اخبار استارتاپی

زیست‌بوم نوآوری دروازه ورود به شهر هوشمند

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: با شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری و نقش‌آفرینی بخش خصوصی، شهر هوشمند شکل می‌گیرد و به بستری برای بروز و شکوفایی نوآوری و خلاقیت شهروندان خود بدل می‌شود.

به گزارش اکوموتیو، به نقل از بنیاد ملی نخبگان، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در آیین افتتاحیه همایش و نمایشگاه تهران هوشمند که با حضور شهردار تهران و شرکت‌های دانش بنیان برگزار شد با بیان این‌که تمامی تهران باید با تبدیل شدن به شهر هوشمند، به بستر خلاقیت و نوآوری بدل شود، گفت: تمامی بخش‌های شهر باید به مثابه یک پارک علم و فناوری، به بستری مساعد برای توسعه خلاقیت و نوآوری‌های جوانان تحصیل‌کرده و حرکت آنان در مسیر کارآفرینی تبدیل شود.

ستاری با اشاره به لزوم حذف محدودیت‌ها برای بروز خلاقیت و حل مشکلات شهری بر بستر شهر هوشمند، گفت: در شهر هوشمند محدودیت‌ها از میان خواهد رفت و دانشگاه تبدیل به جزیی از مبلمان شهری می‌شود و به این شکل شهر را در مسیر توسعه و پیشرفت یاری می‌کند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری معرفی استخدام دولتی به عنوان راه‌کار اشتغال را متعارض با روح نوآوری و خلاقیت دانست و گفت: تکیه به درآمد منابع زیرزمینی و وابستگی به این درآمدها، ترویج فرهنگ نادرست اقتصاد نفتی را موجب شده است.

ستاری، شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری را تنها راه‌کار رهایی از این فرهنگ نادرست برشمرد و افزود: ایجاد زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی دروازه‌ای است که جامعه را به شهر هوشمند رهنمون می‌کند و پیاده‌سازی آن در شهری مانند تهران، زمینه‌ساز کاهش مشکلات است.

ستاری، فعالیت بیش از ۳۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارتاپ را ماحصل شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و درآمد ۴۰ هزار میلیارد تومانی برای کشور را دستاورد فعالیت این کسب و کارها عنوان کرد و افزود: مهم‌ترین ویژگی کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی این است که دولت در شکل‌گیری آن‌ها دخالتی ندارد و با مشارکت بخش خصوصی و بر مبنای زیست‌بوم کارآفرینی شکل می‌گیرد. بر همین اساس، باید فرهنگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر، شکل‌گیری مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز فناوری بر بستر شهر هوشمند به کمک شکل‌گیری و شکوفایی این کسب و کارها بیایند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در پایان نیروی انسانی خلاق و کارآمد را از مهم‌ترین پایه‌های شهر هوشمند برشمرد و گفت: اکنون استخدام دولت شدن آرزوی جوانان است که سبب شده خلاقیت از بین برود.

در این همایش، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حل چالش اشتغال و نوآوری مبتنی بر استارتاپ‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات را از دستاوردهای شهر هوشمند عنوان کرد و گفت: حل معضل اشتغال و بیکاری و همراهی شهرها با تحول جهانی دیجیتال و اشتغال آفرینی توسط جوانان خلاق و دانش‌آموخته، از نتایج تحقق شهر هوشمند با پیوند فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

آذری جهرمی، مبارزه با فساد، بهبود شرایط زندگی و شاخص‌های زیست محیطی را نیازمند بکارگیری فناوری شهر هوشمند دانست و افزود: استارتاپ‌ها و نهادهای خصوصی و اجرایی اجزایی هستند که می‌توانند در رابطه با موضوع مدیریت شهری شفاف‌سازی و فسادزدایی را محقق کنند.

محمدعلی نجفی شهردار تهران، مشارکت مردم در اجرای پروژه‌های شهر هوشمند را امری مهم برشمرد و تأکید کرد: ایجاد زیرساخت‌ها برای شهر هوشمند ضروری است؛ اما کافی نیست و کفایت آن به آگاهی و دخیل بودن مردم‌ در این پروژه‌ها باز می‌گردد.

شهردار تهران، یکی از مقدمات و الزامات برای دسترسی به شهر هوشمند را مشارکت همه اجزا برای تحلیل داده‌ها دانست و گفت: برای این منظور مدیریت یکپارچه شهری اهمیت بالایی دارد.

در حاشیه این همایش، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همراه با شهردار تهران از نمایشگاه دستاوردهای فناورانه ۵۰ استارتاپ و شرکت دانش‌بنیان در حوزه خدمات نوین شهری، آموزش هوشمند، مدیریت شهری و محیط زیست دیدن کرد.

همایش تهران شهر هوشمند به همت شهرداری تهران و با حمایت معاونت علمی و فناوری و با برگزاری ۶ سخنرانی کلیدی، ۱۱ کارگاه تخصصی، پلن‌های تخصصی در ۷ محور و رقابت ۵۰ استارتاپ تخصصی در حوزه شهر هوشمند ۱۳ و ۱۴ اسفندماه در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

برچسب ها

امیرحسین داداشی

دانشجوی دانشگاه صنعتی امیر‌کبیر، همکار اکوموتیو

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *