خروج ( Exit )

تعریف خروج از سرمایه­ گذاری

«خروج» زمانی اتفاق می­افتد که سرمایه­ گذار تصمیم می­گیرد از شر سهام خود در شرکتی خلاص شود که به تبع آن سرمایه گذار به سود یا زیان خواهد رسید (مسلما امیدش به سود است!).

مثال: یک شرکت سرمایه­ گذاری خطرپذیر تصمیم می­گیرد 40 میلیون دلار در یک استارتاپ سرمایه ­گذاری کند و در ازای آن، 10 درصد از سهام شرکت را دریافت می­کند. این کار ارزش شرکت را به 400 میلیون دلار می­رساند. به منظور یک «خروج» موفق، شرکت سرمایه­ گذاری خطرپذیر امیدوار است که شرکت:

الف) عمومی شود

یا

ب) توسط شرکت دیگری تملیک شود

به عنوان مثال، فرض کنید که شرکت دیگری با 800 میلیون دلار، استارتاپ را تملیک کرده. از آنجا که سرمایه شرکت سرمایه­ گذاری خطرپذیر ارزش شرکت را به 400 میلیون دلار رسانده، بازده سرمایه ­گذاری شرکت 100 درصد خواهد بود (80 میلیون دلار توسط شرکت خریدار برای سهام آن­ها پرداخت می­شود).

همچنین اگر استارتاپ، سهامی عام شود شرکت سرمایه­ گذاری خطرپذیر می­تواند با فروش سهام خود در بازار آزاد، از سهام خود «خارج» شود.

البته در هر دو حالت ممکن است شرکت سرمایه­ گذاری خطرپذیر متحمل ضرر شود (مثلا اگر شرکت به قیمتی کمتر از 400 میلیون دلار فروخته شود).

اگر شرکت سرمایه­ گذاری خطرپذیر تصمیم بگیرد سهامش را با ضرر بفروشد، باز هم عمل «خروج از سرمایه گذاری» را انجام داده، اما در این حالت، این یک خروج ناموفق خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا