تملک یا خرید سهام مدیریتی (Buyout)

تملک یا خرید سهام مدیریتی به چه معناست؟

تملک زمانی اتفاق می­افتد که خریداری با کسب بیش از 50 درصد شرکت منجر به تغییر در کنترل آن شود. شرکت­های متخصص که در تامین مالی و تسهیل تملک­ ها، به تنهایی یا گروهی در معاملات عمل می­کنند، بودجه­شان معمولا توسط سرمایه­ گذاران نهادی، افراد ثروتمند یا وام تامین می­ شود.

در سهام خصوصی، صندوق­ ها و سرمایه­ گذاران به دنبال شرکت­هایی هستند که عملکرد ضعیفی داشته یا کمتر از بهای واقعی­شان ارزش ­گذاری شده ­اند تا آن­ها را خصوصی کرده و قبل از این که در آینده سهامی عام شوند، تغییرات دلخواهشان را در آن­ها ایجاد کنند. شرکت­های خریدار سهام مدیریتی، اغلب نقشی کلیدی در تملک­ های اهرمی، یعنی خریدهایی که بودجه­ شان با قرض تامین می­شود، ایفا می­کنند.

انواع تملک

هدف تملک مدیریتی (MBOs)، ارائه استراتژی خروج برای شرکت­های بزرگی است که قصد فروش بخش­های غیرمرتبط به کسب و کار اصلیشان را دارند یا مشاغل خصوصی که مالکانشان مایل به بازنشستگی هستند. MBOs اغلب نیازمند بودجه بالایی هستند که معمولا ترکیبی از بدهی و حقوق صاحبان سهامی است و از خریداران، تامین­ کنندگان مالی و گاهی اوقات فروشنده به دست می­آید.

بودجه تملک­های اهرمی (LBO) از مقادیر قابل توجهی بدهی تامین می­شود و اغلب از دارایی­ های شرکت خریداری شده به عنوان وثیقه برای وام­ ها استفاده می­شود. شرکتی که LBO را انجام می­دهد ممکن است تنها 10٪ از سرمایه را از خودش بگذارد و بقیه را از طریق بدهی تامین کند.

این یک استراتژی پر ریسک اما با سودآوری بالا می­باشد که موفقیت آن وابسته به دستیابی به بازده و جریان­ های نقدی بالا برای پرداخت بهره بدهی است. دارایی‌های شرکت هدف معمولا به عنوان وثیقه برای بدهی ارائه می ­شود و شرکت­های خریدار، گاهی بخش­هایی از شرکت هدف را برای بازپرداخت بدهی ­هایشان می­فروشند.

چند مثال از تملک

در سال 1986، هیئت مدیره Safeway (BOD) برای اجتناب از تصاحب خصمانه هربرت و رابرت هفت از Dart Drug به شرکت سرمایه ­گذاری کولبرگ کراویس رابرتز (KKR & Co. Inc.) اجازه دادند تا با LBO دوستانه­ای، Safeway را به مبلغ 5.5 میلیارد دلار تملک کند. Safeway برخی از دارایی ­های خود را واگذار کرد و فروشگاه ­های غیرسودآور را تعطیل کرد. پس از بهبود در درآمد و سودآوری، Safeway دوباره در سال 1990 عمومی شد و رابرتز با سرمایه­ گذاری اولیه 129 میلیون دلاری خود تقریبا 7.2 میلیارد دلار درآمد کسب کرد.

در مثالی دیگر در سال 2007، گروه بلک استون، هتل ­های هیلتون را به قیمت 26 میلیارد دلار از طریق LBO خریداری کرد. بلکستون 5.5 میلیارد دلار پول نقد و 20.5 میلیارد دلار بدهی، سرمایه ­گذاری کرد. قبل از بحران مالی سال 2009، هیلتون با مشکلاتی چون کاهش جریان ­های نقدی و درآمد دست و پنجه نرم می­کرد. هیلتون بعدها وام ­هایی با نرخ­ های بهره پایین­ تر گرفت و عملیات خود را بهبود بخشید. در نهایت نیز بلک استون، هیلتون را با سودی نزدیک به 10 میلیارد دلار فروخت.

دکمه بازگشت به بالا