله فراخوان‌های منتشر شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فراخوان زمستانی ترویج مبانی و کاربردهای کوانتوم و اپتیک برای تولید محتوا و همکاری با دیگر کانال‌ها و گروه‌های فضای مجازی،
  • فراخوان شتابدهی به پژوهش‌های علوم و فناوری‌های کوانتومی با همکاری بنیاد ملی علم که منجر به دریافت ۳۳ طرح پژوهشی و ۱۳ طرح پسادکتری شد
  • فراخوان حمایت از طرح‌های توسعه فناوری در حوزه اپتیک و کوانتوم
  • فراخوان مسابقه تز من در سه دقیقه
  • فراخوان مشترک اپتیک و کوانتوم با صندوق نوآوری و شکوفایی
  • فراخوان‌های نوآفرین و بنیاد ملی علم

نشست‌ها و رویدادهای ترویجی از دیگر اقدامات پیگیری شده در ستاد توسعه فناوری‌های اپتیک و کوانتوم در سال گذشته بوده‌اند. از جمله این رویدادها می‌توان به دومین همایش ملی فناوری‌های نوظهور کوانتومی، رویداد «کاشت برای آینده» با موضوع اپتیک، فوتونیک و لیزر، چهارمین کنفرانس ملی اطلاعات کوانتومی، سی و نهمین کنفرانس ملی فیزیک ایران، نشست پژوهشگران و متخصصین فعال در حوزه علوم و فناوری‌های کوانتوم، اولین نمایشگاه ملی توسعه فناوری‌های اپتیک و کوانتوم، و دومین نمایشگاه کاریابی فیزیک‌پیشگان اشاره کرد.

در پی فراخوان توسعه فناوری ستاد، بیش از ۱۱۲ طرح از فناوران و دانشگاهیان دریافت شد که ۴۵ طرح با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان تایید شده است. از جمله طرح‌های در دست اجرا می‌توان به توسعه طراحی ساعت اتمی بخار روبیدیوم، ساخت دستگاه آنژیوگرافی فلوروسنت حین عمل، طراحی و ساخت دستگاه ارتعاش‌سنج لیزری، ماشین سه محوره لیزر حکاکی در طول موج فرابنفش، دستگاه طیف‌نگاری گسیل الکتروفوتونی با اشعه ایکس (XPS)، لیزر دندان‌پزشکی سه طول موج، دماسنج آهن مذاب، راه‌اندازی آزمایشگاه مقدماتی اینترنت کوانتومی و زیست حسگر نوری برای ارزیابی تراریختگی مواد غذایی اشاره کرد.

از جمله پروژه‌های کلیدی تعریف شده در ستاد طی یک سال گذشته در حوزه کوانتوم می‌توان به مواردی چون توسعه و پیشبرد هاب‌های کوانتوم در دانشگاه‌های اصفهان و صنعتی شریف با اعتباری بالغ بر ۵۶ میلیارد تومان، راه‌اندازی مرکز نوآوری کوانتومی در دانشگاه علم و صنعت با اعتباری بیش از پنج میلیارد تومان، و همکاری در تشکیل «مرکز ملی آفرینش فناوری‌های کوانتومی در کشور» در پارک پردیس اشاره کرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *