اخبار استارتاپی

واکنش وزیر ارتباطات به فیلتر شدن تلگرام

توییت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حول دستور دادستانی تهران مبنی بر مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار توییتی درباره‌ی فیلتر شدن پیام‌رسان تلگرام توضیحاتی ارائه کرد.

در توییت محمدجواد آذری جهرمی آمده است:

۱. دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذیر است؛ هرچند استفاده از یک نرم‌افزار متوقف شود. نرم‌افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، مجددا فعال و در گردش خواهد بود. این خاصیت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

۲. فناوری به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ این بشر است که با استفاده نادرست از آن، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان که در فضای واقعی نیز چنین می‌کند که امریست گریزناپذیر و علی‌حده.

۳. توسعه‌ی فناوری نیز پیوسته و توقف ناپذیر است، چرا که مکث، در این مسیر پرجذب و جوش لایتناهی، آن هم در روزگار سرعت تکنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود، تحریمی از دنیای نوین عقب ماندگی را به دنبال خواهد داشت.

۴. سیاست‌گذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آن‌ها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجل است که تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش داده و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.

۵. در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم‌افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس‌العمل حاکمیت‌ها، امری غیرطبیعی و غیرمعقول نمی‌نماید.

عصر روز گذشته دادستانی تهران دستور قضایی مسدودسازی پیام رسان تلگرام را منتشر کرد.

بخشی از متن این دستور که از سوی بازپرس شعبه‌ی دوم دادسرای فرهنگ و رسانه‌ی تهران صادر شده، به شرح زیر است.

با توجه به اعلام شکایات متعدد علیه شبکه‌ی اجتماعی تلگرام به دادسرای عمومی و انقلاب تهران و تقاضاهای فراوانی که در خصوص جلوگیری از فعالیت شبکه‌ی مذکور از ناحیه شهروندان به این دادسرا واصل شده، هم‌چنین درخواست ضابطان و سایر نهادهای ذی‌ربط مبنی‌ بر برخورد قانونی و اتخاذ تصمیم نسبت به جلوگیری از ادامه‌ی فعالیت بدون ضابطه و غیرقابل‌کنترل پیام‌رسان تلگرام و با عنایت به این‌که شبکه‌ی تلگرام (به نشانی اینترنتی TELEGRAM.ORG) با سرمایه‌گذاری خارجی و بدون رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، اقدام به فعالیت غیرقانونی و بی‌‌ضابطه در فضای مجازی کشور نموده و این اقدامات، بستر امنی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بین‌المللی گردیده به‌نحوی که عملیات تروریستی گروهک‌های معاند از جمله عملیات تروریستی گروهک داعش در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام راحل که در خرداد سال گذشته منجر به شهادت ۱۷ نفر وزخمی شدن ده‌ها نفر از مردم شریف ایران گردید و هم‌چنین اقدامات گروهک‌های معاند در اغتشاشات دی‌ماه ۱۳۹۶ که منجر به شهادت و زخمی شدن جمعی از شهروندان کشور و خسارات مالی فراوان به اموال خصوصی و عمومی شد و بسیاری از اقدامات ضدامنیتی دیگر ازطریق این پیام‌رسان سازماندهی و هدایت شده است.

لذا در اجرای ماده‌ی ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری و ماده‌ی ۷۵۱ قانون مجازات اسلامی و به استناد اصل ۱۵۶ قانون اساسی و مواد ۴۹۸، ۵۰۰، ۵۱۲، ۵۱۳، ۵۱۴، ۶۰۹، ۶۱۰، ۶۳۹، ۶۹۷، ۶۹۸، ۷۰۰، ۷۲۹ الی ۷۳۱ و ۷۴۲ الی ۷۵۰ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و ماده‌ی ۶ قانون مطبوعات، دستور مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام صادر و اعلام می‌گردد.

با توجه به مراتب فوق کلیه ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور، خصوصا شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه‌ی ارائه‌ی خدمات ارتباطات ثابت، مکلف‌‌ اند از تاریخ۹۷/۰۲/۱۰ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی تلگرام اقدام نمایند.

متذکر می‌گردد اعمال مسدودسازی باید به‌نحوی اجرا شود که محتوای شبکه‌ی مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد، تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر
مطالب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *