وام کارگشایی ( Bridge Loan )

وام پل یا کارگشایی چیست؟

وام پل یا کارگشا یک وام کوتاه ­مدت است که هنگام انتظار شخص یا شرکت برای تامین مالی دائمی یا حذف تعهدات موجود، استفاده می­شود. این وام با ارائه جریان نقدی فوری به کاربر اجازه می­دهد تا به تعهدات جاری خود عمل کند. وام­ های کارگشایی کوتاه مدت، حداکثر یک ساله و دارای نرخ بهره نسبتا بالا بوده و معمولا با نوعی وثیقه، مانند املاک و مستغلات یا نوعی موجودی، تضمین می­شوند.

این نوع وام­ ها را تامین مالی پل یا وام موقتی نیز می­نامند.

نکات کلیدی

  • وام کارگشا، تامین مالی کوتاه­ مدتی است که تا وقتی، یک شخص یا یک شرکت، تامین مالی دائمی به دست آورده یا تعهدات موجود را حذف کند، استفاده می­شود.
  • وام­ های کارگشایی کوتاه ­مدت، به طور معمول یک ساله، هستند.
  • این نوع وام ­ها عموما در املاک و مستغلات استفاده می­شوند.
  • صاحبان خانه می­توانند هنگامی که منتظر فروش خانه فعلی­شان هستند، از وام پل برای خرید خانه جدید استفاده کنند.

طرز کار وام کارگشایی

وام کارگشا که به عنوان تامین مالی موقت، تامین مالی شکاف یا وام قسطی نیز شناخته می­شود، برای پر کردن شکاف میان مواقعی که تامین مالی مورد نیاز است اما هنوز در دسترس نیست، به کار می­رود. هم شرکت­ها و هم افراد می­توانند از وام کارگشایی استفاده کنند و وام­ دهندگان می­توانند این وام ­ها را بر حسب موقعیت ­های مختلف تغییر دهند.

وام پل به صاحبان خانه کمک می­کند تا در حالی که منتظر فروش خانه فعلی خود هستند، خانه جدیدی خریداری کنند. وام­ گیرندگان از سهام خانه فعلی خود برای پیش پرداخت خرید خانه جدید استفاده می­کنند. این در حالی انجام می­شود که منتظر فروش خانه فعلی­شان هستند. این وام برای صاحب خانه مقداری زمان خریده و بنابراین، موجب آرامش خاطرشان در حین انتظار می­شود.

این وام ­ها معمولا نسبت به سایر تسهیلات اعتباری مانند خط اعتباری سهام مسکن خانگی (HELOC)، نرخ بهره بالاتری دارند. همچنین افرادی که هنوز وام مسکن خود را پرداخت نکرده ­اند، تا زمان فروش خانه قدیمی مجبور به پرداخت دو قسط می­شوند – یکی برای وام پل و یکی برای وام مسکن.

نمونه ­ای از وام کارگشایی

زمانی که شرکت Olayan America قصد خرید ساختمان سونی را در سال 2016 داشت، از ING Capital وام کارگشایی گرفت. این وام کوتاه ­مدت خیلی سریع تصویب شد و به Olayan اجازه داد تا کار انعقاد قرارداد ساختمان سونی را به سرعت به انجام برساند. این وام به پوشش بخشی از هزینه­ های خرید ساختمان، تا زمانی که Olayan America موفق به کسب بودجه ­ای دائمی­ تر و بلندمدت تر شود، کمک کرد.

وام کارگشایی و کسب و کارها

کسب و کارها در زمانی که منتظر تامین مالی بلندمدت بوده و برای پوشش هزینه ­ها در این دوره به پول نیاز دارند، به وام کارگشایی روی می ­آورند. به عنوان مثال، فرض کنید که شرکتی در حال انجام یک دور تامین مالی سهام است و انتظار می­رود ظرف شش ماه بسته شود. این شرکت می­تواند از وام کارگشایی برای تامین سرمایه در گردش خود استفاده کند تا بخشی از هزینه­ های دستمزد، اجاره، آب و برق، موجودی و غیره را تا پایان دور تامین مالی، پوشش دهد.

وام پل در املاک و مستغلات

وام ­های پل در صنعت املاک و مستغلات نیز به کار می­روند. اگر خریداری بین خرید یک ملک و فروش ملکی دیگر تاخیر داشته باشد، می­تواند به وام کارگشایی روی آورد. معمولا وام­دهندگان فقط به وام ­گیرندگانی با رتبه اعتباری عالی و نسبت بدهی به درآمد پایین، وام کارگشایی املاک و مستغلات ارائه می­دهند. وام پل، وام مسکن دو خانه را با هم ترکیب می­کند و دست خریدار را برای خرید ملک جدید در هنگام انتظار برای فروش خانه قدیمی، باز می­گذارد. در بیشتر موارد، مقدار وام کارگشایی املاک و مستغلات 80٪ جمع ارزش دو ملک می­باشد.

تفاوت وام پل و وام ­های سنتی

وام ­های پل معمولا نسبت به وام­ های سنتی فرآیند درخواست، تایید و تامین مالی سریع­تری دارند. با این حال، در ازای این تسهیلات، دارای مدت کوتاه، نرخ بهره بالا و کارمزدهای بالا هستند. معمولا وام­ گیرندگان به این دلیل این شرایط را می­پذیرند که به دسترسی سریع و راحت به سرمایه نیاز دارند. آن­ها با پرداخت نرخ بهره بالا مشکلی ندارند زیرا می­دانند که این وام کوتاه ­مدت است و برنامه دارند که آن را با استفاده از تامین مالی کم بهره و بلندمدت، به سرعت پرداخت کنند. علاوه بر این، اکثر وام ­های پل جریمه بازپرداخت ندارند.

دکمه بازگشت به بالا