اکودی‌ام

قیمت ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال ماهیتی کاملا مجازی دارند. آن ها هیچ شکل فیزیکی نداشته و معمولا تنها در کد یک بلاک چین وجود دارند. قیمت آن ها بر اساس میزان درخواست‌های خرید در بازار (تقاضا) و در دسترس بودن آن برای خریداران (عرضه) تعیین می‌شود. رابطه بین این دو عامل قیمت ارز دیجیتال را تعیین می‌کند. به طور خلاصه، اگر تقاضای قابل توجهی برای یک کوین خاص وجود داشته باشد؛ اما عرضه فعلی محدود باشد، قیمت ارز دیجیتال افزایش می‌یابد.

#NamePriceMarket CapChangePrice Graph (24h)

عرضه و تقاضا در ارز دیجیتال

تغییرات قیمت ارز دیجیتالقبل از این که عوامل موثر در تغییرات قیمت ارز دیجیتال بپردازیم، باید ابتدا با مفهوم عرضه و تقاضا آشنا شویم. قانون عرضه و تقاضا یک نظریه اقتصادی است، که رابطه بین عرضه یک کالا، دارایی یا خدمات خاص و تقاضا برای آن را تعیین می‌کند تا تاثیر آن بر قیمت را مشخص کنند. این تئوری نوسانات قیمت هر چیزی را که می‌توان در بازار مبادله کرد، توصیف می‌کند.

اگر عرضه یک کوین کم باشد یا تقاضا برای آن زیاد باشد، این وضعیت منجر به افزایش قیمت این دارایی می‌شود. در چنین شرایطی افرادی که مایل به خرید این دارایی هستند، مایلند تا با ارائه قیمت‌های بالاتر برای خرید این ارز دیجیتال رقابت کنند. از طرف دیگر، اگر مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال وجود داشته باشد و تقاضا برای آن کم باشد، قیمت‌ آن کاهش می‌یابد.

به طور کلی، قانون عرضه و تقاضا پیش بینی می‌کند که اگر تقاضا برای نوعی خدمات یا یک دارایی افزایش یابد، عرضه‌کنندگان مقدار آن را بیشتر خواهند کرد. تولیدکنندگان برای فروش بیشتر مایل به گسترش تولیدات خود هستند و قصد دارند از فروش بیشتر سود ببرند. البته لازم به ذکر است که وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال باشد، در برخی موارد افزایش تعداد غیرممکن است.

تعداد برخی ارزهای دیجیتال محدود است، برای مثال تعداد کل عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون کوین است. بیش از ۱۸ میلیون بیت کوین در حال حاضر استخراج شده و مابقی کوین‌ها به آرامی به کل عرضه بیت کوین اضافه می‌شوند. همچنین افزایش تعداد کوین‌ها و تغییر پروتکل نیز ممکن نیست.

عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتال

عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتالدر بازار سهام، ارزش یک شرکت با ضرب قیمت سهام در تعداد سهام تعیین می‌شود تا ارزش بازار نشان داده شود. قیمت سهام بسته به عرضه و تقاضا ممکن است افزایش یا کاهش یابد. همین نظریه در مورد قیمت ارز دیجیتال نیز صدق می‌کند. همان طور که پیش از این گفته شد، تقاضای بیشتر قیمت‌ها را بالا می‌برد. اگر تقاضا بیشتر از مقدار موجود باشد، قیمت آن ارز دیجیتال افزایش می‌یابد.

البته با بررسی قیمت لحظه‌ ای ارز دیجیتال در چند صرافی یا بروکر متفاوت، متوجه خواهید شد که قیمت یک ارز دیجیتال در دو یا چند بازار همیشه یکسان نیست. به این تفاوت قیمت یک دارایی، آربیتراژ ارز دیجیتال گویند. آربیتراژ (Arbitrage) در ارز دیجیتال به معنای دریافت سود از تفاوت‌های موجود در لیست قیمت ارز دیجیتال مشخصی در بین دو یا چند بازار است. با وجود اینکه آربیتراژ یک فرصت برای کسب درآمد است؛ اما این روش همچنان با ریسک بالایی همراه است.

تقاضا برای خرید ارز دیجیتال به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله این که کوین‌ها چه کاربردی دارند، یا کسب و کارها آن ها را می‌پذیرند یا خیر. عوامل دیگری نیز وجود دارند که در تعیین قیمت ارز دیجیتال نقش دارند، از جمله موارد زیر:

استخراج (Mining)

استخراج ارز دیجیتالتوکن‌های جدید ارزهای دیجیتال از طریق فرآیندی به نام ماینینگ یا استخراج تولید می‌شوند. هنگام تلاش برای ایجاد یک بلاک جدید در بلاک چین، هر ماینر برای حل معما با ماینرهای دیگر رقابت می‌کند. هر ماینری که بتواند زودتر یک بلاک به این زنجیره اضافه کند پاداش دریافت می‌کند. تأیید بلاک چین به قدرت محاسباتی نیاز دارد و استخراج ارز دیجیتال نیز همواره با هزینه‌هایی همراه است.

با افزایش هزینه‌های ماینینگ، افزایش ارزش ارز دیجیتال نیز ضروری است. اگر ارزش ارزی که استخراج می‌شود برای جبران هزینه‌های استخراج کافی نباشد، ماینرها استخراج نمی‌کنند. از آنجایی که ماینرها برای ایجاد عملکرد بلاک چین ضروری هستند، تا زمانی که تقاضا برای استفاده از بلاک چین وجود داشته باشد، قیمت باید افزایش یابد.

افزایش کاربرد

کاربرد ارزهای دیجیتالاغلب زمانی که کسب و کارها یک ارز دیجیتال را می‌پذیرند و در صورت وجود فرصت سرمایه‌گذاری، سودمندی یک دارایی افزایش می‌یابد. امکان استفاده از آن در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز یا برنامه‌های غیرمتمرکز نیز ممکن است تاثیر مستقیمی بر قیمت آن داشته باشد. برای مثال توکن‌های بازی معمولا به دلیل استفاده در محیط بازی و خرید قابلیت‌های بازی از محبوبیت بالایی برخوردارند.

رقابت

هزاران ارز دیجیتال مختلف وجود دارد و هر روز پروژه‌ها و توکن‌های جدیدی راه‌اندازی می‌شوند. معمولا ایجاد ارز دیجیتال جدید ساده است؛ اما ایجاد یک ارز دیجیتال بادوام به ایجاد شبکه‌ای از کاربران آن رمز ارز نیز بستگی دارد. اگر رقابت بالا بوده و چندین مورد برای انتخاب وجود داشته باشد، ممکن است منجر به کاهش قیمت آن ارز دیجیتال شود.

رسانه

زمانی که رسانه‌ها اخبار مرتبط به یک ارز دیجیتال را پوشش می‌دهند، تغییراتی در لیست قیمت ارز دیجیتال ظاهر می‌شود. معمولا محبوبیت یک دارایی در رسانه‌ها می‌تواند منجر به افزایش قیمت آن شود، این شامل تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی نیز می‌شود.

مقررات

در مورد این که چه کسی باید معاملات ارزهای دیجیتال را تنظیم کند، سردرگمی‌هایی وجود دارد. به صورت کلی، فقدان مقررات هم یک عامل مثبت و هم یک عامل منفی در ارزش‎گذاری ارزهای دیجیتال است. برخی از سرمایه‌گذاران از آزادی بدون مقررات استقبال می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر به دلایل امنیتی از فقدان مقررات و امنیت می‌ترسند.

دسترسی

اگر ارز دیجیتال به راحتی در چند برنامه خرید و فروش ارز دیجیتال یا صرافی‌های متعدد در دسترس باشد، ممکن است ارزش بیشتری پیدا کند.

لیست قیمت ارزهای دیجیتالقیمت بیت کوین

اگر قیمت لحظه ای ارز دیجیتال را مشاهده کرده باشید متوجه تغییرات زیاد این عدد در بازه‌های زمانی متفاوت خواهید شد. حال که با تاثیر عوامل عرضه و تقاضا آشنا شدیم، بیایید دقیق‌تر به بررسی عواملی بپردازیم که قیمت بیت کوین را تعیین می‌کنند. برخلاف ارزهای سنتی، بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نشده و توسط دولت پشتیبانی نمی‌شود.

بیت کوین (BTC) یک ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو توسعه یافت. تراکنش‌ها در یک بلاک چین ثبت می‌شوند که تاریخچه تراکنش‌های هر واحد را نشان می‌دهد و مالکیت آنها را ثبت می‌کند. از آنجایی که بیت کوین ماهیت مجازی دارد، خرید بیت کوین با خرید سهام یا اوراق قرضه متفاوت است. بیت کوین بیشتر به عنوان یک کالا برای ذخیره ارزش عمل می‌کند، بنابراین عوامل زیر بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد:

  • عرضه بیت کوین و تقاضای بازار برای آن
  • هزینه تولید بیت کوین از طریق فرآیند استخراج
  • تعداد ارزهای دیجیتال رقیب
  • مقررات حاکم بر فروش و استفاده از آن
  • رسانه و اخبار

قیمت تتر

وقتی صحبت از تتر (USDT) یا هر استیبل کوین دیگری باشد، روند قیمت‌گذاری متفاوت می‌شود. استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که ارزش آن‌ها به ارز، کالا یا ابزار مالی دیگر مرتبط است. هدف استیبل کوین‌ها ارائه جایگزینی برای نوسانات بالای ارزهای دیجیتال محبوب است، که این سرمایه‌گذاری‌ها را برای استفاده گسترده در تراکنش‌ها مناسب‌تر کند. عمدتاً از استیبل کوین‌ها برای خرید ارزهای دیجیتال در پلتفرم‌های معاملاتی استفاده می‌شد که جفت معاملات ارز فیات ارائه نمی‌کردند.

هدف تتر ارائه یک دارایی دیجیتال با امنیت بالاست که همواره ارزش ثابتی دارد. به ازای هر واحد تتری که تولید می‌شود؛ در ذخایر بانکی ۱ دلار آمریکا به عنوان پشتوانه این ارز نگهداری می‌شود. با این حال، قیمت تتر همیشه ثابت نبوده و گاهی دچار نوسان شده است. مهم‌ترین کاربرد تتر در انجام معاملات و خرید و فروش ارزهای دیجیتال است.

توانایی استیبل کوین‌ها در انتقال وجوه از دلار دیجیتال به دارایی‌های بازار ارز دیجیتال، آن را به یک دارایی بسیار محبوب برای تریدرهای حرفه‌ای تبدیل کرده است. یکی از مزایای شگفت‌انگیز ارزهای دیجیتال، امکان جابه‌جایی سریع پول در سراسر جهان با هزینه کم است. انتقال پول بین‌المللی گران و کند است؛ اما با ارز دیجیتالی با ثباتی مانند تتر، حواله‌های بین‌المللی فقط چند دقیقه طول می‌کشد. از آنجایی که ۱ دلار باید ۱ USDT ارزش داشته باشد، به راحتی می‌توان فهمید که قیمت تتر چقدر است. اگر ۱۰۰ دلار پرداخت کنید و ۹۹ USDT دریافت کنید، اساساً ۱ دلار کارمزد می‌پردازید.

دلیل وجود نوسانات در قیمت ارز دیجیتال

نوسانات قیمت ارزهای دیجیتالقیمت لحظه ای ارز دیجیتال بهترین گزینه برای بررسی نوسانات لحظه‌ای است. اما دلیل وجود نوسانات زیاد در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ بازار ارز دیجیتال هنوز بسیار جدید در نظر گرفته می‌شود و بسیاری از مردم تنها با اصطلاح «ارز دیجیتال» آشنا هستند و بیشتر مردم هنوز با این صنعت آشنا نیستند.

به صورت کلی بازارهای نوپا دارای ویژگی‌هایی هستند که آنها را ذاتاً پرنوسان می‌سازد. همچنین این بازار در مقایسه با بازارهای تثبیت‌شده‌تر مانند بازار ارز نقدینگی محدودی دارد. حجم معاملات روزانه ارزهای دیجیتال حدود ۱۴ میلیارد دلار است، در حالی که معاملات روزانه فارکس نزدیک به ۵ تریلیون دلار است.

اسپرد (spread)، تفاوت بین قیمت خرید و فروش، در معاملات ارز خارجی حداکثر چند پنی خواهد بود؛ در حالی که اسپرد در معاملات ارزهای دیجیتال می‌تواند به چند دلار هم برسد. همین موارد باعث شده که حرکات این بازار نسبتا بزرگ و سریع باشد و در نتیجه نوسان قیمت ارزهای دیجیتال را افزایش دهد.

روزانه افراد زیادی به جامعه ارزهای دیجیتال اضافه می‌شوند. برای مثال در ابتدای سال ۲۰۱۸، صرافی‌های ارزهای دیجیتال گزارش دادند که هر روز ۱۰۰۰۰۰ کاربر جدید به این بازار اضافه می‌شود. بسیاری از این اعضا تاثیر قابل توجهی در افزایش یا کاهش قیمت ارزهای دیجیتال دارند که نوسانات را بیشتر می‌کند.

همچنین، دستکاری قیمت می‌تواند در بازارهای نوپا شایع باشد. صرافی‌های مرکزی بیشتر جریان ارزهای دیجیتال را کنترل می‌کنند و همین موضوع به آن ها انگیزه زیادی می‌دهد تا با دستکاری مصنوعی قیمت‌ ارز دیجیتال، درآمد خود را افزایش دهند. علاوه بر این، اثبات و کنترل دستکاری قیمت در بازارهای غیرقابل تنظیم دشوار است.

قیمت ارز دیجیتال در مقایسه با ارزهای فیات

قیمت ارز دیجیتال در مقایسه با ارزهای فیاتبزرگ­ترین تفاوت بین ارزش ارزهای دیجیتال و پول فیات این است که ارزهای فیات توسط دولت‌های مرکزی حمایت می‌شوند و به عنوان ارز قانونی اعلام می‌شوند. ارزش ارزهای فیات اساساً از این واقعیت ناشی می‌شود که دولت مرکزی ارزش آن ها را اعلام کرده و دو طرف معامله به آن ارزش اعتماد می‌کنند.

از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال توسط یک دولت یا مقام مرکزی کنترل نمی‌شوند و بسیاری از کشورها آن ها را به عنوان ارز قانونی نمی‌پذیرند. ارزهای دیجیتال نیز به طور کلی عرضه ثابتی خواهند داشت. بنابراین عمدتا نمی‌توان از طریق تورم ارزش آن ها را کاهش داد. به صورت کلی، قیمت ارزهای فیات و ارز دیجیتال با ویژگی‌های مشابهی پشتیبانی شده و هر دو به عنوان ابزاری برای خرید محصولات و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بازار ارزهای دیجیتال در ۱۴ سال گذشته به شدت رشد کرده و از صفر به تریلیون‌ها دلار در مجموع رسیده است. اما در حالی که قیمت برخی از ارزهای دیجیتال افزایش داشته، برخی دیگر اصلاً نتوانسته‌اند جذابیتی کسب کنند. کوین‌های بزرگ معمولاً بسیار مفید هستند، می‌توانند درآمد بالایی ایجاد کنند و یک جامعه پرشور از طرفداران خود دارند. در حالی که خرید سهام در یک شرکت به شما مالکیت می‌دهد، خرید ارز دیجیتال، مانند بیت کوین یا اتریوم به شما مالکیت ارز دیجیتالی را می‌دهد که خریداری کرده‌اید.

همان طور که گفته شد، مانند هر ارز دیگری، ارزهای دیجیتال ارزش خود را بر اساس مقیاس مشارکت جامعه به دست می‌آورند. ارز دیجیتال زمانی ارزش پیدا می‌کند که تقاضا برای خرید آن بیشتر از عرضه باشد. وقتی یک ارز دیجیتال عملکرد خوبی دارد، مردم می‌خواهند مقدار بیشتری از آن را در اختیار داشته باشند و این باعث افزایش تقاضا می‌شود. از آنجایی که مردم می‌خواهند از آن استفاده کنند، نمی‌خواهند دارایی‌های خود را بفروشند. این بدان معناست که تقاضا بیشتر از عرضه است و ارزش افزایش می‌یابد.

به صورت کلی، بازار نوپای ارزهای دیجیتال عمدتاً توسط ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران هدایت می‌شود. قیمت لحظه ای ارز دیجیتال همچنان با نوسانات بالایی همراه است. به همین دلیل قبل از خرید ارز دیجیتال از صرافی یا برنامه خرید و فروش ارز دیجیتال، بهتر است درباره دارایی‌ها تحقیق کنید. عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتال مورد نظر خود را بررسی کنید. همیشه ریسک از دست دادن دارایی وجود دارد؛ در نتیجه با پولی سرمایه‌گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را داشته باشید.

دکمه بازگشت به بالا