اخبار استارتاپیاخبار صادراتصادرات

انتخاب شرکتهای برتر در بخش صادرات محصولات دانش‌بنیان

دریافت ۲۷۰ طرح پیشنهادی در هفتمین جشنواره فاوا

عضو کمیته سیاست‌گذاری و مسئول کارگروه صادرات دانش‌بنیان هفتمین جشنواره فاوا با اشاره به تشکیل کمیته سیاست‌گذاری هفتمین جشنواره فاوا در آذرماه سال جاری گفت: در این کمیته محورهای مختلف جشنواره در قالب ۵ کارگروه کسب‌وکارهای نوآورانه، استارت‌آپ‌ها، دستگاه برتر در دولت الکترونیک، صادرات محصولات دانش‌بنیان و کارگروه پژوهش‌های منتهی به فناوری مشخص شدند.

فرامرز رستگار، عضو کمیته سیاست‌گذاری و مسئول کارگروه صادرات دانش‌بنیان هفتمین جشنواره فاوا گفت: با شروع فعالیت کارگروه‌ها، هر کدام از این کارگروه‌ها شاخص‌های ارزیابی خود را تعیین کردند و در کمیته سیاست‌گذاری هفتمین جشنواره فاوا با تغییراتی به تصویب رسید.

رستگار با اشاره به اینکه در حدود ۲۷۰ طرح به هفتمین جشنواره فاوا ارسال شد، گفت: متقاضیان شرکت در جشنواره فاوا از ۲۰ تا ۱۵۰ طرح برای کارگروه‌های مختلف ارسال کردند که بیشترین آن‌ها مربوط به کارگروه دستگاه برتر در حوزه دولت الکترونیک است.

مسئول کارگروه صادرات دانش‌بنیان در هفتمین جشنواره فاوا با اشاره به اینکه در این کارگروه هزار امتیاز برای ارزیابی شرکت‌ها در نظر گرفته شد، بیان کرد: این هزار امتیاز به شاخص‌های درآمد ارزی در سال‌های ۹۵ و رشد آن نسبت به سال ۹۴ و در حوزه کیفیت کالا و شرکت نیز ۶ شاخص تعهد مدیریتی، دانش فنی، ظرفیت تولید، ثبت محصول، مهارت‌های مدیریتی و گواهی‌نامه‌ها و جوایز دریافتی در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به این‌که تمام طرح‌های ارسالی در حوزه صادرات مربوط به مخابرات است، افزود: البته شرکت‌های نرم‌افزاری صادرات مناسبی به خارج کشور دارند اما به دلیل عدم ارزش‌گذاری مناسب نرم‌افزار در کشور و نبود شفافیت در حقوق گمرکی و مالیات، صادرکنندگان نرم‌افزار تمایلی برای شرکت در جشنواره نداشتند.

رستگار با تاکید به اینکه در حال حاضر هیچ آمار مشخصی از میزان صادرات نرم‌افزار وجود ندارد، اظهار کرد: اگر بخواهیم صادرات نرم‌افزار رونق داشته باشد باید حقوق معنوی تولیدکنندگان نرم‌افزار تعیین تکلیف شده و با تصویب مقرراتی صادرات نرم‌افزار از مبادی رسمی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی شرکت‌کنندگان در جشنواره فاوا در سطح کارگروه‌ها انجام شده است، افزود: در کارگروه صادرات محصولات دانش‌بنیان در یکی از محورها ۳ شرکت برتر و در یکی دیگر از محورها ۲ شرکت و یک شرکت نیز شایسته تقدیر شد.

 عضو کمیته سیاست‌گذاری هفتمین جشنواره فاوا تصریح کرد: جمع‌بندی کارگروه‌های جشنواره برای تصویب نهایی به شورای معاونان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال می‌شود

وی درباره تاثیرگذاری جشنواره فاوا در فعالان این حوزه نیز گفت: سه شرکتی که در حوزه صادرات دانش‌بنیان معرفی شدند در سال‌های گذشته به‌عنوان شرکت‌های نوآور و یا برتر در حوزه تحقیق و پژوهش مطرح شدند و امسال توانستند به‌عنوان شرکت‌های برتر در صادرات انتخاب شوند که نشان از تاثیرگذاری این جشنواره در این حوزه دارد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *