سرمایه گذار فرشته ( Angel Investor )

سرمایه‌گذار فرشته یعنی چه؟

سرمایه‌گذار فرشته که به عنوان سرمایه‌گذار خصوصی، سرمایه‌گذار اولیه یا سرمایه‌گذار نیک‌اندیش نیز شناخته می‌شود، فردی با ارزش خالص بالاست که معمولاً در ازای گرفتن حقوق صاحبان سهام در شرکت، از استارتاپ‌های کوچک یا کارآفرینان حمایت مالی می‌کند. سرمایه‌گذاران فرشته اغلب در میان خانواده و دوستان کارآفرینان یافت می‌شوند. وجوهی که سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش فراهم می‌کنند ممکن است یک‌باره و برای کمک به راه‌اندازی کسب‌وکار، یا مداوم و برای حمایت و پیش بردن شرکت در مراحل اولیۀ دشوار آن باشد.

نکات کلیدی

  • سرمایه‌گذار فرشته معمولاً فردی با ارزش خالص بالاست که در مراحل اولیه و با سرمایۀ خودش، استارتاپ‌ها را تأمین مالی می‌کند.
  • سرمایه‌گذار فرشته اغلب منبع اصلی تأمین مالی برای بسیاری از استارتاپ‌هایی است که آن را به سایر شیوه‌های غارتگرانۀ سرمایه‌گذاری ترجیح می‌دهند.
  • حمایت سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش از استارتاپ‌ها، نوآوری را تقویت می‌کند و این باعث رشد اقتصادی می‌شود.
  • این نوع سرمایه‌گذاری‌ها با ریسک همراهند و معمولاً بیش از 10 درصد از پورتفولیوی سرمایه‌گذار فرشته را تشکیل نمی‌دهند.

آشنایی با سرمایه‌گذاران فرشته

سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش افرادی هستند که به دنبال سرمایه‌گذاری در مراحل اولیۀ استارتاپ‌اند. این نوع سرمایه‌گذاری‌ها ریسک دارند و معمولاً بیش از 10 درصد از پورتفولیوی سرمایه‌گذار فرشته را تشکیل نمی‌دهند. اکثر سرمایه‌گذاران فرشته سرمایۀ اضافی در دسترس دارند و به دنبال نرخ بازدهی بالاتری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های سنتی هستند.

سرمایه‌گذاران فرشته در مقایسه با سایر وام‌دهندگان شرایط مطلوب‌تری را ارائه می‌دهند، زیرا معمولاً به جای سودآوری کسب‌وکار، روی کارآفرینی که کسب‌وکار را شروع می‌کند سرمایه‌گذاری می‌کنند. تمرکز سرمایه‌گذاران فرشته بر کمک به راه‌اندازی استارتاپ‌ها است و نه سود احتمالی که ممکن است از کسب‌وکار به دست آورند. در اصل، سرمایه‌گذاران فرشته نقطۀ مخالف سرمایه‌گذاران خطرپذیر هستند.

به سرمایه‌گذاران فرشته، سرمایه‌گذاران غیررسمی، سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش، سرمایه‌گذاران خصوصی، سرمایه‌گذاران اولیه یا فرشتگان کسب‌وکار نیز گفته می‌شود. آن‌ها معمولاً افراد ثروتمندی هستند که در ازای حقوق صاحبان سهام یا بدهی قابل‌تبدیل، به استارتاپ‌ها بودجه می‌دهند. برخی سرمایه‌گذاران فرشته از طریق پلتفرم‌های تأمین مالی جمعی آنلاین سرمایه‌گذاری می‌کنند یا برای جمع‌آوری گروهی سرمایه، شبکه‌های حمایتی سرمایه‌گذاری فرشته را ایجاد می‌کنند.

تاریخچۀ سرمایه‌گذاران فرشته

اصطلاح «فرشته» اولین بار در تئاتر برادوی به کار برده شد، زمانی که ثروتمندان برای پیشبرد تولیدات تئاتر سرمایه فراهم می‌کردند. اصطلاح «سرمایه‌گذار فرشته» اولین بار توسط ویلیام وتزل، مؤسس مرکز تحقیقات سرمایه‌گذاری دانشگاه نیوهمپشایر استفاده شد. وتزل پژوهشی را در مورد چگونگی جمع‌آوری سرمایه توسط کارآفرینان انجام داد.

چه کسی می‌تواند سرمایه‌گذار فرشته باشد؟

سرمایه‌گذاران فرشته معمولاً افرادی هستند که توانسته‌اند عنوان «سرمایه‌گذار معتبر» را به دست آورند؛ اما کسب این عنوان از شروط ضروری نیست. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) کسی را «سرمایه‌گذار معتبر» می‌داند که جدا از اقامتگاه‌های شخصی، ارزش خالص دارایی‌هایش 1 میلیون دلار یا بیشتر باشد یا در دو سال گذشته 200 هزار دلار درآمد داشته یا درآمد مشترک با همسرش 300 هزار دلار باشد. از سوی دیگر، هر سرمایه‌گذار معتبری لزوماً سرمایه‌گذار فرشته نیست.

این افراد باید هم سرمایه و هم تمایل به تأمین بودجه برای استارتاپ‌ها را داشته باشند. استارتاپ‌های نیازمند سرمایه، پذیرای این نوع سرمایه‌گذاری هستند و آن را به سایر شیوه‌های غارتگرانۀ سرمایه‌گذاری ترجیح می‌دهند.

منابع تأمین مالی

برخلاف سرمایه‌گذاران خطرپذیر که سرمایۀ جمع‌آوری‌شده از افراد مختلف را در صندوق سرمایه‌گذاری استراتژیک مدیریت می‌کنند، سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش معمولاً از سرمایۀ خودشان استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذاران فرشته معمولاً نمایانگر افراد هستند اما نهادی که در واقع سرمایه را تأمین می‌کند ممکن است یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC)، یک کسب‌وکار، بنیاد، صندوق سرمایه‌گذاری یا هر نوع واسطۀ دیگری باشد.

مشخصات سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش با سرمایه‌گذاری روی راه‌اندازی استارتاپ‌هایی که در مراحل اولیه شکست می‌خورند، به کل سرمایه‌شان را از دست می‌دهند. به همین دلیل، سرمایه‌گذاران فرشتۀ حرفه‌ای به دنبال فرصت‌هایی با استراتژی خروج مشخص، تملیک یا عرضۀ اولیۀ سهام (IPO) هستند.

نرخ بازده داخلی مؤثر برای پورتفولیوی موفق سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش تقریباً 22 درصد است. اگرچه این رقم در چشم سرمایه‌گذاران مناسب و برای کارآفرینانی که کسب‌وکارشان در مراحل اولیه است خیلی گران به نظر می‌رسد، اما منابع مالی ارزان‌تری مانند بانک‌ها معمولاً برای چنین سرمایه‌گذاری‌های تجاری در دسترس نیستند. از این رو، سرمایه‌گذاری فرشته برای کارآفرینانی که هنوز در مرحلۀ راه‌اندازی کسب‌وکارشان بوده و با مشکلات مالی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، گزینه‌ای عالی است.

جذابیت سودآوری باعث شده است تا سرمایه‌گذاری فرشته در طی چند دهۀ گذشته رشد کند و به منبع اصلی سرمایه برای بسیاری از استارتاپ‌ها تبدیل شود. این امر به نوبۀ خود باعث تقویت نوآوری می‌شود و رشد اقتصادی را به دنبال دارد.

دکمه بازگشت به بالا